Българската държава трябва да обмисли дали на прокуратурата да не се позволи използване на специални разузнавателни средства (СРС) за случаите на предполагаемо купуване на гласове. Това е една от препоръките в доклада на мисията наблюдатели на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, която бе у нас по време на парламентарните и президентските избори миналата есен. Главният прокурор Борис Велчев признал пред наблюдателите, че "не разполага с адекватен правен механизъм да разследва и наказва тази практика". Пред мисията повечето кандидати споделили, че купуването на гласове е голям и масов проблем, но не предоставили доказателства. Наблюдателите обаче проследили два сигнала за натиск върху кандидати на опозицията, работещи в публичната администрация, като и в двата случая информацията се оказала достоверна.
От ОССЕ препоръчват още ЦИК да има независим бюджет и персонал, работещ непрекъснато през 5-годишния мандат, а не само по време на избори. Според представителите на организацията в законите трябва да се запише, че опозиционните партии задължително имат представители на високи позиции в избирателните комисии, за да се избягнат съмнения за пристрастност. Заседанията на комисиите на всички нива трябва да бъдат отворени за обществеността, смятат в ОССЕ. Препоръчва се подробна проверка на избирателните списъци и изясняване отговорностите на институциите, свързани с изготвянето им. Мисията на ОССЕ изтъква, че трябва да се изработи контролен механизъм за декларации на индивидуалните дарители в кампаниите. Според наблюдателите, ако се запазят т.нар. забранителни списъци, избирателите трябва да бъдат своевременно информирани и да имат възможност да обжалват включването си в тях.
Според ОССЕ на представители на малцинствата трябва да е позволено да водят кампания на майчиния си език. От организацията са на мнение, че български граждани с двойно гражданство също трябва да могат да се кандидатират и е редно да се обмисли дали да не се позволи да гласуват на местни избори и постоянно пребиваващи граждани от страни извън ЕС.
КРИТИКИ
Според наблюдателите от ОССЕ работата на изборната администрация не е достатъчно прозрачна и ефективна. Те смятат, че финансирането на предизборните кампании не се регулира достатъчно добре, тъй като не всички кандидати предоставят оперативна информация за приходите и разходите на кампаниите си.
К'во става с тез Избори бе?!
Довчера в Русия, днеска в България...