Заради рекордното вдигане на сметките за парно икономическият министър Трайчо Трайков настоя ДКЕВР да провери цялата верига от производството до разпределението на топлинна енергия. |
В същото време председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев обясни, че собствената му теория за високите сметки в първия месец на 2012 г. е близка до тази на Трайков. "Причината трябва да се търси в разпределението и в топлинните счетоводители," каза той.
От енергийния регулатор обаче побързаха да се дистанцират от евентуални активни мерки срещу надуването на сметките за топлото. На препоръката на Трайков от ДКЕВР опонираха, че по закон регистрирането и контролът на компаниите за дялово разпределение на енергия са отговорност на министерството. То води регистър на топлинните счетоводители, които са подизпълнители на топлофикациите. От комисията обясниха, че могат да направят проверка за начина на формирането на сметките, но само по конкретни жалби на абонати, тъй като всяка сметка е индивидуална.
Така, докато институциите си прехвърлят отговорността за въвеждането на ред при изчисляването и фактурирането на парното, сметките на гражданите се вдигнаха рекордно - според различни източници между 15 и 89%.
Топлинните счетоводители пък обвиниха за поскъпването самите потребители и техните съседи. Според управителя на "Иста България" Ася Ангелова често клиентите обявяват, че намаляват броя на радиаторите, а топлят целия апартамент. "Съседите в блоковете може да са виновни за високите сметки за парно, защото по време на отоплителния сезон променят прогнозния си дял за изразходваната енергия, което се отразя в сметките на останалите", коментира пред Би Ти Ви и членът на Асоциацията на фирмите за дялово разпределение и изпълнителен директор на "Сименс Елвеко" Огнян Димитров. Наредбата за топлоснабдяването допуска промяна на прогнозните дялове, но само със съгласието на етажната собственост. Затова Димитров посочи, че при промяна трябва да се уведомяват съседите. Практически обаче това не се случва. За да не се стига до подобни ситуации, трябва да се промени Наредбата за топлоснабдяването и в нея да се запише, че не може да се заявява нулево потребление, ако домакинството не се е отказало напълно от парно. Това е в правомощията на икономическото министерство, то трябва да поеме контрола за стриктното изпълнение на разпоредбите или за промени в документа, които да доведат до коректно отчитане на реалното потребление на гражданите.
-------ИНОВАЦИЯ
Задължително въвеждане на дистанционно отчитане и монтиране на термокамери от топлинните счетоводители ще предложи зам.-шефът на парламентарната икономическа комисия и на ПГ на ГЕРБ Валентин Николов. Той съобщи пред "Сега", че е готов да внесе предложението при обсъждането на второ четене на промените в Закона за енергетиката. Тези мерки ще изискват допълнителни инвестиции от потребителите и компаниите за дялово разпределение, но ще дават ясна информация за потреблението. С камерите ще се заснемат кражбите на парно. По думите на Николов наемът на уредите за радиочестотно отчитане ще струва по 1 лв. месечно на уред или 12 лв. годишно, но между компаниите ще има конкуренция. Една термокамера обаче струва 10-15 хил. евро, но топлинните счетоводители могат да се обединят при наемането им, смята депутатът. Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков заяви, че е готов да подкрепи предложението.
Николов стигна до тази идея, след като получи януарски сметка от 480 лв. за двустаен апартамент. От рекордно високата си сметка от 550 лв. се оплака и изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов.