Сенатът на Франция, или горната камара на парламента, пристъпи вчера следобед към обсъждане на законопроекта за арменския геноцид в Османската империя през 1915-1916 г., съобщиха агенциите.
Законопроектът окачествява като углавно престъпление отричането на всички видове геноцид, включително и геноцида над арменците в Османската империя, когато са избити 1.5 млн. души. Той предвижда затвор до една година и глоба от 45 000 евро за всеки, който го наруши. На 22 декември проектът мина през Националното събрание, долната камара на френския парламент.
На 18 януари комитетът по законодателството на Сената не одобри предложения текст, но решението му няма задължителна сила и текстът влезе в пленарна зала. Наблюдателите очакваха, че законопроектът ще мине, защото е налице принципно съгласие между управляващата партия Съюз за народно движение и опозицията.
Очаква се Турция да реагира остро, както бе и след гласуването в долната камара. Тогава тя замрази политическото и военното сътрудничество с Париж и временно отзова посланика си. Сега турският външен министър Ахмет Давутоглу заяви, че законопроектът противоречи на френската конституция. "Внасянето на законопроекта и цялата тази погрешна идея е в разрез с универсалните ценности на нашата епоха", заяви той. Той добави, че Анкара смята да предприеме мерки, ако Сенатът одобри текста. "Премиерът ще обсъди с президента този въпрос", добави Давутоглу.
На свой ред Париж се опита да успокои Анкара. "Турция е много важен партньор и съюзник на Франция", заяви говорителят на френското външно министерство Бернар Валеро.
|
|