Огромните такси по голям брой изпълнителни дела, които най-често се използват от топлофикациите, водните и енергийни дружества и мобилните оператори, са на път да останат в миналото. Вчера трима депутати от ГЕРБ - Даниела Миткова, Ивайло Тошев и Емил Радев, внесоха промени в Гражданския процесуален кодекс и в закона за частните съдебни изпълнители, които ще намалят драстично размера им.
"Практиката показва, че в някои случаи начисляваните пропорционални такси надскачат половината от размера на дълга, а в отделни случаи дори го надвишават, обстоятелство, което не би могло да се предвиди от длъжника към момента, в който задължението му е установено", пишат в мотивите си тримата народните представители. В много случаи само срещу извлечение от сметките на своите длъжници съдебните изпълнители се сдобиват със заповеди за изпълнение. Масови са случаите, когато за неплатено парно например от 2000-3000 лв. се начисляват още 600, 700 или повече лева. С предлаганите промени правителството ще трябва да промени тарифата на съдебните изпълнители и да определи максимална такса.
Авторите на проекта отбелязват, че сегашната уредба не е съобразена с необходимостта от обоснованост и реципрочност на разноските по изпълнението. Тя пряко противоречи и на Препоръка № 17 от 2003 г. на Съвета на Европа за изпълнението на съдебни решения, според която "разходите по принудителното изпълнение трябва да бъдат разумни, определени в закона и предварително известни на страните в производството". Сега на практика длъжниците знаят дълга си, но изобщо не предполагат с какви лихви и такси ще ги натоварят допълнително съдебните изпълнители.
За да не се ощетяват добросъвестните длъжници, отпада таксата върху сумата, ако дългът се погаси в срок. Предлага се при определяне на сумата на материалния интерес, върху която се начислява такса от частните съдебни изпълнители, да не се включва адвокатското възнаграждение, както е в момента.
-------ОЩЕ ПРОМЕНИ
С друга промяна в ГПК пък се връща правилото всеки кредитор да избере къде да заведе изпълнителното дело към длъжника. Така ще бъде премахнато изискването, гласувано от парламента през лятото на 2009 г., кредиторът да иска заповед за изпълнение само от съда, в чиято подсъдност е длъжникът. Според авторите на сегашния проект това "се явява своеобразно наказание в чисто житейски план за кредитора, свързано със загуба на време и разходване на средства за пътуване".
Ау, мрсъници лошави - да посегнат на най-милото на частния съдебен изпълнител! ГЕНОЦИД! :о)
А, верно, някой няма ли да се изкаже тука, че се налага аз да изпълнявам ролята на амбразурчик ... Да, разбрах вече какво означава думата :о)