Засилващата се корупция в България бе потвърдена вчера от изследване на Евробарометър, което показва, че от 2009 г. са се увеличили с 8% българите, от които са искани подкупи или които дори са ги платили. По темп на нарастване на усещането за корупция нашата държава е на първо място в ЕС. Откакто е на власт правителството на Бойко Борисов, една четвърт от гражданите (25%) твърдят, че са станали жертва на натиск да дават подкупи. Данните показват, че 95% от българите смятат корупцията за много сериозен проблем в родината си. Според сънародниците ни най-много корупция има в митниците (77%), в съда и прокуратурата (76%) и в полицията (71%). Ако станат жертва на корупция, последните, на които биха се оплакали, са профсъюзите (1%) и политическите избраници (2%). Българите са най-силно убедени (76%), че корупцията върви ръка за ръка с организираната престъпност.
Загубили вяра в собствените власти, жителите на страната ни са и най-доверяващите се в ролята на Евросъюза за борба с корупцията (46%). На въпроса дали смятат, че има корупция и в институциите на ЕС, около 57% от българите изпитват такова подозрение. Най-критично отношение към евроинституциите показват гражданите на държави, където корупцията не е толкова голям проблем - Австрия (87%), Швеция (85%), Германия (81%). Те са по-склонни да съзират корупция сред еврократите.
Изследването е правено през септември 2011 г., когато са запитани 1006 българи като представителна извадка. "Корупцията е заболяване, което руши държавите отвътре, като подкопава доверието в демократичните институции, отслабва отчетността на политическото ръководство и облагодетелства организираните престъпни групи", заяви еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малстрьом. По нейни данни икономическите загуби в резултат на корупцията в ЕС се оценяват на около 120 милиарда евро годишно. През юни м.г. Европейската комисия прие пакет от мерки за борба с корупцията, който предвижда специален механизъм за наблюдение и оценка на всичките 27 държави в ЕС. Първият доклад е планиран за 2013 г. Отделно само за България и Румъния съществува друг механизъм, който следи от началото на членството им в ЕС как се борят с корупцията на високо равнище, а за България се добавя и борбата с организираната престъпност. Последният междинен доклад по него излезе миналата седмица.
Нарастването на корупцията е просто нормално следствие от тоталната липса на професионализъм на всички нива, повсеместното налагане на ганьовщината и простотията в живота и яркия пример за подражание на горните нива на властта до самия МП, Негово Тиквено Недоразумне...
Демек - нищо учудващо няма...