:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,716,143
Активни 333
Страници 5,737
За един ден 1,302,066

ГЕРБ ще стимулира загубите на вода, за да държи по-ниска цена

Правителството се отказа от единна цена, ще има 28 тарифи
Докато светът се опитва да намали разпиляването на ограничените водни ресурси, България ще продължи да стимулира прахосването им. Това стана ясно при представянето в парламента на идеите на правителството за реформа във водния сектор.

"Целта на реформата е да се запази социално поносима цената", заяви в парламента зам.-министърът на регионалното развитие Добромир Симидчиев. Затова било по-изгодно да не се стимулира подмяната на ВиК мрежата, а българите да продължат да плащат водата, която изтича от овехтелите тръби. В различните региони на страната загубите по трасето са между 60 и 95%. Те също се калкулират в цената, която всеки потребител плаща.

"Има ниво на загубите, при което е по-изгодно гражданите да ги покриват, отколкото да се правят инвестиции, които отново потребителите ще платят", разясни Симидчиев, който съвсем наскоро дойде в регионалното министерство от частния ВиК бизнес. Според него алтернативата е - или нещата да останат, както са, и в София да се плаща по 1.68 лв. за кубик например, или загубите да бъдат намалени с ударни инвестиции в мрежата за 5-10 г. и цената да скочи до 4.50 лв./куб. м.

"Това е организиран грабеж. Ако това, което казвате, е вярно, защо "Софийска вода" вдигна цената 5-6 пъти, откакто е концесионер, а загубите остават над 60%?!", възмути се червеният депутат Петър Курумбашев. "След като ВиК дружествата калкулират загубите в цената на водата, защо не влагат част от печалбата си обратно в системата", поинтересува се синият депутат Лъчезар Тошев.

"В краткосрочен план може би е по-изгодно да се покриват загубите, отколкото да се правят инвестиции. Подмяната на мрежата обаче води до икономии в дългосрочен план", коментира пред "Сега" бившият шеф на дирекция "ВиК" в регионалното министерство Пламен Никифоров. Според него на водата трябва да се гледа и като на стратегически ресурс, който е ограничен. "Ако се заредят няколко сухи години и източим язовирите, какво правим?", попита той. И обясни, че в развитите страни практиката е да се подменят между 2 и 2.5% от тръбите годишно. Така водната инфраструктура се обновява изцяло за 50 години - колкото е срокът на годност на тръбите. "В България този процент е много по-нисък, около 0.01%", подчерта експертът.

Цената на водата ще се определя на регионален принцип, стана ясно още на обсъждането. Така тя ще е еднаква в отделните населени места на 28-те административни области. Това означава, че ще има 28 ценоразписа. Сега тарифите са 52 - колкото са действащите ВиК фирми. Те обаче ще бъдат окрупнени.

Първоначално екоминистерството предвиждаше единна цена за цялата страна. Според специалисти този начин на ценообразуване е несправедлив и непазарен, тъй като разходите за пренос на ресурса до крайния потребител са различни в зависимост от географските особености. В Добрич например около 60% от цената се формира от тока, необходим за изпомпване на водата от 150 - 200 м дълбочина. В други райони, включително в София, където водата пристига по гравитачния метод, е точно обратното - от нея дори се добива енергия. В София разходът за електроенергия е от порядъка на 4-5% от цената.

Водата е петролът на бъдещето, заяви в програмната си реч новият президент Росен Плевнелиев. Опазването на безценния ресурс е един от начините България да стане средно богата европейска страна до 2020 г. - каузата, с която лично се ангажира държавният глава, излязъл също от редиците на ГЕРБ. На какво се дължи шизофренната позиция на управляващите, не стана ясно. Но поне перспективата се избистри - правителството ще продължи да прави "социална" политика, като залъгва потребителите с уж ниски цени на водата.



ШОК

Над 36 млн. лв. ще бъдат похарчени за писане на секторни ВиК стратегии и планове. 12 млн. лв. от тях са по оперативна програма "Околна среда". Необходимите инвестиции за модернизиране на ВиК мрежата се оценяват на около 40 млрд. лв. до 2035 г., а цената на кубик вода ще мине 10 лв. Това стана ясно от представянето на водната стратегия в парламентарната комисия по околна среда. В момента цената в различните региони варира от 0.50 лв. за кубик до 2.50 лв. Водната инфраструктура ще стане изцяло публична собственост - държавна или общинска. Тя ще бъде отдавана на операторите (ВиК дружествата) за управление.Това ще се регламентира с промени в Закона за водите.



РАЗХИЩЕНИЕ

Според изследване на Economist Intelligence Unit, финансирано от Siemens, София е безспорен лидер по пилеене на вода в Европа - българската столица губи 60% от ценния ресурс заради течове. На другия полюс е Амстердам, където едва 3.5% от водата изтича по мрежата. Също като София австрийската столица Виена не изпомпва водата, а я доставя от планински извори, използвайки разликата в надморската височина между планината и града. Силата на течащата вода пък се впряга за производството на електричество. Това обаче е единствената прилика между двата града, тъй като Виена, подобно на Амстердам, разхищава незначителна част от водата. Германската столица също е пример за подражание - освен че губи едва 5.2% от водния ресурс, Берлин може да се похвали с едни от най-спестовните граждани благодарение на активна кампания за разумно потребление. Компания на София в незавидната класация правят единствено Белград и Букурещ. Въпреки силно амортизираната водоразпределителна мрежа обаче бомбардираната сръбска столица е с едно място преди София. Румънската столица пък не оползотворява близо половината от водния си ресурс.

41
4721
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
41
 Видими 
20 Януари 2012 19:41
"Има ниво на загубите, при което е по-изгодно гражданите да ги покриват, отколкото да се правят инвестиции, които отново потребителите ще платят", разясни Симидчиев,

Колко тъп или нагъл трябва да си, за да кажеш такова нещо
20 Януари 2012 19:43
Тоя само заради тези думи трябва да си ходи.
Ебаси чукундура.
20 Януари 2012 19:55
Винаги и неизбежно всеки от нас подценява броя глупаци, които се намират в обращение.

Първи закон на Карло Чипола
20 Януари 2012 20:09
жана д`арк 20 Януари 2012 19:41 - Първо помисли преди да пишеш. Че явно пръстите са по-бързи от мисълта
20 Януари 2012 20:14
Да-а - на чужд гръб и 60% са малко...
20 Януари 2012 20:38
жана д`арк 20 Януари 2012 19:41 - Първо помисли преди да пишеш. Че явно пръстите са по-бърси от мисълта

Глей ся, кое ми е "по-бърСо не е важно. Какво съм написала аз не създава проблем на никого и на никого не бърка в джоба. Когато обаче на такива аргументи се позовава зам.министър в откровен интерес на частно търговско дружество, вече е не само мой или твой проблем, това е проблем на неограничен кръг потърпевши. С други думи - бърка напълно неоснователно в джоба на голям брой хора, които нямат никаква вина за лошото управление и нежеланието за инвестиции на частна фирма. Това е все едно да държа отговорна държавата, че не се справям със семейния си бюджет и да искам от нея да плати ремонтите в жилището ми, защото аз имам нужда да ходя на ресторанти всяка вечер и не мога да отделя пари за ремонти. А ти, преди да се напъваш да ми даваш съвети аз какво да пиша, първо помисли дали си в позиция да си го позволиш
20 Януари 2012 20:44
...разясни Симидчиев, който съвсем наскоро дойде в регионалното министерство от частния ВиК бизнес
Е, ясна е работата!
20 Януари 2012 20:47
Жанче, не обръщай внимание на герберските тролове.
20 Януари 2012 20:50
Симидчиев? Види се, /пра/дядо му със симид и масло "President" го е 'ранил. А не с филия по-чер от мъката хляб плюс мас.

