Гръцките политици поведоха словесна война с ЕС, след като гръцкият президент Каролос Папуляс остро нападна германския финансов министър Волфганг Шойбле и колегите му от Холандия и Финландия, предадоха агенциите. До нападките се стигна, след като Шойбле поиска да бъдат отменени предсрочните избори, планирани за април, както и в Гърция да бъде назначено надпартийно, експертно правителство по модела на Италия. Идеите са били подкрепени от финансовите министри на Финландия и Холандия по време на конферентен разговор между финансовите министри на страните от еврозоната. Папуляс заяви, че трите страни се "подиграват" с усилията, които родината му полага, за да избегне фалита и да остане в еврозоната. "Кой е господин Шойбле, за да напада Гърция? Кои са холандците? Кои са финландците? Винаги сме били горди да защитаваме не само нашата свобода, но и тази на Европа", ядосано обяви Папуляс. Той избухна, след като Шойбле определи наскоро Гърция като "бездънна яма", в която се наливат пари, а Хелзинки и Хага настояха за по-строг контрол.
Вчера холандският финансов министър Ян Кеес де Ягер предупреди, че изплащането на финансовата помощ на Гърция може да бъде забавено след изборите през април, защото еврозоната иска да се увери, че правителството ще спази дадените обещания. Министърът на финансите на Люксембург Люк Фриден дори заплаши Гърция, че трябва да избира между "реформиране на икономиката или напускане на еврозоната". Според него трябва да се приложи система за наблюдение и гръцкият парламент трябва да приеме още мерки до края на февруари.
Гръцкият финансов министър Евангелос Венизелос пък обвини "силите от Европа" , че се опитват да изтласкат страната от еврозоната. Той обяви, че правителството е изпълнило условията, поставени от европейските партньори за отпускането на спасителния пакт. "Мнозина в еврозоната не ни искат там повече. Ние постоянно получаваме нови условия и срокове", оплака се Венизелос.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
Рейтинговата агенция "Мудис" предупреди, че може да намали кредитния рейтинг на 17 глобални и на 114 европейски банки, предадоха агенциите. Това е поредното доказателство, че дълговата криза в еврозоната се разпространява и върху глобалната финансова система. Сред застрашените банки са UBS, Credit Suisse, Morgan Stanley, Вarclays, BNP Paribas, Credit Agricole, Deutsche Bank, HSBC Holdings и Goldman Sachs. Според "Мудис" дълговите проблеми намаляват доверието в кредитоспособността на правителствата в Европа.