Броят на длъжностите, за които се изисква по-високо образование, се увеличава, показва анкета на Българската стопанска камара. Проучването е проведено сред фирми в секторите електротехника, металургия, мебелна промишленост, месопреработване, туризъм, електроника и машиностроене в рамките на проект, финансиран по линия на еврофондовете. С най-високи изисквания към квалификацията са компаниите от секторите металургия, електроника, електротехника и машиностроене. Разликата в съотношението "висококвалифициран - нискоквалифициран персонал" се увеличава заради високите технологии в тези производства.
В същото време подготовката в средните училища и университетите продължава да не е на ниво. Причините за това са старите учебници и неправилното разпределение между практиката и теорията. Няма напълно подготвени от висшите училища мениджъри, оперативни ръководители и квалифицирани работници. Най-слаба е подготовката на кадри за оперативни ръководители, технолози и технически специалисти, а най-подготвени са IT специалистите, административните служители, финансистите и търговците.
Потвърждава се добре известният извод, че наличието на диплома не винаги е доказателство за достатъчно знания и умения, а изискваните умения стават все повече. 2/3 от анкетираните компании заявяват за много важни специфичните професионални умения, но наред с тях от персонала се изисква качество и грижа за клиента (при 62% от работодателите), а работата с инструменти, техника и технология е важна за 55 на сто от участниците в анкетата. С все по-голям процент на важност - между 30 и 50%, са и умения като комуникативност, справяне с проблеми, принос към екипния успех, непрекъснато учене и усъвършенстване.
ПАРТНЬОРСТВО
Според БСК е необходимо създаването на нормативна база, която да регламентира публично-частното партньорство, както и да се въведе система на финансиране, която не дискриминира формите на собственост на висшите училища. 17% от компаниите предоставят материално-техническа база за обучение, а 16 на сто от предприятията сключват договори за сътрудничество и за изготвяне на дипломни работи. 38% от анкетираните компании сключват допълнителни споразумения със служителите, които преминават обучение, за да не загубят инвестираните средства. За 40 на сто от предприятията най-голям проблем е липсата на мотивация у обучаваните.
"най-голям проблем е липсата на мотивация у обучаваните. "
На най-последния ред казаха причината - кой е луд да става инженер за 500 - 1000 лева на месец? Ей къде е Западна Европа, пък и Локвата може да се прескочи. В Бг ще останат само тези, дето не могат да завият една крушка и не знаят от коя страна се хваща поялника.