Серията от показни акции и изявления на премиера Бойко Борисов и здравния министър Стефан Константинов как цените на лекарствата ще паднат с до 50% претърпя неочакван обрат. Оказа се, че широко рекламираните отстъпки, които двамата започнаха лично да договарят с производителите и вносителите на медикаменти в сряда вечерта, ще останат в тайна. Мистерия ще остане и колко плащат за лекарства здравната каса и болниците. Всичко това се случва, след като преди седмица Борисов уволни зам. здравния министър Гергана Павлова, защото не обяснила как се формират цените на медикаментите и защо български препарати са по-евтини в чужбина, а министър Стефан Константинов тържествено обеща прозрачност.
Константинов се похвали вчера, че след приключването на преговорите с фармацевтичните компании за повечето лекарства, поети от здравната каса, намалението ще е с около 10%, а за отделни медикаменти - дори с 50%. Това трябва да е факт след две седмици. Кои медикаменти и с колко са поевтинели, обаче няма да бъде оповестено. "На въпроса коя компания и за кое лекарство колко отстъпки ще даде, в момента отговор няма, а и вероятно в бъдеще официално аз и да ме поканите в студиото, няма да ви го кажа, защото те изключително държат това да е тяхна търговска политика", каза той пред БНТ вчера. Министърът разясни, че причината е, че фирмите не искали да се разбира в другите държави какви отстъпки правят. Така излиза, че никой не може да бъде сигурен има ли изобщо отстъпки и в какъв размер.
От министерство на здравеопазването (МЗ) поясниха пред "Сега", че компаниите не искали намаленията да се публикуват официално, за да не се види в чужбина на какви цени продават на НЗОК. Причината е, че както България сравнява цените в други членки от ЕС, така и те сравняват с нас. Според министерството, ако се появи и официалната отстъпка, чуждите фондове можело да я сметнат за официална цена и да намалят стойностите и при тях. Така производителите ще се принудят лавинообразно да свалят цени в цяла Европа. Според МЗ никъде в ЕС отстъпките за обществените фондове не били публични.
Експерти обаче твърдят, че това изобщо не е така. Френската лекарствена комисия, която регулира цените, публикува и отстъпките за фондовете. В Гърция и Испания, например, правителствата също са договорили за всички лекарства обща отстъпка. Тя е отразена в позитивните списъци на тези страни, но изрично е написано, че не бива да се ползва за рефериране в други държави.
Вчера министърът най-накрая призна и че преминаването на онколекарствата към здравната каса, за което той лично настоя, е излязло доста солено. През 2010 г. МЗ купуваше хормонални препарати за рак и медикаментите за редки болести с търгове и постигаше намаления. Миналата година касата ги плащаше по пределните цени в позитивния списък, които са по-високи. "Аз буквално преди седмица научих финалните цени, какво е продадено и какво е купено всъщност от касата през 2011 г. и на какви цени. Виждайки го това нещо, моментално реагирам. Това нещо, разбира се, че е могло да стане по-рано, но така или иначе сигнали, подобни, не идваха", заяви Константинов. Той прехвърли цялата вина към уволнената Гергана Павлова, която не го уведомила за разликите в цените и че трябва да се направи нещо, за да не плаща касата толкова много.
"Сега" поиска вчера от МЗ също да научи "финалните цени", т.е. колко повече е платила касата в сравнение с МЗ за едни и същи лекарства. От министерството първоначално отговориха, че "не може", а след това обясниха, че в момента се правел анализ и данни ще има другата седмица. Според официалните данни от заседанията на надзора на здравната каса обаче м.г. на два пъти са отпускани допълнително средства за лекарства заради преразхода. Общо допълнително са дадени 39 млн. лв., при положение че за онколекарства и за препарати за редки болести първоначално бяха определени 41 млн. лв., колкото и е платило МЗ през 2010 г. Това значи, че вероятно тези медикаменти са излезли близо 100% по-скъпо.
През м.г. останалата част от онколекарствата - тези за химиотерапия, бяха прехвърлени от МЗ към болниците. Те също правят търгове, но за по-малки доставки и общото подозрение е, че и при тях едни и същи медикаменти са излезли по-скъпо. От министерството още не дават данни колко е платено на лечебните заведения за тези медикаменти и каква е разликата спрямо преди, но обещават и това да стане ясно другата седмица.
|
|