ЕК обяви, че ще подпомогне осемте държави - членки на ЕС, които са с най-високо ниво на безработица сред младежите. Това са Испания, Гърция, където без работа са 47.2% от младите хора, Словакия (35.6%), Латвия (35.6%), Литва (31%), Италия (31%), Португалия (30.8%) и Ирландия (29%), показват данните на Евростат. По идея на председателя на ЕК Жозе Барозу ще бъдат създадени специални екипи, в които ще участват представители на всяка от осемте държави и на ЕК, за да бъдат изготвени мерки за справяне с безработицата сред младите хора. Това трябва да стане до средата на април, обяви говорителката на ЕК Пия Хансен Аренкилде.
Над 300 000 млади безработни испанци са напуснали родината си от 2008 г. насам заради липсата на възможности да се реализират професионално, писа испанският в. "Ел Мундо", като цитира данни на Националната федерация на асоциациите за консултации и услуги. От началото на 2008 г. до края на 2011 г. с 25.6% се е увеличил броят на пълнолетните испанци, които са избрали да се преселят в чужбина. Това означава 307 900 души в активна трудоспособна възраст. В момента почти 1.5 милиона испанци на възраст над 18 години живеят извън Испания.
Младите избират да емигрират в търсене на възможности за работа, сочи изследването на Националната федерация на асоциациите за консултации и услуги. По-голямата част от тях са висококвалифицирани младежи - инженери, архитекти и специалисти по информационни технологии.
Безработицата сред младежите в Испания е 48.7% и е най-висока от всички страни - членки на ЕС. Общият брой на безработните надхвърля 5 млн. души. "Не трябва да ни учудва, че все повече млади испанци търсят професионално развитие навън", обяснява Франсиско Аранда, вицепрезидент на федерацията. "Става въпрос за най-добре образованото поколение в съвременната ни история, на което в момента не можем да осигурим работа. Оказва се, че са получили образование, каквото сме изисквали от тях; завършили са университет, както отново ние сме поискали, но в момента на пазара на труда няма какво да им предложим, както сме им обещавали. И затова ставаме свидетели на опасното бягство на знание, което ще затрудни развитието ни към икономика с добавена стойност", коментира той. Според Аранда правителството трябва да предприеме бързо реформа на пазара на труда.
СТАТИСТИКА
Безработицата сред младите хора в България е 26.8%, според данните на Евростат. В Румъния без работа пък са 23.4% от младежите.