Сделката обхваща пет банки - Bank of America, Wells Fargo, JPMorgan Chase, Citigroup и Ally Financial. Взети заедно дружествата държат над 55% от всички неуредени жилищни кредити, или около 27 милиона ипотеки, по данни на Министерството на финансите в САЩ. В споразумението досега са се включили 49 щата, като само Оклахома отказва да ратифицира сделката. Планираният пакт предвижда парични санкции от около $5 млрд. долара, които банките ще платят на длъжниците, щатските и федералното правителство. Освен това 1.5 млрд. долара ще бъдат изплатени на хора, чиито имоти са попаднали под възбрана в периода от септември 2008 г. до декември 2011 г. Така американските домакинства, завели дела срещу кредиторите, ще получат по 1500 - 2000 долара.
Освен това банките ще осигурят друга помощ в размер на общо около 20 млрд. долара за собствениците на ипотеки чрез намаляване на салдата по заемите на десетки хиляди и чрез рефинансиране на кредитите на хиляди длъжници, които имат да плащат повече пари, отколкото струват имотите им. Според експертите тези мерки ще отключат голям нов източник на финансиране за пазара на жилища в момент, когато не изглежда вероятно Конгресът да одобри допълнителни мерки за подпомагане на сектора, който все още се намира в дълбока криза. Очаква се около 2 милиона собственици на ипотеки да се възползват от сделката.
ЗАПЛАХА
Кредитният рейтинг на САЩ е твърде вероятно да бъде понижен през следващите няколко месеца, съобщи влиятелната кредитна агенция "Стандард енд Пуърс", цитирана от агенциите. "Ако не предложат разумен план за приходи и разходи, те ще бъдат следващите", заявиха от агенцията, добавяйки, че предполагаемият период от време, в който това може да стане, е от шест месеца до две години. През август м.г. "Стандард енд Пуърс" понижи кредитния рейтинг на държавния дълг на САЩ с една степен - от "ААА" на "АА+". Тогава САЩ обвиниха агенцията, че е допуснала грешка с 2 трлн. долара. Другите две големи агенции "Фич" и "Мудис" запазват и досега максималния кредитен рейтинг на САЩ.