:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,798
Активни 470
Страници 7,363
За един ден 1,302,066

Кабинетът още няма позиция по фискалния пакт на ЕС

Премиерът се кълне, че няма да се стигне до уеднаквяване на данъците
От това, което премиерът Бойко Борисов представи в парламента вчера като позиция на кабинета по проекта за фискалния пакт на ЕС, се разбра, че страната ни всъщност няма яснота какво ще отстоява в Брюксел. Позицията на правителството подлежи на конкретизиране и ще бъде съобразена с динамиката на преговорния процес. Така премиерът Бойко Борисов обобщи експозето си по темата за стратегически важното за страната споразумение. Премиерът беше принуден за пръв път да представи официално пред депутатите позицията на кабинета по въпроса в отговор на парламентарно питане на лидера на СДС Мартин Димитров. Според синия депутат в сегашния вариант на споразумението в глава 4 "Координация на икономическата политика и конвергенция" потенциално се крие данъчна хармонизация. Уеднаквяването на данъците силно би навредило на България, която разчита на ниските налози, за да привлича инвеститори. Лидерът на СДС поиска парламентът и правителството да изработят обща позиция, в която да става ясно, че страната ни няма да се съгласи на еднакви данъци и няма да плаща за спасяването на по-богати държави.

Борисов обясни, че по отношение на ключовите глави - "Фискален пакт", засягаща по-строгата бюджетна дисциплина, и тази за сближаване на икономическите политики, страните извън еврозоната като България имат три възможности: да декларират, че изпълняват частично или изцяло разпоредбите им от дата, по-ранна от членството им в зоната; да ги изпълняват от момента на присъединяването си към еврозоната; да ги изпълняват изцяло или частично от момента на ратификация. "Кой от тези начини на действие ще изберем, ще реши българският парламент", заяви премиерът. Изпълнението на останалите глави влиза в сила от момента на членство в еврозоната. "Винаги в Европейския съвет сме заявявали, че няма да подкрепим изменения в договорите, които да ограничат правото ни да водим данъчна политика, насочена към подобряване на инвестиционния климат и повишаване на икономическия растеж", заяви Борисов. Стана ясно, че правителството приема без резерви изискването за рестриктивна фискална политика, тъй като страната ни и без това го прави. По отношение на координираната икономическа политика Борисов каза, че решение относно евентуалното ни обвързване с разпоредбите й преди приемането ни в еврозоната трябва да се вземе на по-късен етап от преговорния процес.

Мъглявите обяснения на премиера предизвикаха незабавната реакция на сините. Лидерът на ДСБ Иван Костов нападна Борисов, че не е казал ясно дали с влизането ни в еврозоната България ще трябва да участва в европейския солидарен механизъм. Фондът е създаден, за да спасява закъсали държави от еврозоната, и досега правителството отрича да е поемало каквито и да било ангажименти към него. Според Костов това би струвало на страната 3 млрд. евро. Премиерът беше спасен от отговор на неудобния въпрос от червения депутат Ангел Найденов, който поиска да направи изявление по случая "Мирослава". С това дебатът приключи.

Преговорите за пакта започват в Брюксел в края на януари. Окончателното му подписване е планирано за 1 март.
11
2329
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
13 Януари 2012 20:04
По-правилно е да се напише, че кабинета още не е научил какво мнение да има по въпроса.
14 Януари 2012 00:23

След падането на първокласния рейтинг на Франция.
Натисни тук
14 Януари 2012 00:50
"Няма яснота" ... Кога ли е имало яснота... Ето това са те: Натисни тук
14 Януари 2012 01:05
Финансовият свят е в колапс и паника. Standard & Poor понижи рейтингите на девет страни в еврозоната, включително Франция, Италия, Испания, Португалия, Малта, Словакия и Кипър.
Натисни тук
14 Януари 2012 05:30
14 Януари 2012 11:18
Ами то , ако има някакъв положителен ефект за България от този пакт, ще е именно от уеднаквяване на данъците. Иначе бедните ще стават все по-бени, а една шепа все по - богати.
14 Януари 2012 11:18
Не може да не помогнем на еврозоната колкото са ни силите, не можем да чакаме сао да ни дават. Няма как да не повишим данъците, дори само от вътрешноикономическа гледна точка. Дори в Америка данъците са в пъти по-високи от тук Не можем да сме в ЕС и да правим данъчна политика на Третия свят. А по-глобално погледнато - няма с кого друг да бъдем, освен с Германия и Франция, Съветски съюз няма, Англия не се интересува от никого, Черноморската икономическа зона не се случи. Стига с този либерален популизъм, стига с Андрешко, дори в. Сега се хвана на неолибералното хоро!
14 Януари 2012 13:31
Не може да не помогнем на еврозоната колкото са ни силите, не можем да чакаме сао да ни дават. Няма как да не повишим данъците, дори само от вътрешноикономическа гледна точка.

Там е работата, че при тези доходи на населението няма никакви ресурси за помощ и то на държави, чиито стандарт е в пъти по-висок от българския. Всяка държава трябва да си приведе стандарта на живот според възможностите на икономиката.
14 Януари 2012 21:05
Лидерът на ДСБ Иван Костов нападна Борисов, че не е казал ясно дали с влизането ни в еврозоната България ще трябва да участва в европейския солидарен механизъм. Фондът е създаден, за да спасява закъсали държави от еврозоната, и досега правителството отрича да е поемало каквито и да било ангажименти към него. Според Костов това би струвало на страната 3 млрд. евро. Премиерът беше спасен от отговор на неудобния въпрос от червения депутат Ангел Найденов, който поиска да направи изявление по случая "Мирослава". С това дебатът приключи.

Мдааа, бивши и настояши комунисти в единен строй срещу неудобните. !
14 Януари 2012 21:39
А защо пък данъците да не са еднакви щом цените са еднакви?
15 Януари 2012 06:09
Нали нашият тиквун ще ходи на обяд при Меркел.Считайте че ще клекне след като му направят елегантен намек, че не може да се дърпа.Така става, когато един невежа се счита за капацитет по всички въпроси.Щяхме да помагаме на "братска Гърция".За тези думи се хванаха Меркел и Сакози.Нямаше ли кой да каже на нашия Боко да не си отваря устата да говори по теми от които хал хабер си няма.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД