Имигрантите, които искат да придобият или да продължат имигрантския си статут в Русия, ще трябва от 2013 г. да полагат изпити по руски език, история и основите на руското право, обяви премиерът Владимир Путин, който е кандидат за президент на изборите през март. В негова статия, публикувана във в. "Независимая газета", той представи нова част от изборната си платформа. "За нас е важно имигрантите да могат нормално да се адаптират в обществото. Елементарно изискване към хората, които желаят да живеят и работят в Русия, е готовността им да усвоят нашият език и култура. От следващата година изпитът по руски език, по история на Русия и руска литература, по основите на нашата държава и право трябва да стане задължителен за придобиване или продължаване на имигрантския статут", пише Путин. По думите му Русия, както и другите цивилизовани държави, е готова да разработи и представи на имигрантите съответните образователни програми, включително "за сметка на работодателите", изтъква той.
Относно вътрешната миграция кандидат-президентът настоява да се въведат по-строги правила за регистрирането на имигрантите, а нарушението на миграционните правила да се третира като углавно престъпление. Той настоява за твърд отговор спрямо всеки, който не зачита културните, историческите и други традиции в региона, в който се е заселил. Путин констатира, че заради притока на имигранти социалната инфраструктура, медицината, образованието, пазара на труда в редица региони работят на предела на силите си, което усложнява ситуацията както с коренното население, така и с новодошлите от чужбина. В същото време той настоява да се спазват конституционните права на гражданите, включително правото да избират къде да живеят.
"За Русия, с нейното многообразие от езици, традиции, етноси и култури - националният въпрос, без всякакво преувеличение, носи фундаментален характер", смята руският премиер. "Виждаме какво става в света, какви сериозни рискове се натрупват. Реалността на днешния ден е ръст на междуетническото и междурелигиозното напрежение. Национализмът, религиозната нетърпимост стават идеологическа база за най-радикалните групировки и течения. Разрушават, подкопават държавата и разделят обществото. Колосалните миграционни потоци - а има всички основания да се предполага, че те ще се усилват - вече наричани новото велико преселение на народите, могат да променят облика на цели континенти. Милиони хора в търсене на по-добър живот напускат регионите, страдащи от глад и хронични конфликти, бедност и социален безпорядък", допълни той.
ПОЗИЦИИ
Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) няма да реагира на инициативата на Европарламента да се лиши делегацията на Русия от пълномощията й в Асамблеята, съобщи председателят на комитета на руския парламент по делата на ОНД Леонид Слуцкий, цитиран от ИТАР-ТАСС. Преди това лидерът на либералите в ЕП Ги Верхофстад призова ПАСЕ да прекрати пълномощията на руските депутати. Руската делегация успяла да убеди различните представители в ПАСЕ да не провеждат извънредни дебати и да не обсъждат отделна резолюция, която да е свързана с миналите парламентарни избори в Русия, които са оспорвани от опозицията и правозащитни организации.