Едночасовата предупредителна стачка във вторник на миньорите в "Мини Марица-изток", в която се включиха над 90% от работниците на смяна, явно стресна правителството и шефовете на държавното дружество, защото след нея последваха интензивни преговори. До късно снощи продължиха преговорите между шефовете на мините и синдикатите с надеждата подготвения за днес старт на безсрочна ефективна стачка да не се състои. До редакционното приключване на броя обаче конкретни решения на спора нямаше. Миньорите държат на по-високи премии заради по-добрите икономически показатели на дружеството през 2011 г., назначаване на нов изпълнителски персонал, повече инвестиции в техника и резервни части заради безопасността на труда. Мениджмънтът предлага високи премии, но не за всички, или малки за всички и иска сам да определя щатното разпределение. Докато управата е готова да даде 2 млн. лв., синдикатите искат 8-10 млн.
За изглаждане на крайно противоположните мнения вече безуспешно имаше 3-часови преговори в "Мини Марица-изток" веднага след предупредителния протест. В четвъртък последваха дълги разговори до среднощ с министъра на икономиката Трайчо Трайков и на труда Тотю Младенов, в които участваха и президентите на двата синдиката КНСБ и КТ "Подкрепа" - Константин Тренчев и Пламен Димитров. Засега обаче добри новини оттам няма, вместо това стачката може да се разпростре до целия минен бранш и енергетиката.
Лошо!
Според статистически данни на Европейския съюз, 80% от електро енергията на България се произвежда от въглища. В Полша процентът е над 90, но тях няма какво да ги мислим.