Спасението на давещите се в скъпа и попиляна вода е в ръцете на самите давещи се, а? Както винаги...
20 Януари 2012 20:52
не обръщай внимание на герберските тролове.

А бе, да взема аз мерки да не ме упрекнат в дискриминация
20 Януари 2012 21:01
Аз не разбрах по каква логика гражданите потребители трябва да плащат за подмяната на инфраструктурата ТЕПЪРВА, че чак от това да се предвижда такова солено увеличение на цената. Винаги досега в цената си имаше процент амортизация и т.н. Ако досега не е имало контрол дали се прави задължителната подмяна и поддръжка - няма да има и за в бъдеще НЕЗАВИСИМО от увеличението на цената. Ще стане същото като с еленергията.
ПАри за водна инфраструктура по банките за развитие - колкото искаш.
20 Януари 2012 21:23


Министерството на околната среда и водите (МОСВ) се нагърби със задачата да разработи водна стратегия. За целта плати 800 хил. лв. на частна компания, която да направи анализ на текущото състояние (виж инфографиката) и да предложи алтернативи за управлението. Изборът на консултанта не премина гладко поради съмнения от страна на други компании, че е избран, защото, преди да стане министър на екологията, Нона Караджова е работила като експерт по проекти, изготвяни от фирми в обединението победител. (Името му е "Водна стратегия 2010" и в него участват пет субекта – сдружение "Клуб Икономика 2000", "Аквапартньор", "ЕкоПро консулт", "Евролекс" и Институт за икономически изследвания на БАН).

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2011/04/15/1075805_povelitelite_na_vodite/

Месеци по късно прегледът от 300 страница на сектора е готов. Алтернативите са три: нещата да не се променят, да се засили ролята на държавата или да се засили тази на частния сектор. Към момента представители на отделните министерства обсъждат възможностите, като експерти в сектора коментираха, че най-вероятно се върви към избор на втория вариант и окрупняване. Не е ясно обаче кой ще играе ролята на обединителя на водите, тъй като паралелно с екоминистерството Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) е градило стратегии и от два месеца е готово със собствената си визия.

На първо място, повечето експерти са единодушни, че известно окрупняване в сектора е необходимо. Частните инвеститори се интересуват от цели региони, коментираха консултанти на чужди компании с интереси във водния бизнес. Важно е обаче засилването на ролята на държавата да бъде направено така, че да не блокира тотално мотивираността на търговските дружества, както и възможностите за намиране на чужди капитали, които никак не са излишни. Изчисленията на консултанта на МОСВ показват, че ако искаме да достигнем европейските стандарти, трябва да инвестираме внушителните 43 млрд. лева. Ако пък искаме да закърпим най-спешните проблеми, нужните средства са също внушителните 12 млрд. Дори и числата да са леко завишени, нужните инвестиции със сигурност са огромни.


20 Януари 2012 21:30
12 млрд изобщо не са толкова страшна сума, първо - щото не е необходима на един път, и второ - в сектора има приходи и то немалки. Да не се правят на застреляни. Номерът - за наш'те хора свинското, а за останалите - зелето, отдавна се изтърка.
20 Януари 2012 21:32
Е ще пием биричка
20 Януари 2012 22:20
Производителноста на труда и качеството на ремонтите са на много ниско ниво в сравнение с тези които имат малки загуби. Затова и няма пари за инвестиции
20 Януари 2012 22:44
По груби сметки - само в софия се "изливат" около 300 мил лева годишно в загубите на вода.
А съм сигурен, че концесионерите са включили в цената на водата и инвестициите за подмяна, която не правят.
20 Януари 2012 23:21
Хе хе... като се сетя, че и заради това, да пиете най-скъпата вода в света скакахте по площадите и ревяхте, сущи магарици за... Y@i
21 Януари 2012 00:11
Как така ще правим модернизация на ВИК мрежата.Нали ако няма "загуби", няма да има с какво да се "поливат" Тикви.
21 Януари 2012 01:24
Добре че тошо правил тръби мръсни и водозахранващи.
Иначе щяхме за ходим с менците за вода и за копаме септиични шахти.
21 Януари 2012 06:48
Безумието продължава!Продадохме на безценица всичко заради бъдещи инвестиции и добро управление.Оказва се, че сме го направили само, за да бъдат декапитализирани фирмите и парите да се изнесат в неизвестна посока..?!Няма проблем:ще чакаме тръбите са изгният съвсем, ще чакаме и тока ни да спре, защото и там няма инвестиции.Така или иначе при тази безработица и ниски доходи нямаме пари да плащаме след парното вече и ток, и вода!Връщаме се в 18-ти век и всичко е уредено!
21 Януари 2012 06:58
Впрочем къде изтече "водният заем"?
А колко в момента е месечната заплата на шефа на "Софийска вода"? Предишният получаваше 64 000 лева на месец, доколкото си спомням (говореше се, че е стигнала над 70 000 - е, как да остават пари за инвестиции!).
Защо не се предоставят такива данни? Какви са печалбите на тези монополисти?
Незабвана ренационализация на ВиК сектора и на ЕРП-тата!!!
21 Януари 2012 08:49
Инфраструктурата струва скъпо.. и с 1 левче за вода на кубик използвана вода няма как да се покрие. Казано по друг начин няма как постоянните разходи за инфраструктура да се покрият с разходи само за използваната вода, потреблението е много малко и непостоянно. Същото е и за ел. ток. Има много абонати които потребяват символични количества, но и за тях се изисква инфраструктура.

Та или трябва да има постоянна такса - както е при GSM операторите, пиеш, не пиеш плащаш и така ВИК да има средства или тия разходи по инфраструктурата трябва да дойдат от данък имоти и тогава само общините да са отговорни. Обаче тъй като ремонтите по канализацията изискват разкопаване на улици и т.н. по-добре е общините да се занимават с тези дейности - т.е. парите да идват от данък имоти.

Инфраструктура без работа - т.е. пари и то много пари не става. Мисля сте забелязали това 20 години.. чакаме да се оправи тая пуста инфраструктура, а тя наобратното - разваля се.

21 Януари 2012 08:51
Друг е въпроса защо се направиха ВИК частни. Това си е грешка. Трябва да са общински.
21 Януари 2012 09:11
Айде бе, бай Тошо с какви пари е направил тази цялата инфраструктура?
Тогава да не е имало в излишък средства? Значи държавата да оправи всичко, а после разни частници да доят населението. Ами не става - който иска да си построи инфраструктура и после да си я избива чрез разни такси.
Сега ще направим магистралите с всички тези икономии, лишения и недоимък, а опсле като сложим концесионер или направим придвижването с тол такси? Само богоизбраните ще могат да ходят от София до морето за 2 часа.
21 Януари 2012 10:10
Няма нищо за чудене.

Толкова си могат и затова такаива ги приказват. По принцип.
Обаче в този случай надничат и съответните интереси. Естествено за наша сметка, както с всичко досега, откакто се пукна демокрацията по нашата земя хубава!

Аз вече не им се и ядосвам. Когато човек попадне в някоя лудница, какъв е смисъла да се ядосва на изцепките на обитателите ѝ.

Ами я да честитя аз днешния празник на всички мъже тук!
Щото нали... всеки мъж си е гинеколог по призвание!!!
21 Януари 2012 10:27
-Питърсън, отвори дванайста.
-ОК, капитане.
-Затворник Уилям Кофи !
-Йес сър.
-Ръцете през отвора.
-Йес сър.
-Питърсън, отвори междинния коридор.
-ОК, капитане.
-Дами и господа, осъденият на смърт идва.
.
/Колеги съфорумци, здравейте, след трийсет дневен строг тъмничен затвор. Брей, много светло при вас бе./
21 Януари 2012 10:51
А какво ще я правим спестената вода?
От друга страна, отложеното възстановяване на инфраструктура се плаща рано или късно. Късното плащане задължително е много по-високо и пак се плаща от ползвателите. Не е лесен балансът между представите на андрешко и реалностите на живота. Особено трудно е пък когато професионалният хоризонт е до края на мандата след година и нещо.
21 Януари 2012 11:09
Със своята "плоскогъза" структура , нашият /еднокамарен/ Парламент е в очевиден недостиг на полезен политически и управленски капацитет . Висшият ни законодателен орган днес , е само универсална жица за внушения на "стратегическите" Държавни решения . Иска или не , дописката показва неговата НЕспособност , той да се реализира като "институционален връх" на Парламентарната република , докато ние биваме неми свидетели на поредната му управленска гротеска . Българският Парламент се нуждае от своя Камара на регионите , която да изразява пряката му Отговорност за качеството на Държавното регулиране в системата на общия ни живот. Не проведем ли необходимата дълбока Политическа реформа , от която се нуждае нашето Общество , тук само ще се дърлим и самовнушаваме , че фор-умните ни общности са То самото . Дано и под това заглавие сещате неизбежно конкретното ни , "камъче в обувката" /???/. Нужно ни е дружно да застанем срещу първановщината в Политиката и Управлението , като и решително вкараме собствено в нея , реалното ни /Гражданско/ Общество ...
21 Януари 2012 11:50
Стига , малко Натисни тук
21 Януари 2012 11:57
Да не ни водят за носа частните ВиК дружества! Водата е стока, от която не можеш да се откажеш, дори не можеш рязко да намалиш консумацията й. Да си заложат 3-4% печалба за двадесет години /което при дадените обстоятелства е разумно/ и да се бръкнат да направят инвестициите! ясно че живеем в страна, в която се предпочита да се плати за ресурс, отколкото да се направи вложение - и разни дрънканици на политици и стопански шефове за социален ефект прикриват само желание за печалба на всяка цена и хвърляне прах в очите на хората!
21 Януари 2012 12:07
"Има ниво на загубите, при което е по-изгодно гражданите да ги покриват, отколкото да се правят инвестиции, които отново потребителите ще платят", разясни Симидчиев

Точно така е. Не знам какво ви притеснява. Ако загубите на вода са малки и вода от природата има предостатъчно - не си струва да се теглят кредити и да се влагат милиони левове, от което основно ще се повищи цената на водата.
И не забравяйте, че кражбите на вода в циганските квартали ги отчитат като ЗАГУБА! Така, че колкото и да се сменят тръби - все тая, докато не се реши този проблем. Преди години шефа на ВиК Сливен се изпусна и каза, че в квартал "Надежда" са начислени 20 лева вода /начислени, не платени/, а реално подадената вода е за над 280 хиляди лева. Нещо да ви говорят цифрите? Кварталът е 20 хиляден...
21 Януари 2012 12:36
[size=2]Самотната планета[/size=2]

Не е лесно да си организъм. Доколкото знаем засега, в цялата вселена има само едно място, което поддържа живот — незабележим аванпост на Млечния път, наречен Земя, но дори и там това става с доста неохота.
От дъното на най-дълбоката океанска падина до върха на най-високата планина — зоната, която обхваща почти цялото известно нам пространство с живот, има само около двайсетина километра — не е много спрямо обширността на космоса като цяло.
За човека дори е още по-зле, тъй като се оказва, че принадлежим към тази част от живите неща, които преди 400 милиона години са взели прибързаното и авантюристично решение да изпълзят от моретата, да станат сухоземни и да дишат кислород. Вследствие на това не по-малко от 99, 5% от обитаемото пространство в света по обем според сегашните оценки е по-принцип — а практически напълно — негодно да поддържа живота ни.
Което ни връща (е, почти) към по-раншното ни заключение, че Земята не е най-благоприятното място за един организъм, макар и да е единственото място. От незначителната по големина повърхнина на планетата, която е достатъчно суха, за да се стои върху нея, учудващо голяма част е твърде гореща или суха, или стръмна, или на високо, за да може да служи за тази цел. Трябва да се признае, че отчасти това е наша грешка. Човешкият вид е учудващо негоден да се адаптира. Като повечето животни ние не обичаме наистина горещите места, но поради това, че се потим изобилно и лесно получаваме удар, сме особено уязвими. В най-лошите случаи — пеш и без вода в гореща пустиня — за около шест или седем часа повечето хора ще изпаднат в делириум и ще се катурнат, вероятно за да не се изправят никога отново. Не сме по-малко безпомощни при среща със студа. Като повечето бозайници хората са добри при генерирането на топлина, но — тъй като почти не сме окосмени — не сме добри в запазването й. Дори при доста меко време половината от калориите, които изгаряме, отиват за поддържане на телесната ни топлина. Разбира се, че можем да неутрализираме тези слабости до голяма степен чрез използване на дрехи и подслон, но дори и така, тези части от Земята, за които имаме готовност или вече можем да живеем, наистина са скромни: само 12% от цялата суша и само 4% от цялата повърхнина, ако се включат и моретата.
Все пак, когато вземем предвид условията другаде в познатата ни вселена, чудното не е че използваме толкова малко от планетата ни, а че сме успели да намерим планета, която малко да използваме. Само трябва да погледнем собствената ни Слънчева система — а дори и Земята в определи периоди на историята й — за да оценим, че повечето места са по-сурови и по-негодни за живот, отколкото нашето кълбо — с мек климат и много вода, изглеждаща красиво синя.
Засега космическите учени са открили само около седемдесет планети извън Слънчевата система от около десетте милиарда трилиона, които се смята, че са някъде там в космоса, така че хората едва ли могат да имат претенции да говорят с вещина по въпроса, но изглежда, че ако искаш да намериш планета, подходяща за живот, трябва да си ужасен късметлия, и колкото по-напреднал е животът, толкова повече късмет ти трябва. Различни изследователи са идентифицирали около две дузини изключително полезни особености, които сме имали на Земята, но това е кратък обзор, така че ще ги сведем до основните четири. Те са:

Отлично местоположение. Ние сме едва ли не до свръхестествена степен на подходящото разстояние от подходящата звезда — такава, която е достатъчно голяма, за да излъчва много енергия, но не е толкова голяма, че самата тя да изгори бързо. Любопитна особеност от физична гледна точка е, че колкото е по-голяма звездата, толкова тя е по-краткотрайна. Ако слънцето ни бе десет пъти по-голямо, то щеше да се изчерпи след десет милиона вместо за десет милиарда години и ние нямаше да сме тук сега. Също имаме късмета, че орбитата на планетата ни е точно тук. Ако бяхме по-близо до слънцето, всичко на Земята щеше да се е изпарило. Ако бяхме по-надалеч, всичко щеше да е замръзнало.
През 1978 г. астрофизик на име Майкъл Харт направил известни изчисления и стигнал до заключението, че Земята е щяла да бъде необитаема, ако е с 1% по-далече от или с 5% по-близо до Слънцето. Това не е много, но фактически не е и точно. Цифрите са били прецизирани и сега са по-щедри — 5% по-близо и 15% по-далече се смятат за по-точна оценка за зоната ни на обитаемост — но и това е малък диапазон.

За да оценим, колко малък е този диапазон, трябва само да погледнем към Венера. Венера е със само 40 милиона километра по-близо до Слънцето отколкото сме ние. Топлината на Слънцето я достига само с две минути преди да ни докосне. По размер и състав Венера наподобява много Земята, но малката разлика в разстоянието на орбитите до Слънцето се оказало съществено за нея. Оказва се, че през ранните години на Слънчевата система Венера е била само малко по-топла от Земята и вероятно е имала океани. Но тези няколко градуса на допълнителна топлина означавали, че Венера не е могла да задържи водата на повърхността си, което довело до катастрофални последици за климата й. При изпаряване на водата й водородните атоми изчезнали в пространството, а кислородните атоми влезли в комбинация с въглерода, за да образуват плътна атмосфера от парниковия газ CO2. На Венера станало горещо.
Така че, ето какво става, когато се приближите с две светлинни минути по-близо до Слънцето. Отпътувайте по-навън и проблемът няма да е горещината, а студът, както Марс смразяващо показва. Той също някога е бил по-приятно място, но не успял да задържи полезна атмосфера и се превърнал в безполезна пустош.

Но да сте на правилното разстояние от Слънцето не е цялата работа, иначе Луната щеше да бъде гориста и красива, а очевидно не е. За това е нужно да имате:

Правилния вид планета. Не си представям, че много геолози, ако бъдат запитани за нещата, които са благодарни че имат, ще включат живеенето на планета с разтопена вътрешност, но е почти сигурно, че без тази магма, която бушува под нас, ние сега нямаше да сме тук. Освен всичко друго, тази подвижна вътрешност е довела до изпускане на газове, което е спомогнало за създаването на атмосферата, и ни е осигурила магнитно поле, което ни предпазва от космическа радиация. Тя така също ни е дала тектониката на плочите, която непрекъснато обновява и нагъва повърхността. Ако Земята беше напълно гладка, навсякъде щеше да бъде покрита с вода до дълбочина от четири километра. Може би щеше да има живот в този самотен океан, но със сигурност нямаше да има бейзбол.
Освен полезната вътрешност, имаме подходящите елементи в правилните пропорции. В най-буквалния смисъл сме създадени от правилната материя. Това е толкова важно за нашето благоденствие, че ще го разгледаме по-детайлно след минута, но първо трябва да разгледаме останалите два фактора, като започнем с този, който често се пренебрегва.



Подходящо разписание на събитията във времето. Вселената е невероятно изменчиво и пълно със събития място, а съществуването ни в нея е едно чудо. Ако една дълга и невъобразимо сложна поредица от събития, простираща се назад около 4, 6 милиарда години, не е действала по определен начин в определеното време — нека да вземем един очевиден пример, ако динозаврите не са били пометени от метеор, тогава, когато това е станало — сега можеше да сте с дължина 15 сантиметра, с опашка и мустаци, и да четете това в дупка.
Не знаем със сигурност, тъй като нямаме нищо, с което да сравним съществуването ни, но е очевидно, че ако искаме да станем едно сравнително развито, мислещо общество, трябва да сме в правилния край на доста дълга серия от резултати, които включват подходящи периоди на стабилност, осеяни с нужното количество напрежение и предизвикателства (ледниковите периоди като че ли са особено полезни в това отношение) и с абсолютна липса на истински катаклизми. Както ще видим в останалите страници, имаме голям късмет да се намираме в това положение.

Други светове навярно приютяват същества, които са благодарни за сребристите им езера от живак и реещите се облаци от амоняк. Те вероятно се радват, че планетата им не ги разтърсва до полуда с блъскащите се помежду си плочи или не изригва куп опасна лава върху пейзажа, а по-скоро съществува в перманентно нетектонично спокойствие. Всички посетители на Земята, дошли отдалече, със сигурност ще бъдат най-малкото поразени, когато установят, че живеем в атмосфера, съставена от азот — газ, не особено склонен да влиза във взаимодействие с каквото и да е, и кислород, който толкова си пада по горенето, че е трябвало да поставим пожарогасители навсякъде из градовете, за да се пазим от по-бурните му реакции. Но дори и ако посетителите ни дишат кислород, двукраки са, имат търговски центрове и обичат филми-екшъни, малка е вероятността Земята да е идеална за тях. Дори не бихме могли да им поднесем обяд, тъй като всичката ни храна съдържа известни количества манган, селен, цинк и други елементи, сред които поне някои ще бъдат отровни за тях. Земята навярно въобще няма да им изглежда като едно дивно и близко до същността им място.
Физикът Ричард Фейнман си правел шеги със заключенията а posteriori, както ги наричат. „Знаете ли, най-невероятното нещо ми се случи тази вечер“ — казвал той. „Видях кола с номер ARW 357. Можете ли да си представите? От всичките милиони номера на коли в щата, какъв е шансът да видя именно тази табела тази вечер? Удивително!“ Това, което искал да каже, разбира се, е, че е лесно да направиш всяка банална ситуация да изглежда като изключителна, ако я третираш като предопределена.
Така че е възможно събитията и условията, които са довели до възникването на живот на Земята, да не са толкова изключителни, колкото ни се ще да мислим. Все пак, те са били достатъчно изключителни, а едно нещо е сигурно: ще трябва да се задоволяваме с тях, докато не намерим по-добри.


Натисни тук
21 Януари 2012 13:12
жана д`арк
2012-01-20 19:41:54
И двете.
За водата, за тока, за ......всичко-ни проверяват прага на търпимост.....а той е безграничен..
21 Януари 2012 14:09
havamal от 21 Януари 2012 13:12 , ...
21 Януари 2012 14:50
Явно българската уфсъ забрави, че тия 60% от загубите ги плащаме по Закон, измъстрен от предишни парламенти, за да се даде възможност на частните дружества да насочат инвестициите си в подмяна на водопреносната мрежа. Сега се оказва, че трябва да плащаме за това пак ние. Нещо като модерен диш-хакъ
21 Януари 2012 14:55
Вода в къщата на всеки?! Какви се тия комунистически глезотии.
21 Януари 2012 15:34
Оти се абите, като пак, че си платите!?
В икономисването на водата няма далавера! В условията на нашенския див и варварки капитализъм, колкото повече се разпилява нещо, толкова по-голяма е далаверата за управляващите ни мутри. Всякакви разумни аргументи в полза на пестеливото използване на природните ресурси, са напразен опит за вразумяване на шамандурата. Нищо не правиш, а печелиш - "Софийска вода". Директор на водопад - мечтата на всяка безмозъчна управленческа мутра, "отдала" водопада на концесия..... срещу 30 сребърника! А мечтата на концесионера е само да намали разходите по прибирането на парите на клиентите - сега шлагерът е дистанционно отчитане на "разходите" и автоматично удържане на таксите по банков път.
22 Януари 2012 08:18
А какво ще я правим спестената вода?

Замразяваме и правим дъмпинг за Гренландия. Там, казват, ледниците се били топяли.
Нещо много съмнителни ми се виждат чиновните "концепции". Да не се подменя мрежата значи, щото потребителите щели да плащат, пък и ще се износи пак, та таковата...
И какви са тези 40 милярда? Уличната мрежа в София е 2 200 км, нека целият водопровод да бъде 2 500. По 200 лева за метър прави 500 мильона - по 25 млн. годишно, при напълно прилично темпо на подмяна. Амчи то англичаните /прости, Господи, греховете Софиямски!, още черните/ за бонуси си сервират повече.
22 Януари 2012 09:44
"Нужно ни е дружно да застанем срещу първановщината в Политиката и Управлението..." на "Софийска вода" ?

Личи си неотразимият Му стил. Само не схванах защо тъкмо Първанов, а не Станишев ?

______
Написах горното, погледнах пак цитата, пък се замислих - не може човек да изрече такъв кретенизъм. Бигълът трябва да се е шегувал, пък аз да не съм схванал ?
22 Януари 2012 09:48
"Това е организиран грабеж...." .възмути се червеният депутат Петър Курумбашев

А има ли нещо през последните 22 години, което да не е организиран грабеж ? Банките ? Масовата приватизация ? Виденовата инфлация ? РМД-тата ? БТК ? БГА ? Кремиковци ?
25 Януари 2012 15:50
най-голямата грешка е, че направиха ВИК частни
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД