Просветното министерство започва ревизия на най-остарелите учебници, научи "Сега". МОМН обяви процедура за близо 40 учебника по история и география за гимназията, които ще бъдат основно преработени, а новите ще се ползват още от следващата учебна година. Промени ще претърпят 20 учебника по история и 17 по география от IХ до ХII клас.
Учебниците ще се променят, за да се коригират грешки, нови факти и статистика, обясниха от министерството на образованието. Например към момента на одобряване на учебниците България не е била член на Европейския съюз и затова е необходимо този факт да се промени. Сегашните учебници за гимназистите са твърде остарели и промените в тях ще бъдат много големи, обясниха експерти от издателствата. Учители и по двата предмета също са на мнение, че книгите със сигурност трябва да се ревизират заради остарелите данни в тях. Особено наложителни са промените по география, тъй като данните в сегашните учебниците за населението, икономиката и индустрията са неактуални, коментираха пред "Сега" учители по география. До 2-3 седмици редакторите в издателствата и учителите по история и география от страната трябва да направят конкретни предложения за промени в учебниците, които ще бъдат внесени в МОМН.
В момента учениците от IХ до ХII клас се обучават по учебници, одобрявани преди 10-11 години. За някои класове те са повече от три, тъй като тогава все още не е действало законовото ограничение до 3 учебника по предмет. Според сега действащата нормативна уредба министерството няма право да открива процедура за нови учебници. Това може да стане едва след приемането на новия закон за училищно образование, когато ще бъдат одобрени и нови учебни програми. За подобен закон се говори още от 2005 г., но и досега няма такъв. Не е ясно обаче защо досега министерството не е предприело процедура по промяна на съдържанието на остарелите учебници, при положение че и в предишните години е имало обективни причини за това.
Например миналата година МОМН промени съдържанието на учебниците за V и VI клас. Например по история петокласниците са учили, че съпругата на севастократор Калоян е била Елена, а не Десислава, както е правилното й име. Друга грешка била, че иконите се рисуват само върху дърво, макар че това не е единственият материал, върху който се изобразява образът на светец или Бог. Житието пък било обяснено като "животопис, биография" и така всяка биография може да се приеме за житие, а то описва живота на светците от Средновековието. Интересно съждение е отпаднало от учебника по "Човекът и природата" за V клас - "хлорът убива бактериите, причиняващи различни заболявания, и се използва за обеззаразяване на водопроводната вода". Впоследствие текстът е променен, на "питейната или водата за битови нужди".
В учебника по български език и литература за VI клас пък е била допусната грешка в биографията на Христо Смирненски. Според текста той е роден в "българския град Кукуш", а веднага след това твърдение се посочва, че по време на Междусъюзническата война населението е принудено да побегне към България. Друга грешка в учебниците на шестокласниците е по география - макакът е посочен като най-малката маймуна, а не мармозетката, както е в действителност. В учебника по музика имало въпрос: "Знаете ли как се нарича картината на Ив. Мърквичка, отразяваща български народен танц?", а в същото време самата картина липсвала. И още един бисер от учебника за шестокласниците по "Домашна техника и икономика" - в темата "Българска кухня" авторите записали, че "...в началото на ХХ век са се появили доматите". След разговор с един от авторите се установило, че той има тази информация от неговите баба и дядо и я записал в учебника, тъй като не е открил друга официална информация по въпроса.
Абе, едно е учебник, друго е справочник.
Първото може да служи - ако щете - векове. Второто е променливо.
Но...Бизнес!
------------------
Блогът на Генек