Докато светът се опитва да намали разпиляването на ограничените водни ресурси, България ще продължи да стимулира прахосването им. Това стана ясно при представянето в парламента на идеите на правителството за реформа във водния сектор.
"Целта на реформата е да се запази социално поносима цената", заяви в парламента зам.-министърът на регионалното развитие Добромир Симидчиев. Затова било по-изгодно да не се стимулира подмяната на ВиК мрежата, а българите да продължат да плащат водата, която изтича от овехтелите тръби. В различните региони на страната загубите по трасето са между 60 и 95%. Те също се калкулират в цената, която всеки потребител плаща.
"Има ниво на загубите, при което е по-изгодно гражданите да ги покриват, отколкото да се правят инвестиции, които отново потребителите ще платят", разясни Симидчиев, който съвсем наскоро дойде в регионалното министерство от частния ВиК бизнес. Според него алтернативата е - или нещата да останат, както са, и в София да се плаща по 1.68 лв. за кубик например, или загубите да бъдат намалени с ударни инвестиции в мрежата за 5-10 г. и цената да скочи до 4.50 лв./куб. м.
"Това е организиран грабеж. Ако това, което казвате, е вярно, защо "Софийска вода" вдигна цената 5-6 пъти, откакто е концесионер, а загубите остават над 60%?!", възмути се червеният депутат Петър Курумбашев. "След като ВиК дружествата калкулират загубите в цената на водата, защо не влагат част от печалбата си обратно в системата", поинтересува се синият депутат Лъчезар Тошев.
"В краткосрочен план може би е по-изгодно да се покриват загубите, отколкото да се правят инвестиции. Подмяната на мрежата обаче води до икономии в дългосрочен план", коментира пред "Сега" бившият шеф на дирекция "ВиК" в регионалното министерство Пламен Никифоров. Според него на водата трябва да се гледа и като на стратегически ресурс, който е ограничен. "Ако се заредят няколко сухи години и източим язовирите, какво правим?", попита той. И обясни, че в развитите страни практиката е да се подменят между 2 и 2.5% от тръбите годишно. Така водната инфраструктура се обновява изцяло за 50 години - колкото е срокът на годност на тръбите. "В България този процент е много по-нисък, около 0.01%", подчерта експертът.
Цената на водата ще се определя на регионален принцип, стана ясно още на обсъждането. Така тя ще е еднаква в отделните населени места на 28-те административни области. Това означава, че ще има 28 ценоразписа. Сега тарифите са 52 - колкото са действащите ВиК фирми. Те обаче ще бъдат окрупнени.
Първоначално екоминистерството предвиждаше единна цена за цялата страна. Според специалисти този начин на ценообразуване е несправедлив и непазарен, тъй като разходите за пренос на ресурса до крайния потребител са различни в зависимост от географските особености. В Добрич например около 60% от цената се формира от тока, необходим за изпомпване на водата от 150 - 200 м дълбочина. В други райони, включително в София, където водата пристига по гравитачния метод, е точно обратното - от нея дори се добива енергия. В София разходът за електроенергия е от порядъка на 4-5% от цената.
Водата е петролът на бъдещето, заяви в програмната си реч новият президент Росен Плевнелиев. Опазването на безценния ресурс е един от начините България да стане средно богата европейска страна до 2020 г. - каузата, с която лично се ангажира държавният глава, излязъл също от редиците на ГЕРБ. На какво се дължи шизофренната позиция на управляващите, не стана ясно. Но поне перспективата се избистри - правителството ще продължи да прави "социална" политика, като залъгва потребителите с уж ниски цени на водата.
ШОК
Над 36 млн. лв. ще бъдат похарчени за писане на секторни ВиК стратегии и планове. 12 млн. лв. от тях са по оперативна програма "Околна среда". Необходимите инвестиции за модернизиране на ВиК мрежата се оценяват на около 40 млрд. лв. до 2035 г., а цената на кубик вода ще мине 10 лв. Това стана ясно от представянето на водната стратегия в парламентарната комисия по околна среда. В момента цената в различните региони варира от 0.50 лв. за кубик до 2.50 лв. Водната инфраструктура ще стане изцяло публична собственост - държавна или общинска. Тя ще бъде отдавана на операторите (ВиК дружествата) за управление.Това ще се регламентира с промени в Закона за водите.
РАЗХИЩЕНИЕ
Според изследване на Economist Intelligence Unit, финансирано от Siemens, София е безспорен лидер по пилеене на вода в Европа - българската столица губи 60% от ценния ресурс заради течове. На другия полюс е Амстердам, където едва 3.5% от водата изтича по мрежата. Също като София австрийската столица Виена не изпомпва водата, а я доставя от планински извори, използвайки разликата в надморската височина между планината и града. Силата на течащата вода пък се впряга за производството на електричество. Това обаче е единствената прилика между двата града, тъй като Виена, подобно на Амстердам, разхищава незначителна част от водата. Германската столица също е пример за подражание - освен че губи едва 5.2% от водния ресурс, Берлин може да се похвали с едни от най-спестовните граждани благодарение на активна кампания за разумно потребление. Компания на София в незавидната класация правят единствено Белград и Букурещ. Въпреки силно амортизираната водоразпределителна мрежа обаче бомбардираната сръбска столица е с едно място преди София. Румънската столица пък не оползотворява близо половината от водния си ресурс.
"Има ниво на загубите, при което е по-изгодно гражданите да ги покриват, отколкото да се правят инвестиции, които отново потребителите ще платят", разясни Симидчиев,
Колко тъп или нагъл трябва да си, за да кажеш такова нещо