:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,096
Активни 718
Страници 29,563
За един ден 1,302,066

Фирми са склонили да намалят цената само на 19 лекарства

Здравният министър изземва преговорите от НЗОК за стойностите на медикаментите
Въпреки че здравният министър Стефан Константинов постоянно повтаря, че цените на лекарствата у нас могат да бъдат намалени с договоряне на отстъпки между здравната каса и производителите, засега споразумения има за едва 19 медикамента, а на поканите за преговори са откликнали само 8 фирми, сочат данните на НЗОК.

Още през ноември м.г. касата е пратила 63 покани до производители и вносители за отстъпки за 188 препарата. Интересът обаче е твърде нисък. Договорки има за 19 продукта: за рак на гърдата и простатата, за диабет, ехинококоза, астма, хепатит, болест на Паркинсон. Според касата очакваният ефект е да се спестят 2.8 млн. лв. за година. Освен че няма интерес от страна на фирмите, касата е ограничена и нормативно - тя може да договаря отстъпки само за препаратите, които са 100% поети от нея и нямат аналози, т.е. монополисти са на пазара и нямат интерес да дават по-ниски цени. Общо касата плаща за 1673 медикамента, но според наредба на здравното министерство може да преговаря само за 188 от тях, твърдят от НЗОК.

В момента по закон здравната каса плаща за лекарствата по цените от позитивния лекарствен списък с изключение на горните препарати, за които може да се договарят отстъпки. На ниво производител цените у нас би трябвало да са най-ниските в ЕС, тъй като се сравняват с цените на 8 от най-бедните държави в съюза. У нас обаче ДДС е по-висок. Освен това няма работещ механизъм за регистрация на ниски цени за произвежданите у нас лекарства, тъй като те не се продават в същите държави и в общи линии компаниите налагат каквито си искат цени. Здравното министерство пък прави търгове за лекарствата, които плаща, и при тях постига по-ниски цени, тъй като договаря големи количества. Затова и когато хормоналните препарати за рак минаха към касата през 2011 г., се оказа, че НЗОК трябва да плати доста повече от парите, които преди това е давало МЗ. Тази година касата ще плаща всички медикаменти за рак плюс препаратите за хемодиализа и се очаква отново сериозен дефицит в бюджета й.

АКЦИЯ

Заради скромния брой договорени отстъпки с този процес оттук нататък ще се заеме МЗ. Министерството започва срещи с фармацевтични производители, за да постигне отстъпки в цените, на които се продават всички лекарства по линия на здравната каса. Като начало министър Стефан Константинов ще се срещне с асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители, в която са компаниите, които продават оригинални медикаменти, и с българската генерична фармацевтична асоциация, обясниха от МЗ. Ще се договорят размери и срокове на отстъпки, а реалното подписване на договореното ще е в касата, обясниха от министерството вчера. Миналата седмица Константинов обяви, че може да се стигне и до сваляне на цените "с 50% и повече". Не е ясно обаче как МЗ ще може да повлияе на производители и вносители за отстъпки на препарати, поети от касата, нито пък за колко време.

Другият вариант за намаляване на цените на медикаментите - по-ниски ставки на ДДС, беше категорично отхвърлен от управляващите.
16
2561
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
27 Февруари 2012 19:45
Пазарът бил свободен.
Или пък имало регулация.
27 Февруари 2012 20:01
Бе то и моят папагал постоянно повтаря,ама файда никаква
27 Февруари 2012 20:22
Може ли да кажем така- интересът на производителите към намаляне на печалбата им е доста вял.
Може и по друг начин-щенията на правителството да трапоса на някой друг масрафа от собствената си некадърност не срещна засилено внимание.
А може и по просто - едни мутри не срещнаха разбиране от други.
27 Февруари 2012 20:27
Стигне ли се до "преговори" по този Въпрос , режи и хвърляй на кучетата . Нашият "бизнесмен" се намества и на тунизийския пазар и не е лошо едно сравнително анализче с цените на бг-илачите в него ...
27 Февруари 2012 20:36
Първи закон на Комар1 :" Колкото повече потребителите на лекарства ( пенисонери) намаляват, толкова повече цените ще се увеличават
27 Февруари 2012 21:50
Склонни?

СКЛОННИ?

Че това да не е концерт по желание бе?!
27 Февруари 2012 22:48
тя може да договаря отстъпки само за препаратите, които са 100% поети от нея
Правилно, да не би някой пациент случайно да бъде оскубан по-малко, отколкото му се полага.
28 Февруари 2012 09:39
Олигарси и задкулисни господари дават отпор и минават в контранастъпление, за да демонстрират кой кара влака в България и че ниски цени може да има само в Турция и Сърбия (и в Европа), но не и тук. При спадащи обороти тенденцията може да е само една - поскъпване, за да запазим печалбите (което важи още за кредити, енергия, дрехи, храни и т.н. и т.н.). Колко дълго може да се изкара така обаче?
28 Февруари 2012 09:49
И като се заеме МЗ кво?Препарат с дейтващ патент, без аналог,производител само 1 фирма.Фирмата казва цена 100 лв, ако щете.МЗ се дърпа -90 лв.Фирмата 95,Ама в Румъния струвало 8,-Да ама румънците са бая повече то българите,правят по голяма поръчка,съответно по голяма отстъпка,А и ало смъкнат още цената трябва да я смъкнат и за всички рефернтни държави.А това вече са много пари.В краина сметка МЗ кляка и подписва,или фирмата се изнася от БГ и болните да се спасяват поединично.
28 Февруари 2012 10:03
Защо ли оставам с впечатлението, че сме и зрители, и участници в един медийно-бандитско-фармацефтично-политико-търговски спектакъл, след който: 1. Медиите ще изгубят интерес и ще настане тишина (или ще им затворят устата!); 2. На зрителите и потърпевшите ще се опитат да им замажат очите с някакви нищожни фиктивни намаления, но те ще продължат да ровят из джобовете си за последните стотинки, за да си купят лек; 3. Бандитско-фармацефтичната мафия ще укрепи позиции и още по-настървено ще се нахвърли върху обезверения болен българин; и 4. Политиците от всички цветове и техните верни оръженосци ще се тупат гордо по гърдите за заслугите си към род и Родина и как благодарение на положените от тях усилия и жертви е въздадена справедливост и как... Бля-бля-бля...
Проблемът с цените на лекарствата може да се реши доста просто. Дори с известно отстъпление от прословутите принципи на пазарната икономика - защото животът и здравето на ХОРАТА са по-важни от клишетата и табутата на политико-икономическата върхушка. Производителят защитава пред държавата себестойността на произвежданото лекарство; със Закон - от два-три реда само - държавата определя КРАЙНАТА МАКСИМАЛНО ДОПУСТИМА ТЪРГОВСКА НАДЦЕНКА на дадено лекарство. Производителите и търговците да се разберат как да си я делят помежду си, това не е работа нито на държавата, нито на потребителя. И това е. За родното производство. За цените на лекарствата произвеждани и продавани тук, в България. Убеден съм, че и за цените на вносните лекарства може да се намери подходящо решение. Като се има предвид не само и единствено колко струват те в другите страни на ЕС. Защото там изглежда НИКОЙ НЕ СЕ ИНТЕРЕСУВА ОТ ТОВА КОЛКО ПОЛУЧАВАТ РАБОТЕЩИТЕ И ПЕНСИОНЕРИТЕ у нас.
И като стана дума за това, и след като веднага ще ми се възрази, че правилата и директивите на ЕС са задължителни за нас като държава-член на тази вече доста компроментирана общност, веднага ще възразя и аз - кощунствено за нечии уши: Че какво правим тогава с нашия стандарт в този ЕС? Нито мен, нито съседа ми, нито колегите ми и приятелите ми никой не ни е питал дали искаме или не това членство, което ни обрича (и все повече ще ни обрича) на мизерно оцеляване, бързо амортизиране и мъчителна агония. Какво правим ние в общност, за която са по важни ноктите на кокошките, както и климатиците и душовете за прасетата, отколкото ЖАЛКОТО СЪЩЕСТВУВАНЕ НА МИЛИОНИ ЧОВЕШКИ СЪЩЕСТВА?!
КРАЙНО ВРЕМЕ Е ДА ПРЕСТАНЕМ ДА СЕ ДЪРЖИМ КАТО НЯКАКВИ ЗОМБИТА. ДА ПРЕСТАНЕМ ДА ПЛАЩАМЕ ДАНЪК НА ЩАМПИ И КЛИШЕТА, СЪЗДАДЕНИ ОТ САМОЗАБРАВИЛИТЕ СЕ, ОЯЛИ СЕ И ОЛЯЛИ СЕ КЪРЛЕЖИ, КОИТО СА СИ ПРИСВОИЛИ ПРАВОТО ДА УПРАВЛЯВАТ НАШИЯ ЖИВОТ!
Крайно време е също да се откажем от позорната максима, че "Преклонената главица остра сабя не сече" - максима, която едва ли има аналог в народопсихологията на някоя друга нация по света.
28 Февруари 2012 10:06
Докато такива като Огнян Донев се увъртат около властта и притежават медии,които са готови да изплзват,няма как да паднат цените на лекарствата!!! Сега най-вероятно ще свалят цените на някои лекарства с 5-10%,за да замажат очите на хората и ще си продължат по старому,да си продават на цени 4-5 пъти по-високи от цените в съседните страни и ще си правят милиончета на гърба на бедния българин.Докато не разследват Софарма и другите фармацевтични компании за картел,докато не забранят да си производител и търговец едновременно,нищо няма да се промени.Докато не разследват как точно Огнян Донев приватизира Софарма и то за жълти стотинки,ще си е ве същото! Огня Донев като председател на КРИБ е олицетворение на българския бизнесмен хитър,мошенник,даващ пари под масата и гледащ само да прецака някого,направо срамна работа!!!
28 Февруари 2012 10:56
Дори с известно отстъпление от прословутите принципи на пазарната икономика -

Ей, хора, освестете се!
Няма и никога не е имало пазарно определяне на цените на лекарствата в европейските държави, към които ние принадлежим!!!!
Стига са ви промивали мозъците!!!!
В класическа богата Европа няма пазарна икономика от вида, който са вкарали в главите ви!
Какво значи с известно отстъпление?!??
БЕЗ ПАЗАРНА ИКОНОМИКА ПРИ ЛЕКАРСТВАТА!!!!
както е в Турция, Косово и т.н.
28 Февруари 2012 11:01
Докато не разследват Софарма и другите фармацевтични компании за картел,докато не забранят да си производител и търговец едновременно,нищо няма да се промени.
Тези разследвания види се, не са много по сърце на КЗК (същото се отнася за горивата, някои храни и т.н.), а от Европа много-много не ни натискат да вкараме ред в тези отрасли, така че надежда всяка тука оставете. Българската олигархия е решила да покаже на управляващите и на населението, че няма да допусне да й се разлави рахатлъка.
28 Февруари 2012 12:10
Може ли да кажем така- интересът на производителите към намаляне на печалбата им е доста вял.


хахахахаххахаха, този коментар ми напълни душата ))))))))))))))))))) А относно Кайли, принципно съм съгласна, че когато става дума за лекарства не можем да говорим все едно са плочки за баня. Ама айде вече да се разберем с кого се сравняваш - с ЕС или с Турция, Косово и Сърбия, защото едното няма общо с другото. Мерси.
28 Февруари 2012 17:25
А може и по просто - едни мутри не срещнаха разбиране от други.

28 Февруари 2012 17:59
Дежа вю, или пак същото делкане на едни пари - зала "Армеец" беше проектирана за 109 млн сиромашки грошове. Дойде Боко (срещен марш) и рече, че тия пари са много. Спазари дострояването за 90 милиона. Плати 119 милиона. Окръцканата съгласно Боковите указания зала не може да провежда лекоатлетически състезания.
Та в конкретния случай става въпрозд за размера на подкупа, който ще платят на регионалния координатор на ДСБ Константинов, пък той ще го занесе Костов и Борисов да си го делкат.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД