Широките пръсти на държавата и корупцията са основните причини през м.г. бизнесът отново да бъде с ограничена свобода, показва анализ на фондация "Херитидж". |
При подреждането под внимание са взимани 10 критерия. Едва по три от тях страната ни бележи подобрение в сравнение с 2010 г., други три са останали без промяна, а четири са се влошили. Най-проблемен фактор за свободата на икономиката ни се оказват държавните разходи. Неефективните харчове на правителството са причина този показател да спадне с цели 8 точки само за година. Експертите отбелязват, че продължаващата корупция и слабото върховенство на закона са увеличи разходите за правене на бизнес в страната. Макар и минимално, свободата на бизнеса е намаляла, а корупцията се е влошила, показва още анализът.
Правото на собственост остава на нивата от 2010 г., а съдебната система в страната традиционно "не успява да осигури ефективна защита на правото на собственост, което обезкуражава и възпира инвестициите", се посочва в анализа.
Както в предишни години най-голямо подобрение у нас има по отношение на фискалната свобода. Основният "виновник" за това са ниските данъци, отбелязват анализаторите от "Херитидж". Макар спрямо 2010 г. свободата на търговията да бележи по-нисък резултат, тя продължава да бъде показателят, по който държим най-предна позиция - 12-о място в света. Тук тесните връзки с Евросъюза и неговата политика играят водеща роля. "Поддържайки макроикономическа стабилност, България е постигнала значителен напредък в увеличаването на доходите и намаляването на бедността", отбелязва проучването.
ПО СВЕТА
Хонконг е държавата, в която има най-голяма икономическа свобода, става ясно от класацията на "Херитидж". Второто място заема Сингапур. Двете страни държат челните позиции още от създаването на индекса преди 18 години. Първата петица се допълва още от Австралия, Нова Зеландия и Швейцария. В дъното на класацията се подреждат Зимбабве, Куба, Либия и Еритрея, а последното място е отредено на Северна Корея.