София е с по-бърз интернет от Чикаго, инвеститорите в перки и слънчеви батерии трябва да отложат плановете си поне с петилетка, България е в челната тройка на ЕС по финансова дисциплина и единствена в Европа е увеличила горите си. Това научиха посланикът на САЩ Джеймс Уорлик и над 200 бизнесмени от Американската търговска камара в България, които се срещнаха с премиера Борисов и половината му министри вчера.
Наред с похвалите министър-председателят се оплака от нашествието на вятърни и соларни централи. "Не мога да опазя летищата от соларни паркове", каза Борисов и даде пример със съсипания аеропорт в Силистра, където навремето кацали и излитали по 20-30 самолета с товари, а сега там има фотоволтаици. Кметът на Търговище също искал местното летище за слънчеви панели. Премиерът припомни, че България до 2020 г. трябва да постигне 20% дял на възобновяемите енергозточници (ВЕИ) и ще го направи, но когато тези производства станат по-евтини - към 2019 г. "Нищо не налага сега, когато е изключително скъпо, да стигнем 20%. Когато почнем да правим перки и батерии в България, тогава. Соларните паркове не създават работни места - там има няколко пазачи и електричари, а ние искаме да стимулираме производства, които създават заетост", поясни премиерът.
"Сега всички големи фирми по света идват тука и към момента сме водещи в ЕС по присъединени ВЕИ централи. Защото е бил приет закон, който толерира този сектор за сметка на всички останали. Нашият по-голям интерес сега са ВЕЦ-овете и биомасата. Догодина почваме каскадата "Горна Арда", имаме огромен ресурс от реки. Ние единствени в ЕС сме с увеличени гори - санитарна сеч и биомаса - да, другото не", каза още Борисов. Той посъветва инвеститорите във ВЕИ да спрат да притискат министри и комисията за енергийно регулиране, защото той лично смята, че на този етап трябва да се замразят големите проекти за нови перки и соларни панели. Премиерът посочи, че в момента токът на Козлодуй струва 42 лева, а от вятър и слънце - 580 лева, които отиват "на електромера на българския гражданин, най-бедния в ЕС".
Борисов обаче изтъкна, че България е много богата страна - имаме си над 600 минерални извора, 4 сезона, производство на храни, което е нашият петрол, многовековна култура. По думите му правителството е предпочело вместо нефтена тръба (Бургас - Александруполис, бел. ред) да прави културна - от София до морето е пълно с археологически и други забележителности.
"Ще браним, докато сме на власт, финансовата стабилност, другото е опасно за бъдещите поколения, зарече се още премиерът, като изтъкна, че България е в челната тройка на ЕС по бюджетна дисциплина", заключи Борисов.
БЕЗ ГРАНИЦИ
Министърът на външните работи Николай Младенов се похвали, че нашите посолства вече издават на място визи със срок до 1 година, а от три седмици визови центрове вече покриват и страни от Персийския залив - Саудитска Арабия, Кувейт и т.н. Благодарение на изнесените услуги - чрез визови центрове, само за година потокът туристи от Русия е скочил с 40%, посочи още Младенов.
Министър Трайков пък се похвали, че с пари от еврофондовете 10 фирми ще могат да изпратят свои кадри в Силиконовата долина в Калифорния, за да попиват знания и идеи в развоен център там.
НЕВИДИМИЯТ МОТОР
Туризмът си остава приоритетен отрасъл, но "големият невидим в българската икономика е индустрията", обяви на срещата с АМЧАМ министър Трайчо Трайков. Той съобщи, че добавената стойност в промишлеността у нас вече е сравнима с постиженията на Централна Европа, а само износът на черни и цветни метали към есента на миналата година е бил за 2.7 млрд. евро - почти колкото 3-те милиарда приходи на целия туристически отрасъл.
Премиерът пък изрази съжаление, че българският туризъм е станал жертва на "евтини трикове" - всички слухове за осуетени атентати срещу израелски обекти в у нас били пълна измишльотина.