Вчера Борисов обяви решението си пред оператори и фоторепортери, привикани да заснемат протоколни кадри от заседанието на Министерския съвет, и не даде възможност да се задават въпроси. "Длъжностните лица - министри, заместник-министри, началници на политически кабинети, областни управители и заместник областни управители, в условията на криза няма да вземат допълнителни пари. Едни - бонуси, други - ДМС, трети - от участие в бордове, и така нататък. В петък ви е крайният срок. Повтарям: тези длъжностни лица, които не са върнали парите или дарили в сметката за болните деца, в понеделник - ако е министър, ще има структурни промени в парламента, ще внеса за смяната му. Ако е заместник-министър, ще го уволня, а ако е началник на политически кабинет и не е уволнен от съответния министър, ще бъде сменен министърът", отсече Борисов. Той обясни, че решението се взима по повод постъпило питане от ДПС за взимани бонуси от висши ръководни кадри. "Тъй като в петък аз ще подпиша писмо отговор, в което ще кажа, че в този кабинет няма такива хора, всеки, който попадне под чертата, ще означава, че аз съм излъгал, което не може да се случи, и в понеделник ще направим необходимите промени", натърти Борисов.
Това е поредният опит на Борисов да ограничи масово раздаваните суми извън заплатата на висшите държавни чиновници. Откакто е на власт, той периодично обявява, че никой в администрацията не може да взема повече от него, но до реални стъпки за въвеждане на ред в заплащането не се стига и скандалите се мултиплицират. От две седмици насам управляващите от ГЕРБ и опозицията активно си мерят кой колко бонуси е взел, докато е бил на власт. Шефовете на здравната каса и на Агенцията по вписванията пък бяха уволнени заради скандално високи суми, които са получили извън заплатата си миналата година на фона на непрекъснатите критики към работата им.
След заседанието вчера министрите самоотвержено откликнаха на ултиматума на Борисов, но от коментарите им се разбра, че всеки тълкува различно какво точно трябва да се връща. Така че не е ясно и как ще бъде проконтролирано кой е изпълнил заповедта и кой - не.
Конкретни суми споменаха само здравният и финансовият министър. "Двамата зам.-министри в МЗ са взели съответно 10 000 и 9000 лв., пари е получил и началникът на политическия кабинет. Отивам да им кажа, че трябва да ги върнат", коментира здравният министър Стефан Константинов. Той обаче не успя да обясни как уволнената по усмотрение на премиера Гергана Павлова ще върне парите. Яснота няма и за другите уволнени зам.-министри от началото на мандата. Симеон Дянков пък обяви, че заместникът му Владислав Горанов ще върне получените по 18 000 лв. за 2010 и 2011 г. от фонда за извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения. Самият Горанов обаче не е съгласен. Той обяви, че сумата представлява възнаграждение, а не бонус, и получаването му е законно. Трайчо Трайков, който е шеф на УС на фонда, също е взимал възнаграждение от него и не го признава за бонуси. От фонда пари са взимали зам.-министри на здравеопазването, на икономиката, на околната среда и водите, на регионалното развитие и благоустройството, председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР).
В просветното министерство пък гледат на раздадените пари като на награди, а не бонуси, и не смятат, че нещо трябва да връщат. "Раздадени са 41 000 лв. като награди на около 60 души", заяви Сергей Игнатов, без да уточнява за какъв период говори. Според него зам.-министри и членове на политическия кабинет не са награждавани, но щял да провери.
Бонуси не съществуват и за транспортното министерство - там на заслужилите са давани допълнителни заплати. "Бонуси не са раздавани. В рамките на изтеклата година по една заплата е разпределена към заместник-министри, началник-кабинет и за награди, заслужени чрез атестация за постигнати резултати", обясни транспортният министър Ивайло Московски. Вътрешният министър Цветан Цветанов, който към септември 2011 г. е изплатил за допълнително материално стимулиране 10.3 млн. лв., вчера заяви, че ДМС в министерството не е изплащано.
Членовете на политическия кабинет на бившия правосъден министър и настоящ вицепрезидент Маргарита Попова - трима зам.-министри, парламентарен секретар, експерт към кабинета и технически сътрудник, са взели общо 37 800 лв. Парите са за цялата година, но са дадени през първото тримесечие на 2011 г. Това съобщиха вчера от министерството на правосъдието. Не става ясно кой каква сума е получил. Ако общата се раздели поравно, излиза, че всеки е взел по 6300 лв.
Според финансовия министър Симеон Дянков по предварителни данни за 2010 г. пари ще трябва да връщат 13-14 души от министерствата, а сумата е около 100 000 лв. За областните и зам. областните управители справка тепърва ще се прави. В същото време шефовете и заместниците на десетки агенции, комисии, други институции със статут на органи на изпълнителната власт няма да връщат нищо и ще продължат да си раздават щедри бонуси. Никой от кабинета вчера не обясни защо те се изключват от заповедта на премиера, въпреки че имат същия статут като министрите, заместниците им, областните управители. Само в една такава агенция - тази по вписванията, бонусите за 1 година на ексшефката Виолета Николова се оказаха 73 000 лв.
В списъка с органи на изпълнителната власт попадат 9 държавни агенции, 4 държавни комисии, 30 изпълнителни агенции и още куп институции като Патентното ведомство, агенция "Митници", Агенция за приватизация и др. В момента началниците на тези администрации са извадени от целия модел за оценка и атестиране на служителите в администрацията. В същото време те имат право да се ползват от всички трудови права извън изрично забранените и могат да получават бонуси. Регламент как да става това няма и те масово си самоопределят суми, защото имат право да се разпореждат с бюджетите си. Тези категории са изключени и от спешно пришпорения закон за държавния служител, който въвежда общ лимит за бонусите в администрацията и приобщава към правилата всички държавни институции без военните и МВР.
Часове след заповедта на премиера Симеон Дянков призна, че тя няма да реши проблема и заговори за нов закон, който ще урежда специално допълнителното заплащане за висшите служители.
Процедура
Вчера финансовият министър Симеон Дянков обясни, че не е нужно изрично законово основание за разпореждането за връщане на пари, защото това е решение на премиера и то важи за хора, които се назначават от него, и министрите могат да бъдат сменени без предизвестие. Без предизвестие по целесъобразност обаче могат да се сменят и всички шефове на агенции и държавни комисии. Връщането на парите няма да мине гладко. За целта ще бъде създадена специална сметка към МФ, но освен това НАП на свой ред трябва да върне събрания върху тях данък.
Сметки
Не е ясно как финансовият министър Симеон Дянков изчисли "скромната" сума от 100 000 лв. за 2010 г., която трябва да бъде върната. Само в УС на фонда "Извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения" има един министър и петима зам.-министри, които са взели по 18 000 лв. всеки, или 108 000 лв. за 2010 г. Отделно министърът на икономиката Трайчо Трайков участва в още един фонд - "Радиоактивни отпадъци", откъдето е получил още 19 000 лв. По информация от публичния регистър през 2010 г. зам.-министърът в МИЕТ Иво Маринов е взел 28 511 лв. извън заплатата си, а освободеният наскоро зам.-министър на здравеопазването Гергана Павлова - 20 281 лв., и др. БСП пък съобщи, че 7000 лв. бонуси са взели и 6-има членове на политическия кабинет на здравното министерство.
ГЕРБ се сети за реформата на Дянков
След 3 месеца мотаене парламентът започна обсъждането на новия модел на заплащане на държавните служители
В епицентъра на скандала с бонусите ГЕРБ се сети да употреби за политически цели внесените преди повече от 3 месеца промени в закона за държавния служител, които въвеждат нова система на заплащане. Още при първото обсъждане в социалната комисия обаче стана ясно, че съпротивата срещу реформата на Дянков ще е грандиозна.
Промените регламентират нов начин на заплащане, при който само част от заплатата ще е твърда, а останалата ще се влияе от свършената работа и атестацията на шефовете. Твърдата част ще бъде минимум 70%, а допълнителното заплащане - до 30%. Това разпределение обаче ще се прилага към общия фонд "Работна заплата", а не индивидуално към парите на всеки служител. Законът съдържа и текстове, които вече предизвикаха протести - например отпадането на добавката за прослужен стаж. Тя се включва в основното възнаграждение.
Предвидено е допълнително заплащане за задържане на ценни за администрацията кадри, като например IT специалисти, прависти, счетоводители, които сега бягат в частния сектор за по-добро заплащане. Ще има и бонуси за изключителни успехи. Вицепремиерът Дянков обаче призна, че на този етап не може да обясни как ще се определя кои успехи са изключителни и не знае как би се справил с проблема, ако добри шефове решат, че всичките им служители са постигнали изключителни успехи.
Все още новите правила няма да важат за привилегированите служители по специалните закони на МВР, МО, съдебната власт, ДАНС, призна финансовият министър. Той обаче твърди, че и за тях ще се направят промени, след като първо бъде направен общ класификатор на длъжностите в сектора на сигурността. Работна група даже вече работи по това.
Чрез преходните и заключителните разпоредби в закона за държавния служител се правят поправки в още нормативни актове. С тях още 12 структури с общо около 16 000 служители, чието съществуване се регламентира със специални закони, ще се подчиняват на общите правила за заплащане и назначения в администрацията. Такива са НОИ, НЗОК, КФН, СЕМ и др. Според мотивите към закона при подготовката на промените е било констатирано, че значителен брой административни структури не прилагат статута на държавния служител по отношение на хората си и не ползват класификатора на длъжностите в държавната администрация, въпреки че изпълняват административни функции.
Комисията за финансов надзор вече изрази опасения, че ще загуби независимостта си. "Промяната на статута на служителите не влияе по никакъв начин на независимостта на самите институции, които в голямата си степен се избират от Народното събрание", категоричен беше Дянков. Той обясни, че те касаят само обслужващия персонал, а не назначените от Народното събрание например. От КФН защитиха становището си единствено с аргумента, че след като възнагражденията в КФН ще се подчиняват на общите правила и се ограничава възможността им за материално стимулиране, контролът ще е неефективен.
АБСУРД
Детайлната система на заплащане не е записана в закона, а във вече приетите наредби за прилагането му. До този правен абсурд се стигна заради размотаването на закона в парламента. Наредбите бяха обнародвани още в края на м.г., но след това се взе решение да влязат в сила от 15 март. Сега срокът ще трябва да се изтегли отново. Но ГЕРБ вече демонстрира ентусиазъм по темата. Лично шефката на правната комисия Искра Фидосова разясни закона пред медиите. Тя дори твърди, че промените ще влязат в сила от 1 април. Фидосова също призна, че някои от засегнатите органи вече са изпратили отрицателни становища, но не пожела да съобщи имената им. Според нея до няколко седмици ще бъдат готови и промени за участието в бордове на зам.-министри и ръководители на ведомства.
Промените регламентират нов начин на заплащане, при който само част от заплатата ще е твърда, а останалата ще се влияе от свършената работа и атестацията на шефовете. Твърдата част ще бъде минимум 70%, а допълнителното заплащане - до 30%. Това разпределение обаче ще се прилага към общия фонд "Работна заплата", а не индивидуално към парите на всеки служител. Законът съдържа и текстове, които вече предизвикаха протести - например отпадането на добавката за прослужен стаж. Тя се включва в основното възнаграждение.
Предвидено е допълнително заплащане за задържане на ценни за администрацията кадри, като например IT специалисти, прависти, счетоводители, които сега бягат в частния сектор за по-добро заплащане. Ще има и бонуси за изключителни успехи. Вицепремиерът Дянков обаче призна, че на този етап не може да обясни как ще се определя кои успехи са изключителни и не знае как би се справил с проблема, ако добри шефове решат, че всичките им служители са постигнали изключителни успехи.
Все още новите правила няма да важат за привилегированите служители по специалните закони на МВР, МО, съдебната власт, ДАНС, призна финансовият министър. Той обаче твърди, че и за тях ще се направят промени, след като първо бъде направен общ класификатор на длъжностите в сектора на сигурността. Работна група даже вече работи по това.
Чрез преходните и заключителните разпоредби в закона за държавния служител се правят поправки в още нормативни актове. С тях още 12 структури с общо около 16 000 служители, чието съществуване се регламентира със специални закони, ще се подчиняват на общите правила за заплащане и назначения в администрацията. Такива са НОИ, НЗОК, КФН, СЕМ и др. Според мотивите към закона при подготовката на промените е било констатирано, че значителен брой административни структури не прилагат статута на държавния служител по отношение на хората си и не ползват класификатора на длъжностите в държавната администрация, въпреки че изпълняват административни функции.
Комисията за финансов надзор вече изрази опасения, че ще загуби независимостта си. "Промяната на статута на служителите не влияе по никакъв начин на независимостта на самите институции, които в голямата си степен се избират от Народното събрание", категоричен беше Дянков. Той обясни, че те касаят само обслужващия персонал, а не назначените от Народното събрание например. От КФН защитиха становището си единствено с аргумента, че след като възнагражденията в КФН ще се подчиняват на общите правила и се ограничава възможността им за материално стимулиране, контролът ще е неефективен.
АБСУРД
Детайлната система на заплащане не е записана в закона, а във вече приетите наредби за прилагането му. До този правен абсурд се стигна заради размотаването на закона в парламента. Наредбите бяха обнародвани още в края на м.г., но след това се взе решение да влязат в сила от 15 март. Сега срокът ще трябва да се изтегли отново. Но ГЕРБ вече демонстрира ентусиазъм по темата. Лично шефката на правната комисия Искра Фидосова разясни закона пред медиите. Тя дори твърди, че промените ще влязат в сила от 1 април. Фидосова също призна, че някои от засегнатите органи вече са изпратили отрицателни становища, но не пожела да съобщи имената им. Според нея до няколко седмици ще бъдат готови и промени за участието в бордове на зам.-министри и ръководители на ведомства.
КОМЕНТАРИ
"Абсолютно съгласие"
изрази Искра Фидосова (ГЕРБ) с призива на премиера всички, които са взели бонуси, да ги върнат или дарят. Тя разкритикува остро поведението на бившата шефка на Агенцията по вписванията Виолета Николова, която за разлика от колежката си в здравната каса Нели Нешева, си раздавала бонуси незаконно. И настоя да й бъде потърсена и друг вид отговорност, освен отстраняването от поста.
"Морално укоримо"
е това, което върши ГЕРБ, защото Бойко Борисов е поел категоричен ангажимент във време на криза да не раздава бонуси, обяви депутатът от ДПС Лютви Местан. Той заяви, че в допълнителното стимулиране по принцип няма нищо лошо, но само ако е част от по-обща политика на повишаване доходите на цялото население, както е било при управлението на тройната коалиция. "Докато българският народ обеднява, правителството изплаща бонуси на група привилегировани партийни функционери," заключи Местан.
------
РЕВАНШ
Корнелия Нинова от БСП показа вчера в парламента служебна бележка за доходите си от "Булгартабак" за получени 7696 лв. и документи, че е дарила почти цялата сума. Тя беше обвинена от вътрешния министър Цветан Цветанов, че е взела от тютюневия холдинг 120 хил. лв. Нинова поиска извинение от вицепремиера и обясни, че няма да го съди, защото като юрист знае, че той ще се позове на публикация без автор, и делото ще бъде прекратено.
изрази Искра Фидосова (ГЕРБ) с призива на премиера всички, които са взели бонуси, да ги върнат или дарят. Тя разкритикува остро поведението на бившата шефка на Агенцията по вписванията Виолета Николова, която за разлика от колежката си в здравната каса Нели Нешева, си раздавала бонуси незаконно. И настоя да й бъде потърсена и друг вид отговорност, освен отстраняването от поста.
"Морално укоримо"
е това, което върши ГЕРБ, защото Бойко Борисов е поел категоричен ангажимент във време на криза да не раздава бонуси, обяви депутатът от ДПС Лютви Местан. Той заяви, че в допълнителното стимулиране по принцип няма нищо лошо, но само ако е част от по-обща политика на повишаване доходите на цялото население, както е било при управлението на тройната коалиция. "Докато българският народ обеднява, правителството изплаща бонуси на група привилегировани партийни функционери," заключи Местан.
------
РЕВАНШ
Корнелия Нинова от БСП показа вчера в парламента служебна бележка за доходите си от "Булгартабак" за получени 7696 лв. и документи, че е дарила почти цялата сума. Тя беше обвинена от вътрешния министър Цветан Цветанов, че е взела от тютюневия холдинг 120 хил. лв. Нинова поиска извинение от вицепремиера и обясни, че няма да го съди, защото като юрист знае, че той ще се позове на публикация без автор, и делото ще бъде прекратено.