От това, което премиерът Бойко Борисов представи в парламента вчера като позиция на кабинета по проекта за фискалния пакт на ЕС, се разбра, че страната ни всъщност няма яснота какво ще отстоява в Брюксел. Позицията на правителството подлежи на конкретизиране и ще бъде съобразена с динамиката на преговорния процес. Така премиерът Бойко Борисов обобщи експозето си по темата за стратегически важното за страната споразумение. Премиерът беше принуден за пръв път да представи официално пред депутатите позицията на кабинета по въпроса в отговор на парламентарно питане на лидера на СДС Мартин Димитров. Според синия депутат в сегашния вариант на споразумението в глава 4 "Координация на икономическата политика и конвергенция" потенциално се крие данъчна хармонизация. Уеднаквяването на данъците силно би навредило на България, която разчита на ниските налози, за да привлича инвеститори. Лидерът на СДС поиска парламентът и правителството да изработят обща позиция, в която да става ясно, че страната ни няма да се съгласи на еднакви данъци и няма да плаща за спасяването на по-богати държави.
Борисов обясни, че по отношение на ключовите глави - "Фискален пакт", засягаща по-строгата бюджетна дисциплина, и тази за сближаване на икономическите политики, страните извън еврозоната като България имат три възможности: да декларират, че изпълняват частично или изцяло разпоредбите им от дата, по-ранна от членството им в зоната; да ги изпълняват от момента на присъединяването си към еврозоната; да ги изпълняват изцяло или частично от момента на ратификация. "Кой от тези начини на действие ще изберем, ще реши българският парламент", заяви премиерът. Изпълнението на останалите глави влиза в сила от момента на членство в еврозоната. "Винаги в Европейския съвет сме заявявали, че няма да подкрепим изменения в договорите, които да ограничат правото ни да водим данъчна политика, насочена към подобряване на инвестиционния климат и повишаване на икономическия растеж", заяви Борисов. Стана ясно, че правителството приема без резерви изискването за рестриктивна фискална политика, тъй като страната ни и без това го прави. По отношение на координираната икономическа политика Борисов каза, че решение относно евентуалното ни обвързване с разпоредбите й преди приемането ни в еврозоната трябва да се вземе на по-късен етап от преговорния процес.
Мъглявите обяснения на премиера предизвикаха незабавната реакция на сините. Лидерът на ДСБ Иван Костов нападна Борисов, че не е казал ясно дали с влизането ни в еврозоната България ще трябва да участва в европейския солидарен механизъм. Фондът е създаден, за да спасява закъсали държави от еврозоната, и досега правителството отрича да е поемало каквито и да било ангажименти към него. Според Костов това би струвало на страната 3 млрд. евро. Премиерът беше спасен от отговор на неудобния въпрос от червения депутат Ангел Найденов, който поиска да направи изявление по случая "Мирослава". С това дебатът приключи.
Преговорите за пакта започват в Брюксел в края на януари. Окончателното му подписване е планирано за 1 март.
|
|