И трите електроразпределителни дружества - ЧЕЗ, Е.ОН и ЕВН, поискаха по-високи цени на тока от 1 юли. Най-сериозно поскъпване - с 9.1%, предложи Е.ОН, която захранва с електроенергия Североизточна България. ЧЕЗ, която снабдява Западна България, настоява за увеличение с 6.44%, а най-скромен ръст на цената, средно с 3.6%, предлага доставчикът за Югоизточна България ЕВН. В началото на годината председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев обяви, че няма да допусне поскъпване с повече от 8%.
Компаниите аргументираха искането си със средногодишната инфлация от 4.2% за 2011 г. и належащата нужда да се инвестира в електроразпределителните мрежи. Заради криворазбрана социална политика през последните години регулаторът държи цените на тока за крайните, главно битовите, потребители изкуствено занижени и не одобрява планираните от ЕРП-тата инвестиции. Колко е погрешна този политика стана ясно при многобройните аварии през тази зима, когато стотици стояха със седмици без ток. Налага се спешно да се модернизира електроразпределителната мрежа, за да е в състояние да издържа на натоварването, коментираха експерти от бранша.
Ако ДКЕВР одобри поисканото от Е.ОН поскъпване от 9.1%, това би променило с 4 лева месечната сметка на едно домакинство със стандартна годишна консумация от 3500 квтч, пресметнаха експерти. Новите цени са изчислени при сега действащите цени на НЕК и производителите на електроенергия.
Искането на ЧЕЗ би довело до средно увеличение на цената за клиентите й с 0.7 ст. на киловатчас, без ДДС. За битовите клиенти цената ще се повиши с 1.0 ст. на киловатчас (1.1 ст./квтч. дневна и 0.9 ст./ квтч нощна тарифа), а за бизнеса - с 0.8 ст./квтч без ДДС. При средномесечна консумация на домакинство в Западна България от 200 квтч (включително дневна и нощна тарифа) средномесечната сметка за електроенергия би се увеличила с 2.49 лева (с ДДС), са пресметнали в компанията. ЧЕЗ предлага цената за достъп до електроразпределителната мрежа за обекти на бизнес клиенти да бъде цена на 1 квт мощност за един ден.
EВН България пресметна, че ако ДКЕВР приеме предложението й, дневната тарифа за битовите й клиенти би била 0.15658 лв./квтч (без ДДС), а нощната - 0.10603 лв./квтч (без ДДС). Това представлява увеличение съответно от 3.5% и 4.2% спрямо сега действащите тарифи. Средната месечна сметка на домакинство ще нарасне с под 1.50 лв. Стойността на консумираната месечна електроенергия от едно домакинство в Югоизточна България със средна примерна консумация 210 квтч дневна енергия и 80 квтч нощна енергия ще се промени с 3.6% от 39.92 лв. на 41.36 лв. (без ДДС), съобщиха от дружеството.
Семерджиев коментира, че увеличението ще е по-скоро в долната граница на исканията на компаниите - около 3%. С колко ще се повиши крайната цена на тока от следващия регулаторен период обаче зависи и от повишението на цената за пренос, на производствената цена на централите, както и от присъединените нови мощности "зелена енергия". От следващия регулаторен период в цените ще трябва да се калкулират и квотите парникови газове, които вече ще трябва да се купуват от централите.
ИНВЕСТИЦИИ
151 млн. лева трябва да се инвестират неотложно в електромрежата на Западна България, съобщиха от ЧЕЗ. С тези пари дружеството ще подмени кабели, ще монтира нови трансформатори, ще подмени стари електромери и ще изкупува обекти, изградени от частни предприемачи, за да се захранят с електроенергия. Тревожен е фактът, че 84% от кабелните линии 110 kV са отпреди 21-30 години при експлоатационен срок 25 години. При въздушните линии средно напрежение 41% са над 30-годишни, при експлоатационен срок 30 години, предупреждават от дружеството.
От ЕВН обясниха, че поисканото повишение е по-малко от инфлацията, отчетена от НСИ, но все пак ще позволи да продължат да изпълняват инвестиционната си програма. От 2005 г. до днес дружеството е инвестирало в енергийна инфраструктура над 950 млн. лева.
Че ако не си поискаш - няма да е**ш!
То е толкоз просто...