:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,967,916
Активни 551
Страници 4,073
За един ден 1,302,066

Харчовете на кабинета удрят по свободата на икономиката ни

Темида не успява да защити собствеността и така блокира инвестициите
Сн.: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Широките пръсти на държавата и корупцията са основните причини през м.г. бизнесът отново да бъде с ограничена свобода, показва анализ на фондация "Херитидж".
Увеличените правителствени разходи и корупцията са основните фактори, дърпали българската икономика надолу през 2011 г. Това стана ясно от изследване за икономическата свобода, проведено от фондация "Херитидж" и в. "Уолстрийт Джърнъл" в 184 държави. Според него България заема 61-во място в света по този показател, като отстъпва с една позиция спрямо 2010 г.

При подреждането под внимание са взимани 10 критерия. Едва по три от тях страната ни бележи подобрение в сравнение с 2010 г., други три са останали без промяна, а четири са се влошили. Най-проблемен фактор за свободата на икономиката ни се оказват държавните разходи. Неефективните харчове на правителството са причина този показател да спадне с цели 8 точки само за година. Експертите отбелязват, че продължаващата корупция и слабото върховенство на закона са увеличи разходите за правене на бизнес в страната. Макар и минимално, свободата на бизнеса е намаляла, а корупцията се е влошила, показва още анализът.

Правото на собственост остава на нивата от 2010 г., а съдебната система в страната традиционно "не успява да осигури ефективна защита на правото на собственост, което обезкуражава и възпира инвестициите", се посочва в анализа.

Както в предишни години най-голямо подобрение у нас има по отношение на фискалната свобода. Основният "виновник" за това са ниските данъци, отбелязват анализаторите от "Херитидж". Макар спрямо 2010 г. свободата на търговията да бележи по-нисък резултат, тя продължава да бъде показателят, по който държим най-предна позиция - 12-о място в света. Тук тесните връзки с Евросъюза и неговата политика играят водеща роля. "Поддържайки макроикономическа стабилност, България е постигнала значителен напредък в увеличаването на доходите и намаляването на бедността", отбелязва проучването.



ПО СВЕТА

Хонконг е държавата, в която има най-голяма икономическа свобода, става ясно от класацията на "Херитидж". Второто място заема Сингапур. Двете страни държат челните позиции още от създаването на индекса преди 18 години. Първата петица се допълва още от Австралия, Нова Зеландия и Швейцария. В дъното на класацията се подреждат Зимбабве, Куба, Либия и Еритрея, а последното място е отредено на Северна Корея.
10
3678
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
12 Януари 2012 20:04
"Поддържайки макроикономическа стабилност, България е постигнала значителен напредък в увеличаването на доходите и намаляването на бедността"

Тия са сбъркали страната
12 Януари 2012 20:08
Увеличените правителствени разходи и корупцията са основните фактори, дърпали българската икономика надолу през 2011 г.

Не кризата, не тройната, не наследството, не опозицията, а... подчиненото Му правителство и приятеля Му Цвък - това дори не е удар под кръста, а направо в сърцето Му. И то уж неговите хора (то вчера и Уорлик го жегна).
Сега да видим как ще твърди, че в. "Уолстрийт Джърнъл" е незначително вестниче, както го направи с Конгрешънъл куотърли (изданието на ЮС Конгреса).
12 Януари 2012 20:08
Изттрито от: Stern.
12 Януари 2012 20:09
Авторът на тази дописка не може да я свърже с изявлението на Премиера , за необходимостта от откровени мерки срещу социалното бреме , което ни причинява Чиновничеството ? Или , акъл от Гърция нещем ??? ...
12 Януари 2012 20:53
Харчовете на тоя кабинет вече сериозно ми се оразяват на джоба. Яко ни охарчи тоя кабинет!!! Натисни тук
12 Януари 2012 23:57
Неефективните харчове на правителството са причина този показател да спадне с цели 8 точки само за година. Експертите отбелязват, че продължаващата корупция и слабото върховенство на закона са увеличи разходите за правене на бизнес в страната.

Някой нещо или не е превел, като хората или не е разбрал и проявил творчество, ако не и опити за евтина манипулация.
-
Кое е нараснало - държавните разходи или разходите за правене на бизнес в страната ? Щото са съвсем различни неща.
-
Увеличаването на държавните разходи увеличава възможностите за бизнес, защото увеличава покупателната способност и търсенето. Освен, ако под "бизнес" не се има предвид изкупуване на имущества на фалирали фирми и разпродажба на имущества от частни съдебни изпълнители. Да техният бизнес намалява, защото и неплатежоспособността намалява.
13 Януари 2012 00:02
Горното е на теория, защото в България правителството води политика на крайно свиване на държавните разходи, освен за магистрали.
13 Януари 2012 08:27
Брайти

Как се свиват разходи с назначаване на нови чиновници, ще ме светнеш ли ?
13 Януари 2012 08:48
Поддържайки макроикономическа стабилност, България е постигнала значителен напредък в увеличаването на доходите и намаляването на бедността


Обратно - замразените доходи и увеличаващата се бедност в страната, на фона на нарастващата инфлация, са причина за относителната засега макроикономическа стабилизация.
Освен това, при почти пълната липса на държавност от 20 години насам, се чудя как не сме класирани на по-предно място, тъй като според неолибералните схващания, именно държавата е най-големият враг на свободното предприемачество и търговия.
13 Януари 2012 09:32
"Темида не успява да защити собствеността и така блокира инвестициите" Темида просто развързва ръцете на мутрите и ги закриля всячески...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД