:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,431
Активни 740
Страници 28,996
За един ден 1,302,066

37 гимназиални учебника ще бъдат променени заради ЕС и демографията

Просветното министерство започва ревизия на най-старите помагала по история и география
Просветното министерство започва ревизия на най-остарелите учебници, научи "Сега". МОМН обяви процедура за близо 40 учебника по история и география за гимназията, които ще бъдат основно преработени, а новите ще се ползват още от следващата учебна година. Промени ще претърпят 20 учебника по история и 17 по география от IХ до ХII клас.

Учебниците ще се променят, за да се коригират грешки, нови факти и статистика, обясниха от министерството на образованието. Например към момента на одобряване на учебниците България не е била член на Европейския съюз и затова е необходимо този факт да се промени. Сегашните учебници за гимназистите са твърде остарели и промените в тях ще бъдат много големи, обясниха експерти от издателствата. Учители и по двата предмета също са на мнение, че книгите със сигурност трябва да се ревизират заради остарелите данни в тях. Особено наложителни са промените по география, тъй като данните в сегашните учебниците за населението, икономиката и индустрията са неактуални, коментираха пред "Сега" учители по география. До 2-3 седмици редакторите в издателствата и учителите по история и география от страната трябва да направят конкретни предложения за промени в учебниците, които ще бъдат внесени в МОМН.

В момента учениците от IХ до ХII клас се обучават по учебници, одобрявани преди 10-11 години. За някои класове те са повече от три, тъй като тогава все още не е действало законовото ограничение до 3 учебника по предмет. Според сега действащата нормативна уредба министерството няма право да открива процедура за нови учебници. Това може да стане едва след приемането на новия закон за училищно образование, когато ще бъдат одобрени и нови учебни програми. За подобен закон се говори още от 2005 г., но и досега няма такъв. Не е ясно обаче защо досега министерството не е предприело процедура по промяна на съдържанието на остарелите учебници, при положение че и в предишните години е имало обективни причини за това.

Например миналата година МОМН промени съдържанието на учебниците за V и VI клас. Например по история петокласниците са учили, че съпругата на севастократор Калоян е била Елена, а не Десислава, както е правилното й име. Друга грешка била, че иконите се рисуват само върху дърво, макар че това не е единственият материал, върху който се изобразява образът на светец или Бог. Житието пък било обяснено като "животопис, биография" и така всяка биография може да се приеме за житие, а то описва живота на светците от Средновековието. Интересно съждение е отпаднало от учебника по "Човекът и природата" за V клас - "хлорът убива бактериите, причиняващи различни заболявания, и се използва за обеззаразяване на водопроводната вода". Впоследствие текстът е променен, на "питейната или водата за битови нужди".

В учебника по български език и литература за VI клас пък е била допусната грешка в биографията на Христо Смирненски. Според текста той е роден в "българския град Кукуш", а веднага след това твърдение се посочва, че по време на Междусъюзническата война населението е принудено да побегне към България. Друга грешка в учебниците на шестокласниците е по география - макакът е посочен като най-малката маймуна, а не мармозетката, както е в действителност. В учебника по музика имало въпрос: "Знаете ли как се нарича картината на Ив. Мърквичка, отразяваща български народен танц?", а в същото време самата картина липсвала. И още един бисер от учебника за шестокласниците по "Домашна техника и икономика" - в темата "Българска кухня" авторите записали, че "...в началото на ХХ век са се появили доматите". След разговор с един от авторите се установило, че той има тази информация от неговите баба и дядо и я записал в учебника, тъй като не е открил друга официална информация по въпроса.
34
4914
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
22 Януари 2012 19:15
Абе, едно е учебник, друго е справочник.
Първото може да служи - ако щете - векове. Второто е променливо.
Но...Бизнес!
------------------
Блогът на Генек

22 Януари 2012 19:50
А къде са гледали от комисията в МОН, която преценява дали в даден учебник няма именно такива простотии като доматите?
22 Януари 2012 20:09
Да се изработват нови учебници без наличие на закон, преработени ДОИ, нови учебни програми е безумие! Изобщо не вярвам на тази публикация. Учебниците че са стари - стари са, но за това е виновно Министерството и неговите затлъстели служители, които по цял ден си клатят краката и са оставили образованието на самотек, изцяло върху раменете на учителите. Бюрократщина и работа на принципа ден да мине, друг да дойде!
22 Януари 2012 20:28
Абе заради едни домати учебници не се преработват, явно нещо друго има, вероятно магистралите са изпуснати и дечицата не учат кой да възхваляват... младежта трябва да знае за заслугите на "любимият лидер"
22 Януари 2012 20:32
нови факти и статистика

Учебниците, особено по география, не се нуждаят от нови факти и статистика, а от намаляване на безумната фактология в тях (особено безумие са учебниците по история и география за 6-ти клас, но за тях явно не се мисли - практически това са лекции за студенти, посбити и посъкратени - по наблюдения на колеги, специалисти по методика). Освен това учебници не се правят по стахановски - по предложения на учители за 2-3 седмици. Каква е гаранцията, че при подобно бързане няма да има нови грешки и безсмислено натрупване на ненужна информация?! Б*си министъра - в първата година от министерстването си чЕте всички учебници, във втората неизвестно какво правИ и чак в третата реши за месец два да се пренапишат учебници за три гимназиални класа едновременно (4 х 3 = на 12 учебника само по география! - и то до новата учебна година!). Сега, може нЕкое издателство или нЕкой автор да са позакъсали финансово, обаче така - на крак и на парче - не се играе с учебен материал за гимназисти. Освен ако не направят "рамкови" учебници, като ЗРАСРБ, който за нищо не става, освен да биеш с него някоя министерска кратуна.
22 Януари 2012 20:34
Убу де, тези учебници сепак кой ги е писал - чиновниците в министерството или учители и университетски преподаватели?
22 Януари 2012 21:00
22 Януари 2012 21:28
Учебниците се изработват от университетски преподаватели. Ако някъде случайно има учителско участие в колектив, то името на учителя стои най-отдолу.
Въпросните учебници са изработени веднага след изработването на ДОИ през 2000 година. Говоря конкретно за учебниците по история в гимназиите. И тъй като изискванията в ДОИ тогава все още не бяха отиграни, тези учебници са абсолютно нефункционални. Те са набор от урочни текстове без никакви възможности за развиване на умения така, както се изисква в ДОИ. Също така към тези учебници в гимназиите няма разработени учебни тетрадки, т.е. няма практическа работа изобщо. Изумителното е, че учебникът на университетските преподаватели по история обхваща периода от V хил. пр.н.е. до Симеон Сакскобургготски. Този материал трябва да бъде преподаден за два часа в 12 подготвителен клас, сиреч за 62 учебни часа. Ънбеливъбъл! Изучаването на българската история в гимназиален етап изисква разделянето на учебното съдържание на две учебни години. Иначе няма как. Самият учебник на университетските преподаватели като УЧЕБНИК е кръгла нула, тежаща 5 килограма тухла, която никой не носи в училище. Той изобщо не партнира на изискванията на матурите. Не говоря за научността на текста, а за функционалността на учебника.
За тези 11 години в ДИУУ бяха подготвени достатъчно учители за работа и изработване на учебни материали според изискванията на ДОИ, с които компенсират безобразните и неработещи учебници. Всички тези материали се изработват вкъщи и се ксерокопират. Учителите едва ли ще бъдат допуснати до съставянето на учебници. Освен това няма почтен контрол върху онези учебници, от които ще учат децата.
22 Януари 2012 22:23
В българското образование липсва методология. И понеже е необходим професионален опит и много труд, затова няма нищо лошо, ако стъпят на английска или немска методика и техни учебници по математика, химия, биология...Преди години децата учиха френски по "Алекс и Зой" и им беше забавно. Вчера гледах един романтичен немски филм, как проект за учене на немски от чужденчета събира момче и момиче. Ако преведат няколко английски учебника, ще им излезе по-евтино, отколкото да пишат "справочници" (цитат от Генек) или "лекции за студенти, посбити и посъкратени"( SvSophia). Какво лошо, ако учителите от Европа, а и не само-общуват професионално, обменят си идеи и преподавателски мурафети? Затова Игнатов да изпрати няколко учителя на специализация, които да "купят" ноу хауто и го приложат у нас.


23 Януари 2012 06:22
Като си познаваме министърът, очевидно става въпрос за бизнес. От цялата работа и той ще спечели, и неговите хора, единствено образованието няма да спечели. До колкото си спомням тй чете учебниците още първата година. Чак сега реши да прави промени, за да измисли начина за далавера. Миналата година пробно - оказва че, че работи, а тази година повечко, защото е криза!!!
23 Януари 2012 07:42
...в началото на ХХ век са се появили доматите". След разговор с един от авторите се установило, че той има тази информация от неговите баба и дядо и я записал в учебника, тъй като не е открил друга официална информация по
-Култово
23 Януари 2012 08:57
А къде са гледали от комисията в МОН, която преценява дали в даден учебник няма именно такива простотии като доматите?

Комисията явно е дълбоко заспала и няма ниет да се събуди. Ама това не е от днес.
И проблемът е не само в текстовете из учебниците. Вижте, например, литературата за 7 клас. Ако отворите на "Една българка", с изумление ще забележите как на илюстрацията героичната баба Илийца с кол в ръка управлява - подобно на венециански гондолиер - огромен сал! При положение, че дядо Вазов няколко пъти е употребил думите ладия и ладияр. При това салът е насочен не към другия бряг, а някъде надолу /а може би нагоре/ по Искъра... За жизнерадостната стилистика на картинките, неотговаряща и в най-малка степен на драматизма на разказа, не ща и дума да отварям.
Няколко страници по-натам същият художник изведнъж е решил, че във френския трикольор цветовете са подредени бяло/синьо/червено и така го е изтипосал върху шапката на Гаврош... Сигурно още много простотии от този род могат да се намерят по всичките учебници, ама кой да се занимава...
23 Януари 2012 08:57
Тази дейност я извърши лично министъра преди 2 години. Той чете учебниците и ги промени...Сега пак ли са лоши? Той пак ли ще ги чете? Останалите учебници няма ли да се сменят или тях никой не ги е чел..Хайде, стига смешки. Кой каквото сънува и това бленува. Поредните министерски брътвежи.
23 Януари 2012 10:44
А може би се прави специално за учебника по история, за да запишат, че сме били не под турско иго. Просто е имало турско присъствие.Задавам въпрос - може ли някой да присъства 500 години? Присъства се 2, 3 9, часа, 2 денонощия, но 500 години...?
23 Януари 2012 10:58
Членството на България в ЕС как променя историята и географията ни? Колко страни членки на ЕС са променили историята си и учебниците си след нашето членство в ЕС? Пренаписването на историята слугинаж ли е, или се изпълнява деректива от новия брат?
23 Януари 2012 11:03
/*
Няколко страници по-натам същият художник изведнъж е решил, че във френския трикольор цветовете са подредени бяло/синьо/червено и така го е изтипосал върху шапката на Гаврош...
*/

ми Гаврош може да е бил с руско потекло...
23 Януари 2012 11:19
Това за доматите е направо скандално!
Ще има оставки в МОН
23 Януари 2012 11:25
Ммм дааа,
сигурно някъде пише циганин вместо ром.
Пък наистина ли е простотия в учебниците да пише за доматите? Не зная.
Домати не ядем , за какво ли им е на децата , да знаят за тях.

Пренаписването на историята слугинаж ли е, или се изпълнява деректива от новия брат?

Не зная дали е от новия брат, ама той и стария май каза , че ще се срамуваме от архивите си.Та за това не ни ги дава.
23 Януари 2012 11:43
А какво стана с учебници по история на Отворено Общество? Онези с османското присъствие.
23 Януари 2012 12:21
Привет. Малко от кухнята. Работих десет години в системата. Лятото поработвах допълнително. Напуснах не заради пари, напуснах заради дисхармонията, която ми докара диабет от стреса. Преподавах два езика. Писах, че човек има три вида ДНК. Генетична, емоционална и духовна. Емоцоионалната при мен е висока, нещо, което ни кара да усещаме нещата болезнено. Човек е такъв, какъвто е създаден от бога. Няма сбърканост. Българинът е чуствителна натура, "недостатъците" ни са нашият начин да чувстваме, значи живеем. Безпардонността, е искреност, но и липса на прикритост. Страданието, казва Вага и П. Дънов са благословия, усещаме нещата и анализираме причините. Вината за диабета е моя. Питагор казва, че първо трябва да уважаваме себе си. Никога да не се съмняваме, че Творецът е сбъркал, той ни е направил съвършени за мисията си и онова което трябва чрез страданието да усвоим и осъзнаем идвайки тук на Земята, като душа и дух. Забавих напускането си поради сметкаджийство. Хем го знаех. Нали все от страх не мърдаме и не напускаме, все пак е държавна работа. Страхът от по-малкото парички. Страхът ни управлява. Ослушаме ли се, внушават ни го постоянно, колко сме назад. Да си подскачаш на опашката, но да ти лети духа в небето, това е урокът. Боричкането ни убива, ние сме като расови коне, все първите ни дразнят, все чуждите пуйки, или страхът. Една година ми трябваше да се вглъбя и усъвършенствам на новата работа, сега печеля повече. Така, че свих разходите, сега постното ми е по-здравословната храна. Естествено прецених, че единствената жертва са свитите разходи. Това е между другото. Учебниците са претъпкани с научни факти. Няма условия за мислене и изводи. За ирационалното няма дори дума. Любов към природата? Древните са разговаряли с нея. Материята и прагматизмът са бетонът, само интуитивните и чувствителни души плачат от умиление. Няма нежива природа на атомно ниво, но живата има дух. Науката изпревари религията, която се цупи и институциите им изостанаха от живия живот. Властта е в криза, защото се оказа неподготвена за пробуждането. И ще ни сипе от безсилието си войни и страдание. Благословена съм, че не виждам сенките, интуирам. Много българи го правят. Крият се, защото сме "лудите", както са били възприемани новомислещите. "Бъдете мъдри като змиите, нежни като гълъбите"-Исус. Познанията са мъдростта, нежността е в душите ни. Ние българите сме благословени, но не го знаем. По-български учат правила за филологии, а трябва да се учат да мислят, проявяват въображение, интуиция, изразяват позиция. Децата обичат да се изявяват. ЕС-ни оглупява и ни бие канчетата, че тяхното е по-доброто, така се саморекламира. Историята не се изследва от позицията на философията, защото е удар срещу "вината" на властта, страхува се. Няма вина, има прошка и обучение. Първосигналното би могло да направи поразии. С любов и то се окротва. Новите реформи? Децата с различни нагласи и възможности са натъпкани без грам любов на едно място, няма плаващо съревнование, няма дори внушение, че лошият математик е създаден от Твореца за друг вид труд и друга мисия. И че е прекрасно дете. Бог? Не се яде, не е модерна играчка. Като се посварят в казана, сами ще го потърсят. Аз как го намерих. Откликна ми. Направи ме силна и можеща. Безсилна е властта. "История на религиите" и детски приказки за Твореца са достатъчни, религиите са ограничаващи, защото се придържат към догми. Пропити са с мъдрост и еднаквости, но треперят институциите за властта си над хората. Бог и най-големият Мъдрец. Децата индиго ще спасят света. От новите учебници, ще се скапе бюджета. Хартията са унищожена природа. Системата всяка година нов комплект, без използване на старите и запазените. Безплатните учебници до 7 клас е доене на средства от бюджета на тъмно. Квота. Учебниците са тухли научни трудове. Един подход, какво се иска и свобода на учителя да го постигне. Пишем планове и попълваме хартии на поразия. Творчество? Едни извънкласни участия и програми вдъхновяват детската душа и я карат да лети. Налагането на родителската мания за английски, омраза към руски. Руският е врата към една неувяхваща култура и духовност, към историята на православието, към едно познание, английският към технологичните новости, и двата да се учат паралелно, това правех. Всеки език е богатство. Да сме полиглоти, това вече е търсачество и знание, някога езикът около сладководното езеро(Черно море) е бил един. С много наречия. После потоп. Словото Бог. Познанието Мъдрост. Дадено чрез Словото. От Кого тогава? Детските въпроси учат и нас. Ние се поддаваме на внушения. Бедността е в душата. Не се цени, не се обича. Писмата на Левски, публицистиката на Ботев, родолюбието, еднаквите ни гени с мюсюлманите, силно устойчивите гени на циганите. Страхът от омраза. Историята е величие и падение на властта, която е налагала правилата, кого да мразя? Великоманията? Липсата на Човечност? Леенето на кървища? Аз съм детето на Ново време отвоювано от Духа, управляващ Вселената. Пророците, Мъдростта на Исус , Левски и Ботев, са част от този жертвоготовен дух. Кое ги е жертвало? Любовта. Левски и Ботев? Нещастната им участ? Платен кармичен дълг. Саможертва избрана горе. Дякон Игнатий? Четох житието. Свети Игнатий е детето, което е взел на ръце Исус. Пророк Исая: "Вълкът и агнето ще се хранят на една маса, леопардът ще лежи в краката на детето" Разгадах и леопарда. Пиша книга. Аз съм селско дете израсло в пансион от соца. Дете. Децата индиго. Дякон Игнатий детето на Исус. Като писах, че кодовете и смислите в един форум, са в познанието и древните книги, ме нарекоха инфантилна. Ценя онова, което бог ми е дал. Не себе си. Дал ми е страдание и безкрайна любов. Това липсва в образованието: любов. Търсачество на смислите, които е оставил бог. Благодаря на всички, които са ме разбрали и заобичали повече именно този народ и земя. И забележете, не искам пари за познанието си. То ми е от бога. И ще ми дава повече и повече, но първо искам да даде на народа ми, после ще има и за мен. Не мечтая за много, нормално е, имам нужда от спокойствие за да бъда оптимално полезна за хората.
23 Януари 2012 12:26
Още! Още!
(от кухнята)
23 Януари 2012 13:02
Вселена, живеем във време на разграждане на духовното пространство, ако мога така да се изразя, и подмяна на моралните ценности. Понятия като любов, трудолюбие, честност и т. н. предизвикват насмешка...
23 Януари 2012 13:30
Бях изключила сайта. Копирам нписаното, защото не мога да го повторя. После го осмислям. Като пиша, излиза от сърцето ми и при вълнението изпускам букви, исках да ги поправя. Последният коментар обаче ме разплака. Сълзите са най-прекрасното нещо с което бог ни е дарил, те лекуват душата, това са божиите сълзи. Така ги чувствам. Когато прочетох СлаваСеврюкова, бях поразена от съвпадението на чисто интуитивните ми заключения, от натрупани знания, прочетена историческа литература, духовни учения. Усещането ми е за някаква решетка, която "съм си изградила" и която отбира от книгите определени пъзели и кодове, които ми надграждат заключенията. Ретроспекцията към сериите на Star Gate, пък ми обясни, че всъщност събирачеството на такива пророчески знания е явно хоби на доста умни хора по света, в случая канадци, разбрах че доста е пътувала по света и разнасяла психотронно знание за Вселената. Оттам подразбирам, защо така са ни напитили хора, които го ползват, но тях самите не ги осенява, защото с осенение сме благословени ние. Имам странни подозрения за целия този план-програма и нов световен ред. Силата на духа, познанието скрито след Исус, подхвърлянето на кодове чрез филмчетата. Светът е идея. Идея на Бога. Ние сме негови деца. Смислите са навсякъде. "Ако не станете като деца, няма да влезете в царството божие"- Исус. Някои от пъзелите са ми подхвърлени от приятелки и други хора. Интуицията е във всеки от нас, стига да сме чуващи и имаме оная нравствена решетка, седемте ключа, седемте светилника, седемте висши същества, които ни правят проницателни към ставащото. Има и друго. Хората на планетата сме на изпит за пригодност. Всеки от нас времето е Ново. Ако камбанарията е ниска си спрягаме нещата в зависимост от покрития критерий. Това са различните ни концепции за действителността. Нивата. България може да бъде рай, ако Вавилонската кула в душите ни падне. Все повече ще ни внушават, че сме недораслеци и опашкови, ние сме духовни същества, кокоито просто не са повярвали в себе си. Паричният синдром и цифроманията, е ниско ниво за нещастни души. Все ще ни е малко и все други ще имат повече. Въртим са в ниско вибрираща реалност, защото е материално позицирана, чрез избор. Клавиатурата не ми изписва годината, сега е време да повдигнем вибрациите си. Интуицията ни, чувствителните ни български душички са манна небесна. Точката на пречупване обаче не е вътре към нас самите и вяра, че Творецът не е сбъркал, просто ни кара да страдаме, защото не се замисляме защо ни го дава и какво ни внушава. Ако живеем с малко, но зареем душите си в небето и бъдем не пълзящи , а орли, вратите се отварят. Едната се затваря, отваря се друга. Не казвам да хукнете, още е рано, но до петнадесет години се върнете, като предварително подготвите чрез въображението си, какво бихте могли да правите и живеете с малко, но достатъчно. Болката ми е децата на България да се върнат. Ще избутаме колата сами. Статуквото е зомбирано. Прагматично насочено. Змията захапала опашката си. Растежът е спирала и оттласкване, чрез една малка мисловна корекция, точката на пречупване, друг поглед върху действителността. Пиша от четири години. Вие сте първият ми вдъхновител. Ще си направя блог, но този форум беше първият, в който не ми се присмяха и изтърпяха, няма да го забравя, аз помня доброто. То е балсам за душите и вдъхновява. Вж. по другите теми, имам и там интересни неща. Благодаря за "ощето".
23 Януари 2012 14:21
Вселена:
И забележете, не искам пари за познанието си.


Ако все пак размислите, моля изпишете банковата си сметка за превода. Освен това, моля дайте и лека рекламна информация за книгите си - заглавията, името на аFторката и разбира се, откъде бихме могли да си ги закупим.
23 Януари 2012 14:33
Скъпа Вселена,
ако не си прочела "Не пипай тази книга" от Ян Ван Хелзен ( Удо Холе) ти я препоръчвам, а иначе тя дава обяснения за промените в живота ни.
Когато прочетох 3-те книги на Нинов за Слава Севрюкова ме поразиха 3 сентенции:
"Когато няма път напред има път назад-към себе си!"
"Златото се изпитва с огън, човек с унижение!"
"Българите са 2-рите по кармична обремененост, след еврейте, защото не са разбрали Богомилите и са ги избивали особено зверски-жестоко, а те никога не са ни проклели. Търпяли са с чистите си души и са знаели, че са Божии чеда- пратеници."
Пиши прозренията си, не всеки ги има. Те са като паневритмийте на Петър Дънов, които не всеки чува и усеща с душата си.

23 Януари 2012 15:20
...."В учебника по български език и литература за VI клас пък е била допусната грешка в биографията на Христо Смирненски. Според текста той е роден в "българския град Кукуш", а веднага след това твърдение се посочва, че по време на Междусъюзническата война населението е принудено да побегне към Бълг"....И къде ТУК е грешката, умници от МОН?!?!?!
23 Януари 2012 15:35
Работих десет години в системата.

Моля, кажете, че не сте учителка!
23 Януари 2012 15:43
добре.. че същият този ''учен'' не е ползвал източника на информация за появата на доматите в българия.. тоест баба си и дядо си.. и за това кога се е появил първият човек по тези земи.. че иначе щеше да запише рождения ден на баща си като начало на летоброенето
23 Януари 2012 18:33
В много БГ села до към средата на 20 век домата е считан за декоративно растение.
23 Януари 2012 18:54
Я учебниците в професионалните училища ? Там е невъобразим батак, бедна ви е фантазията. B министерството няма как да има хора, които да свършат тая работа.
23 Януари 2012 19:31
Моля, кажете, че не сте учителка!

Е, тези "размисли" са само след 10 г. в системата - а представете си след след 15 - 20 години...
------------------------
А за доматите - баба ми, лека ѝ пръст, разказваше, че ги ядяли само зелени, защото се предполагало, че като почервенеят, стават отровни...
24 Януари 2012 02:02
Не, не съм учителка, екскурзовод съм. Работих в системата преподавайки два езика. Налагаше се по ред причини. Не съм от съсловието, може би от това ми е различната гледна точка. Учителят има право да си подбере учебниците, въпросът е в липсата на обратна връзка. Деца, които не искат да учат, да бъдат в групи с по-ниски критерии, където преподаването е по-облекчено. Такова неуспяващо дете, вари го печи го, не му се учи и това е. Ако засили интерес, може да се премести в по-успяваща група. Този съревноваващ момент е пропуснат. Освен всичко, още от пети клас започват изкушенията и разсейването. Трудно справящите се дърпат жадните за знания, да не говорим за обидите. Децата не знаят на кой свят са. Ако отворя дума за другите си знания, имате ли представа от родителския съд? Ще ме убият с камъни. Попарите, всичките ми колеги, ако са си изпуснат нервите, са ги яли. Бях сипала един ден едно гърмящо конско за избора и мисията, но децата бяха в осми клас, нямаше жалби. По Нова година в Пикадили ме среща прекрасно момиче, едва го познах. Е, пак си поплаках. "Исках само вас да видя, тук съм по празниците, работя в Германия. Никога няма да забравя онези ви думи за избора и мисията" Къде го чукаш, къде се пука. Никога не съм предполагала, че това пъзелче, ще даде на това прекрасно момиче криле. Естествено, няма да годенясва там, ще се върне. Смята, че е временно, дай Боже.
Примерът ми с доматите го разбрахте буквално, имах предвид уникалността на видовете и опазването им. Унификацията, унищожава дребните стопанства, дребния бизнес, видовете. Холандските гумени домати са пример за търговски вид, но не пример за подражание. В Англия вкусът на зеленчуците е под всякаква критика. Имах предвид патриархалността и уникалността на страната ни, ние сме най-хубавото нещо, към което стресирана Европа един ден ще се стреми, ще идва именно тук, в нашето заредено местенце да се лекува. Липсва ни любов именно към себе си. Селищата по почина на Анастасия също набират скорост, това са бъдещите селения на хората, които живеят в унисон с природата. Произвеждат си всичко сами. Опасява ме, че дръпнахме прекалено назад, хармонията е надграждане. Опасява ме, че скоро кризичката ще се случи, досега бяха призивите, страхът е призван да продава, целта е земята. Както и да е, дано да се усетят, че земята е богова и е по-добре, да си остане наша. Дано народът я обича и не я продаде, земя и спекула, дано се справим, дано чувствата се окажат по-силни от практицизма.
25 Януари 2012 15:39
по селата образованието е под всякаква критика, това не може да се оспорва. затова провинциалистите като дойдат в градовете и си търсят работа, почти нямат успех с намирането
25 Януари 2012 15:40
но на мен ми прави впечатление, че и в много от училищата в градовете нивото на подготовка запада много сериозно. като че ли учителите нямат желание да преподават вече, а и то с техните мишески заплати какво ли се очаква...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД