Ден след заповедта на премиера Бойко Борисов топ началниците в министерствата и областните управи да върнат всички допълнителни доходи над основните си заплати няма никаква яснота колко точно пари се очакват в бюджета. Министерствата масово отказват да коментират дори публични данни за получавани допълнителни доходи от зам.-министрите. Връщането на пари вече започна, но от съобщенията става ясно, че някои възстановяват суми само за 2011 г., а други връщат и за 2010 г.
Още вчера в откритата банкова сметка към БНБ започнаха да постъпват суми в изпълнение на заповедта на Борисов. Изчерпателна информация се чака най-рано днес, но отделни институции обявиха, че са възстановили суми. Сред първите подчинили се е заместникът на Симеон Дянков Владислав Горанов. От финансовото министерство обявиха, че той е върнал 18 480 лв. Такава сума бе посочена в декларацията на Горанов за получени доходи извън основното възнаграждение през 2010 г. Сумата вероятно е същата и през 2011 г. Според неофициална информация решението на кабинета е да се върнат само сумите за 2011 г. Вицепремиерът Симеон Дянков първоначално обяви, че се възстановяват допълнителни плащания и за двете години.
Просветното министерство очевидно не е разбрало за допълнителната договорка, тъй като върна пари за 2 г. - 5350 лв. От ведомството твърдят, че това са всичките пари, дадени в добавка на четирима членове на политическия кабинет за 2010 и 2011 г. Няма начин за проверка на тази информация, защото почти всички институции отказват да дават информация за получавано ДМС по постове. От МОМН настояват парите да се дарят за интегрирането на деца аутисти.
От икономическото министерство, където според регистъра на Сметната палата са взимани най-високи допълнителни доходи от зам.-министри, вчера не обясниха откъде са дошли парите. За 2010 г. зам.-министър Марий Косев е декларирал 91 597 лв., Иво Маринов - 28 511, Евгени Ангелов - 9231. Министерството и вчера разясни, че получените от Трайчо Трайков 36 960 лв. през 2010 г. като шеф на два ядрени фонда са законно получени възнаграждения, а не бонуси. Същата сума би следвало да е получена и през 2011 г. "Всички лица от МИЕТ, посочени в изказването на министър-председателя Бойко Борисов, ще изпълнят предявените към тях изисквания", йезуитски отвърна пресцентърът на министерството на въпрос ще се възстановяват ли сумите. И отказа повече разяснения по съобщението.
Информация за декларирани пред Сметната палата допълнителни доходи от 2010 г. на зам.-министри не предостави и регионалното министерство. Тук допълнителни суми са отчели двама министри - Георги Прегьов и Екатерина Захариева. МРРБ обаче също е имало представители в ядрените фондове, от които е получил възнаграждение Трайчо Трайков. Представител би следвало да са имали и МЗ, и екоминистерството. Нона Караджова вчера отказа да отговаря за заместниците си, а от пресцентъра й не обясниха откъде са 18 480 лв. допълнителни доходи на Евдокия Манева от 2010 г. "Благодаря, колеги", каза само по темата регионалният министър Лиляна Павлова. Вчера 1300 лв. бонус върна и областният управител на Пловдив Здравко Димитров, от солидарност с колегите в София. Няма информация за останалите областни управители.
СБЛЪСЪК
Премиерът Бойко Борисов вчера се опита да лансира втора добра новина около бонусите - че е пощадил хората в администрацията, които работят по еврофондовете. "В администрацията хората, които са работили и които на практика между другото взимат по два пъти по-високи заплати от самите министри, те нека да си останат, защото действително би било елемент на популизъм да ги накарам и те да ги върнат, те работят с милиарди", обяви в Брюксел премиерът Бойко Борисов, който навремето не даваше да се взема повече от него. Втората заплата на еврочиновниците обаче никога не е била под въпрос. На въпрос популистко ли е решението за връщане на парите Борисов обяви за популизъм първоначалното питане на ДПС за бонусите, от което отсъствал хонорарът на Доган. Премиерът отказа да коментира позицията на вицепрезидента Маргарита Попова, която по-рано през деня обяви, че е против връщането на бонусите. "По мое време в правосъдното министерство са разпределяни премии на база средна брутна заплата. Не съжалявам, че съм дала на тези хора част от парите, които по закон могат да бъдат дадени като допълнително материално стимулиране и не бих ги призовала да ги върнат", обясни Попова. В сряда от правосъдното министерство дадоха справка, според която през миналата година екипът на Попова са си поделили 37 800 лв. Борисов отказа коментар с аргумента, че не се меси в президентската институция, защото отговаря за Министерския съвет.
|
|