Германският "мъдрец" Едмунд Щойбер (вляво) успя да се договори с шефа на Еврокомисията Жозе Барозу групата му да продължи работи и през т.г. |
Националните правителства на страните-членки на ЕС прилагат общоевропейското законодателство различно и го допълват със собствени предписания и изисквания, което струва на фирмите 40 млрд. евро годишно. Това е заключението в документа. Според него 1/3 от средствата, които харчат фирмите за прилагане на законодателството от Брюксел, се дължат на чисто "национални" причини. Определени са срокове, в които всяка страна - членка на ЕС, е длъжна да синхронизира националното си законодателство с общите правила и директиви на ЕС, но правителства се справят с това изискване доста различно. Така например конкурс за възлагане на обществена поръчка приключва в Латвия за 77 дни, докато в Малта отнема цели 241 дни. В Люксембург администрацията и фирмите влагат 22 работни дни за организиране на аналогичен конкурс, докато в България за същото са необходими цели 93 работни дни.
Работната група, оглавявана от Едмунд Щойбер, предлага на ЕК всяка година да се прави класация на държавите-членки, които най-ефикасно превръщат общото европейско право в национално законодателство. "Както международният тест PISA показва успехите на страните в системата на образованието, така от тази класация ще става ясно къде в ЕС най-добре се справят с разграждането на бюрокрацията", обяснява бившият баварски премиер и председател на работната група.