Жители на испанската столица протестират срещу икономическата политика на правителството, водеща до рязко намаляване на доходите и социалните разходи. |
В писмото се отбелязва, че данъкът е необходим, за да "осигури честен принос на финансовия сектор за разходите от финансовата криза, но и да подобри регулациите на пазара. Фактът, че писмото на финансовия министър е подписано от девет държави, дава ясен знак да се разбере, че Париж вероятно ще се възползва от текста в Лисабонския договор, според който една трета от държавите членки могат да прокарат нов закон. Т.нар. засилено сътрудничество вече беше използвано за преодоляване на трудностите при приемането на междуграничния бракоразводен закон и при единния европейски патент. Писмото идва в отговор на острата съпротива на Великобритания срещу "банковия данък". В понеделник пък холандската централна банка заяви, че данъкът върху финансовите транзакции е нежелателен, защото ще струва на холандските банки, пенсионни фондове и застрахователи милиарди евро и ще понижи растежа.
Излизането на Гърция от еврозоната би имало непредвидими последици, заяви Ангела Меркел в речта си за бъдещето на Европа. "Няма да участвам в това, да карам Гърция да излиза от еврозоната", каза Меркел и добави, че няма друга алтернатива на провеждането на основополагащи структурни реформи в страната. Според германския канцлер проблемът е, че политическата система в Гърция дълго време не е създала прозрачност за това, къде всъщност се намира страната от икономическа гледна точка. Вчера в Гърция продължиха тежките преговори на премиера Лукас Пападимос и лидерите на трите политически партии, подкрепящи правителството.
ПОЗИЦИЯ
Бившият премиер на Малайзия Махатир Мохамад заяви пред Би Би Си, че Европа е загубила много пари и затова сега трябва да се научи да живее по-бедно, отколкото в миналото. "Десетилетия наред Западът е давал уроци на Изтока как да управлява икономиките си. Това вече не е така", каза той. Изгряващите икономики на Азия изглеждат като пример за стабилна последователна политика и устойчив растеж, докато Европа, САЩ и Япония са потънали в дългове и нисък икономически ръст, коментира Би Би Си.