Около 8000 унгарци са завели дела в Европейския съд по правата на човека в Страсбург срещу родината си заради направената преди повече от година пенсионна реформа, съобщи електронното издание "ЮрАктив". Изданието цитира Ерик Фриберг, който е секретар в Съда. Съдебните искове започнали да постъпват от края на 2010 г. В тях жалбоподателите твърдят, че са ощетени от нововъведената система, по която пенсиите се облагат са данък в размер на 16%. Целта на реформата, въведена от правителството на премиера Виктор Орбан, бе по този начин да влязат допълнителни средства в държавната хазна.
Ерик Фриберг обяснява пред "ЮрАктив", че индивидуалните жалби на унгарците в Европейския съд по правата на човека са толкова много, че институцията няма да може да действа по традиционния начин. По тази причина Съдът препоръчва на съответните синдикати в Унгария да съберат индивидуалните жалби в колективни искове, като приложат имената и детайлите за случаите на всички недоволни. Така Европейският съд за правата на човека ще се справи по-ефективно с регистрирането и придвижването на унгарските съдебни искове. За момента съдът в Страсбург няма да започва работа по делата, които не са депозирани от някой от унгарските профсъюзи, допълва още Ерик Фриберг.
Европейската комисия днес трябва да обяви решението си дали ще даде ход на наказателна процедура срещу Унгария заради несъответствието с европейското право на три унгарски закона - за независимостта на централната банка, за ранното пенсиониране на съдии и прокурори и за независимостта на държавната служба за защита на данните. Промените в пенсионирането на съдии и прокурори предвиждат те да излизат в заслужен отдих на 62 вместо на 70 години. Анализатори смятат, че така премиерът Виктор Орбан иска да наложи контрол над правосъдната система.
На 24 януари пък министрите на финансите ще решат дали да блокират регионалните фондове, предвидени за Унгария, тъй като властите в Будапеща не успяват да овладеят бюджетния дефицит според европейските изисквания.
Уви, практиката на съда в Страсбург е, че за пенсионните системи няма ЕС-директиви и всяка страна е свободна да решава тези въпроси както намери за добре.
Такова беше решението по делото на няколко български пенсионера, съдили държавата заради тавана от 700 лв. И то само преди 3-4 месеца.