:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,697,582
Активни 708
Страници 8,512
За един ден 1,302,066

Образованието куца в техническите специалности

Броят на длъжностите, за които се изисква по-високо образование, се увеличава, показва анкета на Българската стопанска камара. Проучването е проведено сред фирми в секторите електротехника, металургия, мебелна промишленост, месопреработване, туризъм, електроника и машиностроене в рамките на проект, финансиран по линия на еврофондовете. С най-високи изисквания към квалификацията са компаниите от секторите металургия, електроника, електротехника и машиностроене. Разликата в съотношението "висококвалифициран - нискоквалифициран персонал" се увеличава заради високите технологии в тези производства.

В същото време подготовката в средните училища и университетите продължава да не е на ниво. Причините за това са старите учебници и неправилното разпределение между практиката и теорията. Няма напълно подготвени от висшите училища мениджъри, оперативни ръководители и квалифицирани работници. Най-слаба е подготовката на кадри за оперативни ръководители, технолози и технически специалисти, а най-подготвени са IT специалистите, административните служители, финансистите и търговците.

Потвърждава се добре известният извод, че наличието на диплома не винаги е доказателство за достатъчно знания и умения, а изискваните умения стават все повече. 2/3 от анкетираните компании заявяват за много важни специфичните професионални умения, но наред с тях от персонала се изисква качество и грижа за клиента (при 62% от работодателите), а работата с инструменти, техника и технология е важна за 55 на сто от участниците в анкетата. С все по-голям процент на важност - между 30 и 50%, са и умения като комуникативност, справяне с проблеми, принос към екипния успех, непрекъснато учене и усъвършенстване.



ПАРТНЬОРСТВО

Според БСК е необходимо създаването на нормативна база, която да регламентира публично-частното партньорство, както и да се въведе система на финансиране, която не дискриминира формите на собственост на висшите училища. 17% от компаниите предоставят материално-техническа база за обучение, а 16 на сто от предприятията сключват договори за сътрудничество и за изготвяне на дипломни работи. 38% от анкетираните компании сключват допълнителни споразумения със служителите, които преминават обучение, за да не загубят инвестираните средства. За 40 на сто от предприятията най-голям проблем е липсата на мотивация у обучаваните.
11
2146
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
22 Февруари 2012 01:41
"най-голям проблем е липсата на мотивация у обучаваните. "
На най-последния ред казаха причината - кой е луд да става инженер за 500 - 1000 лева на месец? Ей къде е Западна Европа, пък и Локвата може да се прескочи. В Бг ще останат само тези, дето не могат да завият една крушка и не знаят от коя страна се хваща поялника.
22 Февруари 2012 04:26
В държавата на мутрите бъдеще има само за келнери, проститутки и чалгаджии..
22 Февруари 2012 07:20
Те там им е проблема на т.нар. мениджъри с политикономическо образозование. Почваме от утре да въртим едни кинти в "технологиите", ама ни трябват хора. Ми то лесно. Пускам обява в "позвънете" и се нарежда опашка от София до Мездра и ръка целуват за 300 лева, пък аз си прибирам кинтите.
Да, ама не.
Инвестицията в персонал е не по-малко важна от инвестицията в материални активи. На запад децата ги взимат да бачкат още като третокурсници. Правят се междуфирмени договори за обмен на кадри с цел квалификация.
Да ве ама аз като ги обуча те ще ми избягат вика чорбаджи Ганю. Ми дай им мотив да ти бачкат!
После образованието куцало.
Ай скитир.
22 Февруари 2012 09:21
То образованието не куца само в техническите специалности, ама само там личи.
22 Февруари 2012 09:25
кой е луд да става инженер за 500 - 1000 лева на месец?


За 500-600 се очаква да работиш по 10-тина часа, като работата ти изсква квалификация, равна на поне 3 специалности. Та инженерите, които познавам, масово се отказват да работят като инженери. Не че ги няма, просто не си признават.
22 Февруари 2012 09:31
За да се изгради един инженир е необходимо той да бъде обучаван около три години след дипломирането си. Това трябва да бъде извършено в прредприятията в които работи и то паралелно с изпълнението на задълженията. Сега т.н. бизнесмени предпочитат да вземат готови кадри. Това е самоубийствена политика. Младите не ги вземат и те губят напълно квалификацията си. Ако мога да си позволя сравнетние, то това явление е подобно на разрушаването и превръщането в скрал на бивши български елитни предприятия.
22 Февруари 2012 12:07
С най-високи изисквания към квалификацията са компаниите от секторите металургия, електроника, електротехника и машиностроене.
, за разлика от управлението на държавни фирми и ставането на зам.министри -виж напоителни системи, група зам.министри на ГЕРП . хикса и брат Карамазов са напълно прави наистина тпслед обучение трябва и да се поработи поне 3 години за да станеш читав инженер,служител , а и ръководител.
22 Февруари 2012 12:24
Броят на длъжностите, за които се изисква по-високо образование, се увеличава


Увеличава се търсенето, кво става с пазарния принцип за цената?
22 Февруари 2012 12:28
Проучването е проведено сред фирми в секторите електротехника, металургия, мебелна промишленост, месопреработване, туризъм, електроника и машиностроене в рамките на проект, финансиран по линия на еврофондовете. С най-високи изисквания към квалификацията са компаниите от секторите металургия, електроника, електротехника и машиностроене.

Хайде, стига глупости. Като им трябват квалифицирани хора защо не се обърнат към тези на 45-50 години?! Какъв им е проблемът?! Аз самият съм инженер-металург, с компютърна грамотност над средната. И досега не съм видял обява за такъв като мен. То останаха ли и компании, в които да мога да работя по специалността си -- „Кремиковци“ го режат на скрап, „Стомана“ – Перник се е капсулира и ни приема, ни предава, прокатния цех в Дебелт е само прокатен цех -- колко инженери да му трябват?

Аман от пишман-предприемачи, които искат всичко наготово и по възможност за без пари.
22 Февруари 2012 13:28
ddantgwyn,
На сий форум неведнъж съм посочвал как държавата безхаберно, ведно с "бизнеса", игнорира обучаваните до края на 80-те години на ХХ век инженеро-технически кадри. Кадри с истинско образование, не с "реплика" като часовника на скандалния недоучил напоител. Кадри с опит. Включително и във високотехнологични (тогава) производства, включително и от военно-промишления комплекс. На тези хора, с оглед последните промени в режима за пенсиониране, им предстои още поне 15-20 години работа. Преходът, съсипал стратегически за страната производства, в известна степен ги деквалифицира. Основно чрез продължителна безработица или възлагането и приемането на каквато и да е работа в борба за хляба. Но фундаментът от знания и умения е здрав и държи.

Добра политика би било тези кадри да се включат в субсидирани програми за преквалификация и допълнителна квалификация. Това е добра инвестиция и защото тези кадри по правило не са ... мобилни. Те са се установили в страната, децата им са пораснали, но грижата за родителите им ги държи тук. Тези кадри най-вероятно няма да плъзнат из Европата, а ще останат. Особено ако са подкрепени с възможност за качествена заетост през следващите поне 10 години.

Политиките и програмите, за които ви пиша, са европейски по дух и съдържание - политики на учене през целия живот, щедро финансирани от ЕС. Финансиране, което ние не използваме както трябва. Тези програми могат да се планират и изпълнят с най-дейно участие на университетите и дори БАН. Защото, за разлика от поколението на 90-те, което СЕГА навлиза във вузовете (изключвам заминаващите да се учат в чужбина), те са научени да ... се учат. Общообразователната им подготовка, грамотността им - обща и професионална, в повечето случаи е несравнимо по-добра от тази на ... децата им. Това посребрено ученичество е необходимо - както на самите тях, така и на страната ни. То трябва да бъде насърчено и подкрепено с ресурси. Това е неотложна държавна задача. Според мен.
22 Февруари 2012 16:58
В държава без индустрия като нашата е трудно да се стане инженер. Излизаш от института след 5 години учене предимно на теория и формални лабораторни упражнения. Трябват не 3, ами поне 5 години за да добиеш увереност, че можеш да се справиш с работата на инженер. А извън България технологиите се развиват. Затова спрямо колегите от Германия, Франция и други по-развити в индустриално отношение страни, ние сме...полуфабрикати. Гадничко и обидно звучи, но така мисля. Имах възможност да сравня нашият ТУ-София с ESIEE в Париж. Типичната нашенска лекция с километри формули и пожълтели листове по специалните предмети така и не се състоя там. Всичко е на стендове и опитни установки и практиката си върви с теорията. През лятото има възможност за стаж във фирми. И от там не излизат на 100% готови инжове, но са доста по-добре подготвени в сравнение с тук. Но ако има човек амбицията да се развива, принципно нищо не го спира...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД