Премиерът на Русия Владимир Путин, който победи на президентските избори на 4 март, подкрепи идеята на класиралия се трети кандидат-президент - бизнесмена Михаил Прохоров, да създаде партия и му предложи конструктивно сътрудничество, предаде Интерфакс. "Смятам, че ако реализирате плановете си за създаването на партия, имаме основание за конструктивен диалог", каза Путин по време на среща с Прохоров. Освен с него премиерът се срещна с други двама опоненти на президентския вот - Владимир Жириновски и Сергей Миронов. След края на гласуването в неделя Михаил Прохоров заяви, че не смята, че президентските избори в Русия са били честни, но е решил да се кандидатира, за да може да създаде платформа за нова политическа партия. Прохоров подчерта, че след изборите не смята да приема някаква държавна длъжност, ако му бъде предложена.
Преди това председателят на Централната избирателна комисия на Русия (ЦИК) Владимир Чуров обяви Владимир Путин за избран президент на първи тур с 63.64% от гласовете и ще управлява през следващите 6 години. Втори е Генадий Зюганов със 17.19%, а трети - Михаил Прохоров със 7.94% от гласовете. Владимир Жириновски е получил подкрепа от 6.23% от избирателите, а Сергей Миронов - от 3.85%. Руските избиратели във Вашингтон, Лондон и Токио предпочетоха Прохоров пред Путин, като в Москва и Санкт Петербург милиардерът е втори след премиера.
Владимир Путин призова ЦИК внимателно да провери всички възможни нарушения по време на гласуването, предаде РИА Новости. "Все още не съм разговарял с председателя на ЦИК, но подобен разговор ще се състои. Ще го помоля внимателно да провери всички възможни нарушения", каза Путин. "Президентските избори в Русия бяха нечестни и категорично манипулирани в полза на премиера Владимир Путин. Освен това държавните структури са били използвани на регионално ниво, за да подкрепят кандидатурата му за трети мандат", съобщиха наблюдателите от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) и Съвета на Европа. Според Газета.ру сянка върху честността на изборите хвърлят много случаи на гласуващи по допълнителни списъци. В руски информационни сайтове са описани много случаи на гласоподаватели, които са транспортирани с автобуси да гласуват в повече от една секция. Но в ЦИК не са получени сериозни жалби срещу изборния процес. А шефът на щаба на Путин - режисьорът Станислав Говорухин, обяви, че "това са най-честните избори в историята на Русия".
В неделя вечерта на Манежния площад се състоя митинг на победата, където пред 110 000 привърженици се яви Владимир Путин, до него стоеше сегашният президент Дмитрий Медведев. "Показахме, че никой нищо не може да ни налага. Аз ви обещах, че ще победим, и ние победихме. Слава на Русия. Тези избори бяха тест за политическа зрялост. Те показаха, че никой нищо не може да ни натрапи. Т.нар. варианти и сценарии в Русия не минават. Това показахме днес", заяви Путин с насълзени очи. По-късно говорителят му Дмитрий Песков уточни, че очите му са се насълзили от силния вятър. Путин заяви, че е победил в честна битка. За вчера вечерта опозицията свика свой протестен митинг в Москва, на който се събраха 14 000 души. Бяха издигнати лозунги "Москва не вярва на сълзи" и "Най-сетне видяхме сълзите на диктатора".
АКТИВНОСТ
Според руската ЦИК избирателната активност в страната е била 65.3%. В Чечня обаче се е получило разминаване, тъй като за Владимир Путин са гласували 99.76% от всички избиратели, при положение че според данните там са гласували като цяло по-малко - 99.61% от гласоподавателите. Голяма подкрепа Путин е получил в Ингушетия - 92.07%, Дагестан - 92.81% и Карачаево-Черкесия - 90.54%. Това са все размирни републики в Северен Кавказ. Над 80% премиерът събра още в Татарстан, Башкирия и Молдовия.
Медведев нареди проверка на делото "Ходорковски"
Руският президент Дмитрий Медведев нареди на Главната прокуратура на Руската федерация до 1 април да анализира законността на присъдите срещу бившия петролен магнат и критик на властта Михаил Ходорковски и срещу неговия бизнес партньор Платон Лебедев. Това съобщи пресслужбата на Кремъл, цитирана от агенциите. Нареждането е било дадено след негова среща с лидерите на нерегистрирани опозиционни партии на 20 февруари. Тогава на Медведев е бил връчен списък с имената на 32 души, които опозицията смята за "политически затворници", и призовава да бъдат помилвани. На срещата е обсъдена и реформа на политическата система.
Михаил Ходорковски има две присъди. През 2005 г. той бе осъден на 8 години затвор за укриване на данъци и финансови измами, а през 2010 г. бе осъден на още 14 години за кражба на 27 млрд. долара от поделение на ръководената от него петролна компания ЮКОС. В присъдата обаче се приспадаха излежаните до момента години и Ходорковски трябва да остане в затвора до 2017 година. Ако значителна част от руснаците смятаха присъдите за справедливи, за друга част те са политически мотивирани.
Михаил Ходорковски има две присъди. През 2005 г. той бе осъден на 8 години затвор за укриване на данъци и финансови измами, а през 2010 г. бе осъден на още 14 години за кражба на 27 млрд. долара от поделение на ръководената от него петролна компания ЮКОС. В присъдата обаче се приспадаха излежаните до момента години и Ходорковски трябва да остане в затвора до 2017 година. Ако значителна част от руснаците смятаха присъдите за справедливи, за друга част те са политически мотивирани.
Кремъл поема към либерализация
Владимир Путин ще поеме към либерализация, но без революции, заяви говорителят му Дмитрий Песков пред радио "Комерсант ФМ". При него властта ще се стреми "да стигне по-зряло равнище на гражданско общество", но "няма да има горбачовските пристъпи на либерализъм". По думите му Путин "неведнъж е заявявал, че е непоколебим привърженик на постъпателното развитие и движение напред. Това именно движение ние ще видим в бъдеще. А съставните части на това движение е модернизацията на политическата система и на икономиката". Песков потвърди, че ще продължи взаимодействието между Путин и Медведев.