Големи работи стават в малка България. Вярно, че българите тичат насам-натам и преди всичко натам, ама и светът се стича насам.
Само "24 часа" е достатъчен, за да ви падне шапката по тая линия. На последна страница има съобщения, че японска оперна певица ще пее "Бохеми" в Плевен, "Гънс енд Роузис" ще пеят в София (макар не на стадион "Българска армия") и най-вече: "Канят Арнолд Шварценегер в Съюза на българските артисти. Канят го и в Ямбол за празника на града. Поканите ще му бъдат връчени в Щатите от наш акробат. Шварци ще каже: ще видим. И още глобализъм от вътрешните страници на същия вестник: "Рускиня, туркиня и грузинка обучават ромчета на български".
Посланик Уорлик, голям приятел на ромската общност у нас, сколаса да уреди в кратката визита на Хилари Клинтън у нас среща с циганската младеж. "Стандарт" съобщава по темата: "Роми търсят своя Мартин Лутър Кинг" - тъй казали на държавния секретар - нямали си лидер, дето да се бори за правата и десегрегацията на цялото ромство.
"Труд" кореспондира от същата среща: "Наши роми се сравниха с афроамериканци". Понеже имали подобни проблеми. Но изтъкнали и разликите - негрите говорят хубав английски, а повечето цигани - лош български.
Държим да уточним, че "негри" и "цигани" не считаме за обидни думи. Негър може да е обидно на английски, но на български "черен" звучи още по-обидно. Между другото, форма на реверсивна дискриминация е негрите да се наричат помежду си негри, а да се обиждат, когато друг ги нарича така. Циганите също си казват един на друг - циганска работа, цигания и т.н. Край на отклонението.
В "Труд" прочетохме също, че френският вътрешен министър казал: "Не всички цивилизации са равни." Сиреч някои са по-развити от други. Това е, разбира се, очевидно като цвета на кожата - но в целия глобален свят се намират хора и на това да се обидят. Изказването било "скандално". Според прелитащия пък политическата коректност е скандал!
|
|