184 предложения за наказания са направили членовете на инспектората към Висшия съдебен съвет за 4 години. Това сочат данните от доклада за дейността на инспекторите през първия мандат на звеното. Според документа най-много предложения за дисциплинарни наказания от ВСС са направени през 2009 г. - 44. В същата година инспекторите са предложили ръководителите на различни прокуратури и съдилища да накажат свои подчинени 12 пъти. Общият брой на санкциите за въпросните 4 г. рязко контрастира със статистиката за периода 1998-2007 г. Тогава предложенията са едва 7. Толкова са и предложенията за наказания към ВСС през м.г. След проверка на инспекторите бе констатирано системно забавяне на дела от едни и същи съдии в Софийския градски съд. Впоследствие кадровиците санкционираха четирима души - председателя на съда Владимира Янева, шефа на съдийския съюз Мирослава Тодорова и съдиите Иван Коев и Владимир Астарджиев.
Вчера главният инспектор Ана Караиванова заяви, че през първия си мандат инспекторатът се е превърнал в работещ орган. Според доклада й, откакто звеното за проверки заработи през 2008 г., е развита "нагласа на нетърпимост към дисциплинарни нарушения по отношение на бързината и прозрачността на съдебната практика". В същото време обаче в отчета многократно се говори за забавени дела и мотиви по тях. Особено фрапиращи са случаите с разследванията на имотни измами в София. Според доклада средната продължителност на разследване на тези престъпления е 4 години и 1 месец. Рекорд бележи преписка от 1998 г., по която прокуратурата е работила 11 години и 1 месец. Според справка от районната прокуратура в София през 2010 г. от 245 такива дела с обвинителен акт са внесени едва 30. Прекратени са 54, а 34 спрени, 125 продължават да се разследват. Данните са за 6-месечен период. "Разследването е продължително, тъй като разследващите не спазват указанията на наблюдаващите прокурори", се казва в доклада. "Смятам, че съдебната власт е длъжница на хората, пострадали от имотни измами, особено в София", коментира Караиванова.
-------ОПТИМИСТИЧНО
"Не е толкова драматично, че няма ясни правила за избор на инспектори, важното е, че резултатите отговарят на очакванията на Европейската комисия", заяви пък зам.-министърът на правосъдието Деница Вълкова по повод доклада. В края на м.г. изборът на нови инспектори предизвика скандал, след като неправителствени организации се обявиха против начина на провеждане на процедурата. Дни по-късно от поста си се отказа избраният по предложение на ГЕРБ Цони Цонев.
Вълкова допълни, че ще бъде създадено специално звено към ВСС, чрез което да се отговори на препоръките на Европейския съд по правата на човека във връзка с делата, водени срещу страната ни заради бавно правосъдие.