:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,285,713
Активни 401
Страници 16,405
За един ден 1,302,066

ФБР погна медии на Мърдок за подкупване на полицаи

Журналисти раздали рушвети, за да получат информация за жертви на атентатите от 11 септември 2001 г.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Председателят на медийния холдинг "Нюз корпорейшън" Рупърт Мърдок (вдясно) със сина си Джеймс по време на скандала миналата есен с издавания "Нюз ъф дъ уърлд", който бе закрит след разкритията, че негови журналисти са подслушвали телефоните на известни и обикновени британци. Заради скандала синът подаде оставка като изпълнителен директор на "Нюз корпорейшън" за Европа и Азия.
ФБР разследва компанията "Нюз корперейшън" на медийния магнат Рупърт Мърдок заради съмнения, че нейни служители са раздавали подкупи на американски полицаи, за да се доберат до засекретена информация, съобщиха редица медии в САЩ. Журналисти от закрития вече таблоид "Нюз ъф дъ Уърлд" са платили около 160 000 долара на полицаи от Ню Йорк, за да получат достъп до телефоните на жертви на атентатите от 11 септември 2001 г. Това е нарушение на американския Закон за външните корупционни практики, който действа от 1977 г. Разпоредбата забранява на "физически или юридически лица да плащат на длъжностни лица за бизнес цели".

ФБР започва да разследва журналистите от "Нюз ъф дъ уърлд" за раздаване на подкупи след сигнал, получен от комисия, провеждаща вътрешно разследване в "Нюз корпорейшън". Сред предоставените на федералните агенти доказателства са електронни писма и разписки, които показват, че полицейски служители редовно са получавали пари от служителите на Рупърт Мърдок. В разписките за изплатените суми обаче били написани фалшиви имена на полицаите, получили подкупите. Засега ФБР няма да разследва журналистите от "Нюз ъф дъ Уърлд" за незаконно подслушване на телефони, каквото се води във Великобритания.

Американското правосъдие се зае с "Нюз корпорейшън", тъй като централата на медийната корпорация се намира в Ню Йорк и затова компанията е длъжна да спазва законите в САЩ. Ако властите установят, че концернът е нарушил американското антикорупционно законодателство, то медийната компания на Рупърт Мърдок може да отнесе глоба до 2 млн. долара, както и да й бъде забранено да сключва договори с американски правителствени агенции. В случай че журналисти бъдат признати за виновни по обвиненията в корупция, то те могат да получат присъди до 5 години лишаване от свобода и глоба до 100 000 долара. От "Нюз корпорейшън" отказват да коментират обвиненията.

СДЕЛКА

Девет от жертвите, подслушвани от закрития таблоид "Нюз ъф дъ уърлд" са се съгласили на извънсъдебни споразумения, предаде Би Би Си. Сред тях са бившият футболист Пол Гаскойн и комикът Стив Кугън. Гаскойн ще получи обезщетение в размер на 68 000 британски лири, а сумата, договорена от Кугън, не бе съобщена. Депутатът Саймън Хюз, който също е бил подслушван от изданието на Мърдок, пък ще вземе 45 000 лири и ще бъдат покрити съдебните разходи. Много популярни личности, сред които политици, спортисти, актьори, за които стана ясно, че са били подслушвани от журналистите на "Нюз ъф дъ уърлд", заведоха дела срещу изданието.
2
937
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
09 Февруари 2012 02:58
По всичко изглежда че единствените, които няма да бъдат разследвани, са полицаите приели подкупите?!
10 Февруари 2012 18:08
Те са първите, които остават зад решетките, като ония от Скотланд Ярд и New Scotland Yard в Лондон, UK но без грам инфо за пресата и за това така.

Няма гласност, а няма, защото има FOIA.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД