:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,772,463
Активни 586
Страници 28,930
За един ден 1,302,066

Кредитите пак започнаха да поскъпват

За българина става все по-неизгодно и да спестява, тъй като банките свалят лихвите по депозитите
За българина става все по-неизгодно както да тегли заем, така и да спестява. Лихвите по кредитите се вдигат рязко, а по депозитите падат, показва статистиката на БНБ за януари.

В сравнение с миналия януари през първия месец на годината рязко са поскъпнали фирмените заеми. Лихвите по левовите кредити до 1 млн. евро са се повишили средно с почти цял процент до 9.49%. Още повече са поскъпнали големите заеми за бизнеса (над 1 млн. евро) - с 2.44% до 9.54% за средства в левове и с 1.49% до 9.9% за договорените в евро.

При заемите на домакинствата положението не е много по-различно. Най-много се вдига средната лихва по потребителските заеми в левове - с почти половин процент. Същият тип кредити, обаче договорени в евро, са поевтинели най-много на годишна база - с 0.72% до 9.8%. Спрямо 2011 г. жилищните кредити в евро поскъпват с 0.36%, а в българска валута поевтиняват с 0.19%.

За разлика от шарената картина при кредитите при депозитите лихвите продължават уверено да се смаляват. Доходът от спестяванията на домакинствата в левове през януари 2012 г. е паднал средно с 0.33% на годишна база до 5.58%. При влоговете на фирмите понижението е още по-осезаемо. Средната лихва по левовите депозити е намаляла с 0.84% до 3.71%, а на тези в евро - с над половин процент до 2.57%. Движението надолу специално при влоговете на фирмите се запазва за пети пореден месец. Това, че банките не стимулират спестяванията, не е особено изненадващо. Според данните на БНБ към момента домакинствата държат 31 млрд. лв. на влог, а бизнесът къта 13 млрд. лв. Сумите са рекордни за последните години и очевидно достатъчни за банките, които набират повече от 43% от финансирането си чрез депозити.

Движението при лихвите и по кредитите, и по депозитите противоречи на прогнозите на повечето банкери, че резки промени в близко бъдеще не се очакват. Техните изявления бяха по повод на критиките на вицепремиера Дянков, че правителството е осигурило финансова стабилност, а лихвите по заемите не падат.

Според изпълнителния директор на Райфайзенбанк Момчил Андреев поскъпването специално при заемите на фирмите може да се обясни с това, че зимните месеци не са много активни по отношение на големите сделки. "Понякога единични сделки на големи компании могат да дадат отражение на крайните данни", каза Андреев. Възможно е също така повишението на месечна база да се усеща, защото в края на 2011 г. банките предлагаха многобройни промоции в кредитирането, доста от които приключиха с настъпването на новата година.

Основните фактори при определянето на лихвите по кредитите в България са два - цената на депозитите и рисковата надбавка, заяви вчера в ефира на Bulgaria On Air изпълнителният директор на ПроКредит Банк Петър Славов. Според него, за да се говори за изменения на лихвите, трябва да има промяна в тези фактори. "Банките не са затегнали кредитирането, просто фирмите не искат да задлъжняват. 2012 г. няма да бъде по-различна от предходните две години", коментира още Славов. Той добави, че в България депозитите са в пъти по-скъпи от Германия и Франция например, а ако се сравнят рисковите фактори, се вижда, че у нас рискът е по-висок, отколкото в развитите европейски държави.

Според експертите от Института за пазарна икономика поскъпването на кредитите е лоша новина. "По-високите лихви означават и по-трудно връщане. Всичко това няма как да не се отрази на търсенето на банкови заеми", коментира пред в. "Сега" икономистът Калоян Стайков. Той обясни, че промяната към поскъпване на заемите е продиктувана от по-негативните прогнози за развитието на икономиката у нас и в Европа. "Очакванията за развитието на основните ни търговски партньори - Италия, Германия и др., също не са добри", добави той. И припомни, че само преди няколко дни Брюксел ревизира прогнозата си за българската икономика, като понижи очаквания годишен ръст от 2.3% на скромните 1.4%. Според Георги Стоев от "Индъстри Уоч" обаче поскъпването на фирмените кредити не може да бъде свързано с ниския растеж. "Ръст на кредитирането у нас няма да има, докато не се върнат инвеститорите", заяви той.



РАЗПЛАЩАНЕ

България е погасила 1.61 млрд. евро от брутния си външен дълг през 2011 г. Така в края на миналата година държавата и частните субекти дължат 35.4 млрд. евро, показват данни на БНБ. Задължения са погасявали най-вече банките, които са върнали общо 1.2 млрд. евро на чуждите си кредитори. След превеждането на тази сума трезорите дължат още 5.66 млрд. евро. Основната част от брутния външен дълг продължава да бъде вътрешнофирмено кредитиране между чуждестранни компании и поделенията им в България.

















54
4981
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
54
 Видими 
27 Февруари 2012 20:01
Мда, вече може да се говори за закономерност.
В началото на мандата си правителството на ГЕРБ рязко вдигна акциза на цигарите за да додаде 300 млн. за здравеопазване; контрабандата скочи и приходите от акцизи не стигнаха дори нивото от 2009,
През пролетта на 2010 в една "Панорама" Боко се кълна, че цените на еленергията и газа не само, че няма да се вдигат, но дори ще спадат; тока продължи все така да си се качва, а газа дори и скокообразно.
Лани се заканиха да озаптят горивата, мораториуми, комисии,митници; в резултат бензина гони тройка.
В началото на тази година си поставиха за цел да свалят банковите лихви; резултатът е настоящето заглавие.
Сега твърдят, че отпочват борба за сваляне цените на лекарствата; не ми се мисли с колко ще се повишат цените им до лятото.
.
Моля те, Боко, спри да намаляваш цени, излиза ни през...джоба.
27 Февруари 2012 20:04
Ау, забравих - за има-няма година Найденовите измишльотини "Стара планина" вдигна кренвиршите и каймата от 4 на 7 лв. без да променят каквото и да е в тях. А марката "СП", логично изчезна след добре свършената работа.
27 Февруари 2012 20:09
Stern,
27 Февруари 2012 20:29
Драги Щерн, кой ти помни какво е казал Борисов преди 1 час ? Народът знае, че политиците са патологични лъжци, но пак им се връзва. Ето сега правителствената соц. агенция му вдигна рейтинга до 51 % с тенденция за повишаване до 101 % преди парламентарните избори.
27 Февруари 2012 20:45
101 % преди парламентарните избори.

Наи-малко
27 Февруари 2012 20:50
Набедените "банкери" май не вдяват, че режат клона, на който седят.
(В съседно заглавие: Гърците масово теглят депозити от местните банки)
27 Февруари 2012 21:18
Eх, а едно време дългът бе само 12 милиарда.
Какво ли сме правили всичките тези 22 години.
27 Февруари 2012 21:22
Хиляда пъти поне написах. На който не му харесва стила и начина на действие на банките - да не се занмава с тях. Като мен. Даже и държавните плащания с таксови марки да ги прави.
27 Февруари 2012 22:01
Вчера Хърсев писа:
Новите 100 млрд. евро държавни заеми Гърция ще получи при лихва EURIBOR плюс 1.5%.

Т.е. общо около 2% и това било гръцката трагедия?!...
Ами моята българска, родна трагедия - да плащам ипотека с лихва 9.2%...
Дянко-о-о-в???...
27 Февруари 2012 22:02
За българина става все по-неизгодно както да тегли заем, така и да спестява. Лихвите по кредитите се вдигат рязко, а по депозитите падат, показва статистиката на БНБ за януари. 

Като му е неизгодно, да не тегли, ами да чака съсела и дуганя да дойдат на власт, тогава който вземе кредит няма да плаща лихва, а ще получава такава. Мдаа, системно систематизирана систематична система една такава се наблюдава.
27 Февруари 2012 22:16
Дянко-о-о-в???...

Ти от Дянков ли взе кредит? Или па Дянков трябва да ти го връща? Проблем с кредити има който се простира не според чергата си.
27 Февруари 2012 22:39
Мисля, че някъде в края на 2009-та си изясних управленските способности на Герб и отбелязах, че най-благоприятно за страната би било бездействието на това правителство....

За Бога, Боко, не пипай!...
27 Февруари 2012 22:55
Депозитите, кредитите, лихвите, банките, ...
Хубаво де, но кои точно хора имат тези депозити?
Кои хора теглят кредити?
Огромният брой депозити в България са за някакви смешни сумички - става дума за примрно около 80% че и повече от депозитите. Има един малък брой депозити, които са сравнително по-големи като размер, но така и не се знае дали те не са на една малка група от хора с по няколко големи депозита.
При кредитите неяснотата е още по-голяма, но нещата са горе-долу като при депозитите. Нормалният българин не може да си позволи голям кредит, а малко на брой хора могат да си позволят по няколко големи кредита.
Лихвите - Падането на лихвите може и да е резултат на заплахите на ГЕРБ към банките, но банките засега нищо не губят. Първо падат лихвите по депозитите, но банките имат достатъчно ресурс и няма да изпитат засега недостиг на средства, а после падат и ливхите по кредитите. Банките за момента даже печелят повече, защото кредитите се обслужват по-редовно. Това добре, но после ще дойде момента, когато на банките ще им потрябва ресурс и лихвите рязко ще скочат нагоре, даже по-високо от сегашните нива. Нещо като бомба с закъснител за следващото правителство, която обаче може да взриви и това правителство, което я поставя.
27 Февруари 2012 23:36
Комуто са скъпи кредитите, да не взима!
А който може да направи повече пари от парите си БГ-банки,да прави!
В Германия 2,5% са ужасно много!При това преди данъка от около 1/3 от лихвата.
Та си правете сметката колко мегдан имат българските лихвени депозити надолу....
28 Февруари 2012 00:29
Колегата Stern e прав/а/! Боковащината също така раздаваше (на думи) средни заплати от по 2000 лв., свързваше бензиностанции и митници със жички, акцизите щяха да направят живота до 200 г. в Балхаристан. От кризата ни вадиха дор 5-6 пъти, асфалтираха магистрали към Луната и хоризонта едновременно, пенсионната реформа я правиха 2-3 пъти за последно...

В резултат на всичките им простотии, тук няма вече какво да "реформират" та вкупом са отишли в Тунис, гледам, в резИлтат на което тамошните хорица да побелеят, най-малко.
28 Февруари 2012 03:55
Боковащината също така раздаваше (на думи) средни заплати от по 2000 лв.

Ако някой се е хванал на подобна въдица, значи от глупостта си пати, а лекарство за последната няма открито.
Та, значи, някой като чул, че ще му ДАВАТ заплата от 2,000 лева, веднага отърчал в банката и дръпнал як заем, купил си ново апартаментче и колица, и предал щафетата на Дянков и Боко?!!
Точно казвал някога проф. Брадистилов, че докато има говеда, ще има и касапи.
28 Февруари 2012 04:57
Да...отдавна забелязвам,че таксите на банките се вдигат,лихвите по кредити също,а по сметките лихвите падат.И че Дянков само лъже,че ще прави нещо..
28 Февруари 2012 07:26
Просто алчните лихвари не могат да изчакат манипулативната реклама на властта. Етапо първи - ще сваляме лихвите, етап втори - баламите тичат, етап трети - одиране.
Направо искат да дерат.
А обяснението, че нямало много кредитоискатели и затова вдигали лихвите...Отиваш за хляб, ама понеже си първия за деня в магазинчето - десет лева цена, че да избие търговецът...
--------------------------
Блогът на Генек
28 Февруари 2012 07:37
Мисля, че някъде в края на 2009-та си изясних управленските способности на Герб

А трябваше да го направиш още по времето на Боко - пръв милиционер на държавата. В краен случай - в първия кметски полумандат през 2007-а.
28 Февруари 2012 07:43
От коментарите, повечето, излиза, че само на кредит живеете, бе!
Дорде има говеда, ша има и касапи...нал тъй?
28 Февруари 2012 08:45
В момента валутният борд в България показва най-грозната си и ретроградна същност - тази на свитото външно финансиране, че дори и на изтичане навън на капитали, което води до стагниране на икономиката и обедняване на населението. Докато имаше парички допреди 3-4 години беше добре, ама той капитализмът е като брака - има ли пари, има любов, няма ли - развод. Току-виж до есента се измътило нещо в българската финансова система...
28 Февруари 2012 09:26
Rakita 28 Февруари 2012 08:45 - друго си е 96-97ма година. Тогава беше песен. Милионери бяхме.
28 Февруари 2012 09:54
Ало, умниците с поговорките.
Целият ццивилизован свят живее на на кредит.
Само че там правителствата и законите ги пазят от беззаконията на банките.
Тук - не.
28 Февруари 2012 09:58
някои колеги от форума правилно и точно посочиха страни от западна Европа - как стоят нещата с лихвите по кредитите?
Това, че мутроолигархията и комунистическите лапачи извиват ръцете в Бг, е повече от очевидно.
Надул се пън - Хампарцумян, да обяснява как не можело да паднат лихвите, ама то не било съгласнопазарните правила и ала-бала. Нямало картелно споразумение в банковия сектор? Разбира се, че няма, хипер картелно е!
Нямало картелно споразумение за цените на горивата - няма, просто няма! Има диктат и терор!
Оново идиотче от "Петрол" като няма какво да каже, сега обяснява, че цените на горивата се влияели и от международното положение. Само у нас обаче, в останалата част на континента влиянието на международното положение го няма. Защо ли? Ами защото цените не се влияят от това.
През 2008 при цени на петрол около 150 щ.д. за барел у нас горивата бяха максимум 2.60 за дизела. Сега (поради международното положение сигурно), при цени на петрол около 120 щ.д. за барел, дизелът си хвърчи ... и май 3 лева ще стане до 2-3 месеца.
Ако това не е терор, ама сме овце, затова е. Както посочиха някои от форума - докато има говеда, ще има и касапи.
28 Февруари 2012 10:02
Надул се пън - Хампарцумян, да обяснява как не можело да паднат лихвите, ама то не било съгласнопазарните правила и ала-бала. Нямало картелно споразумение в банковия сектор? Разбира се, че няма, хипер картелно е!
На мен ми е чудно, как при все по-свиващото се кредитиране, лихвите се покачват. В същото време се твърди, че банките били свръхкапитализирани. Когато нещо не се търси, не е ли по-редно то да поевтинява, вместо да поскъпва? Така и с лекарствата, дрехите, храните и енергията.
28 Февруари 2012 10:12
Ракита:
"ама така е, бе, така е" - както се казваше в една пиеса. Напълно логично питаш, както и вероятно всеки, който има нормални познания по математика.
В Бг обаче всичко е картел, олигархия и разни други обединения и съединения, които едно време дядо К. Маркс много хубаво ги е описал. Лошото е, че в историята на човечеството досега такива дружки са били разбивани или (за съжаление) окрупнявани в по-големи най-често чрез войни. А пък изобщо не искам (поне аз това). Лошото е, че няма друг начин като че ли, поне у нас.
28 Февруари 2012 11:00
Ох, я стига!
Нямало било друг начин!
Абе вие мъже ли сте или долни гащи!?!!!!
Само за медузата няма друг начин!
И стига вече с тая пазарна икономика, навсякъде в класическия капитализъм въвеждат силна държавна регулация, забравете, че са ви зомбирали 20 години, поне това можете ли?

А за пазарния механизъм - ДА!!!! Писах го нееднократно и за кредитите пак го писах, нормалният пазарен механизъм е, когато търсенето намалява, цената на стоката да пада.
От факта ,че няма желаещи за кредит, а кредитите продължават да нарастват в цена следва, че просто банките не играят на пазарен принцип!
А щом не играят на пазарен принцип, няма пазарна икономика и ето още една причина да спрете да дуднете за свободен пазар, да?
28 Февруари 2012 11:11
Кайли
ами дай решение, защото не вярвам да кажеш нещо различно и ново от досега обсъжданото
Някой да е забелязал поне наченки на някаква държавна регулация в някаква насока, сфера?
развитието е така - има проблем - набелязват се мерки и хора да го решат (не комисийки, дебати и глупости). Ако проблемът не се реши, предприемат се други (често непопулярни) мерки - това включва и революция и война
28 Февруари 2012 11:17
Пичаги, сметката е ясна. Преди няколко седмици излезе проучване че депозитите у нас се увеличават като пари, обща стойност. Обаче се оказа че докато хиляди малки депозиоти са изчистени до шушка, има разтеж на депозити между 100 000 и 1 милион. И седнали и се зачудили умните тикви хампръцкомянови - от де идат тез депозити. и отговорът бил лесен - хората си продават бизнесите (кръчма, магазин, цех, машини, сайтове, каквото се сетите) и шибват парите в депозити, щото виждат че положението става тегаво - депозита им намалява възможността за загуба, която би била много по голяма ако бизнеса работи.
Обаче, тая работа на държавата не и харесва, Дянков им е казал на банкерите - намерете схема така че да изкараме тия пари в обръщение, иначе ще подхвана популистаката кампания за намаляване на лихвите по кредитите. Те за това банкерите излизаха от разговорите с Дянков, с поглед на вмирисани скумрии. Всъщност въпроса за лихвите, правителстовот не го "такова". За правителството е важно да се изкарат поне 10тина милиарда в обръщение, за да се налеят пари в икономиката, и да не се налага дасе взима заем от МВФ догодина.
28 Февруари 2012 11:27
Кльомба,
Абсолютно си прав за ситуацията с разпродадените бизнеси и сложените на депозит пари, но щом тези хора искат да минимизират загубите си от същинския бизнес, то е редно да се очаква, че няма да дръпнат парите си от банките и при падащи лихви по депозитите - по-добре малка, но сигурна печалба от тях, отколкото загуби от бизнеса. Така че правителството няма полезен ход в случая. Ситуацията е доста тегава и нещо се мъти...
28 Февруари 2012 12:27
Изходът е в повишената регулация. Нашенските пишман банкери като Хампарцумян и "експерти" като Хърсев трябва да бъдат притиснати от подобаваща регулация. Иначе финансовата с-ма ще зацикли още по-яко. Безмилостно трябва да се наложи понижаване на лихвите по кредитите,защото е очевидно че има КАРТЕЛ. Ако някой мисли че няма такъв,нека го докаже. Ние към Европа ли отиваме или обратно?
28 Февруари 2012 12:27
Правителството имаше полезен ход, какъвто направиха всички европейски и световни управници с акъл за 5 стотинки поне. Ама нали у нас Дянков искаше да види кой е без гащи при отлива...
28 Февруари 2012 12:27
За българина става все по-неизгодно и да спестява

А като турят и данък върху лихвите, както е другаде - съвсем.
28 Февруари 2012 12:38
"За българина става все по-неизгодно и да спестява......"Ми тогава баба Крунда от Долно уйно да си инвестира пенцата във фотоволтаици, а бай Спас /от новата власт/ да си вложи спестяванията /300 лева/ в разработката на шистов газ. Догодина - щури печалби и скок на икономиката на...................САЩ!
28 Февруари 2012 13:38
Резултат от преговори между Дянков и банкерите . Целта е спестяванията да се засмучат от първия, било чрез контролирана инфлация, било с покупки на безценни държавни хартишки. Но каквото и да стане , Оня е опрял изотзаде ни.
28 Февруари 2012 14:02
Резултат от преговори между Дянков и банкерите .

Този финален акорд изтепа рибата
28 Февруари 2012 14:11
Кайли
ами дай решение

Повишена регулация, максимално участие на държавата в икономиката, държавни банки поне няколко, държавни предприятия, държавно образование и здравеопазване.
Докато това не стане, ще се затъва все по-надолу. Всъщност сега времето е такова ,че кое първо ще се случи - държавата ще се намеси или населението ще измре.
Имай клони към второто.
Обаче масово държавници, журналисти, форумци и население повтарят в транс като зомбиране - пазарна икономика, ненамеса на дължавата.
Като че е пуснат огромен психотрон на връх Шипка и оттам непрекъснато 24 часа излъчва лъчение-внушение по матрицата: пазар, пазар, пазар, пазар...
28 Февруари 2012 15:03
Дянков,респ.Боко,нямат интерес от регулация на каквото и да било......имат интерес от високите цени на всичко,защото постъпленията в хазната са по-високи.........от тук нататък всички кампании за това -онова водят към по- високи цени! А банките печелят от малък оборот и високи лихви , а не от голям оборот с по-малки лихви...........както е във всеки магазин.....лошото е ,че не му се вижда краят....всеки си е турил тенекията на задника и се спасява поединично..........Абе Славейков беше казал една приказка за народа......май наистина е така.....
28 Февруари 2012 15:05
kaily, като Ви слуша човек, ще помисли, че бизнеса източва държавата, а не правителството. Сигурно икономиката източва в момента Сребърния Фонд, сигурно икономиката изхарчи до дупка резерва на Тройната? Сякаш бизнеса ще взима кредити преди края на мандата, сякаш бизнеса дърпа България надолу, сякаш нормалния, истински бизнес, който генерира реален растеж, а не счетоводни локуми иска монополите на врата си?

Не виждам къде точно е спасителната нишка в мениджмънта на държавата. Противно на народняшката "мъдрост" има едно-единствено по-лошо нещо от частен монопол - държавния монопол. И двете не са цвете за мирисане, но поне при частния отговорността е ясна и фокусирана.

Толкоз. Другото са приказки за наивници.
28 Февруари 2012 15:08
Целият ццивилизован свят живее на на кредит.

и не вие денонощно по форуми, ами се е запретнал и бачка здраво, затова е цивилизован
28 Февруари 2012 15:25
Ми Таргус, като унищожихте 350 000 работни места за по-малко от 3 години, ще висим по форумите, какво да правим?
До момента политиката на ГЕРБ доведе до затваряне на 10 000 работни места всеки месец, или по 330 всеки ден.
Всеки ден, в който ГЕРБ е на власт ликвидира работните места в една средна българска фирма.
28 Февруари 2012 15:34
На първо време който е некадърен да върши работа да не търси кредити.
28 Февруари 2012 15:38
Вашите работни места са такива, че по цел ден висите по форуми.
28 Февруари 2012 17:47
kaily
В държавен монопол живях, не знам дали и ти, достатъчно, за да видя какво стана. и как наследниците на тези, управлявали държавния монопол, сега ни пеят мантри за пазарна икономика.
Апропо, има и трети вариант: да ги измрем политиците и управляващите вместо да чакаме те да ни уморят.
28 Февруари 2012 21:27
В държавен монопол живях

Е аз къде съм казала за държавен монопол?
Айде събуди се де, от единия край на спектъра право цап в другия край, а Буда не е спирал да говори за средния път...
28 Февруари 2012 22:32
Повишена регулация, максимално участие на държавата в икономиката, държавни банки поне няколко, държавни предприятия, държавно образование и здравеопазване.

Това е началото на нов държавен монопол.
Не само според мен
Приятна вечер!
28 Февруари 2012 22:56
Повишена регулация, максимално участие на държавата в икономиката, държавни банки поне няколко, държавни предприятия, държавно образование и здравеопазване.

Тези работи обаче вървят в комплект с единни щатни таблици, задължително жителство, специализирани органи за спазване на реда, укази за борба с лентяйството, бригади в помощ на селското стопанство...
28 Февруари 2012 23:05
Не само според мен

Определено, двама сте.
29 Февруари 2012 00:33
кайли Мир и съгласие
Изразяваме мнение, не се бием, нали
Държавното регулиране винаги го е имало - в по-малка или по-голяма степен, друг е въпросът доколко алтернативата му е пазарната либерализация.
Просто не съм привърженик на регулацията по този начин. Примерът с М. Тачер достатъчен ли е? Така станахме трима
Лека нощ!
29 Февруари 2012 07:10
Та, значи, някой като чул, че ще му ДАВАТ заплата от 2,000 лева,


Не 2,000 лв, 2000 лева! Прав беше проф. Хампарцумян, че има говеда които се мислят за касапи!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД