Българската икономика е пораснала с 1.7% през 2011 г., показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ), обявени вчера. В същото време броят на заетите продължава да намалява. Резултатите се разминават с оптимистичната прогноза на финансовия министър Симеон Дянков за 3.6% ръст, направена в началото на миналата година и са доста под прогнозите на МВФ и ЕК за ръст съответно от 1.9% и 2.2%.
През 2011 г. брутният вътрешен продукт на страната е 75 265.3 млн. лв. по текущи цени. Преизчислен в евро, БВП е съответно 38 482.6 млн., като на човек се падат 5168.7 евро.
Производителността на труда в България продължава да се увеличава, като през 2011 г. всеки зает е произвел средно с 2.6% повече спрямо същия период на миналата година. За същото време работещите са намалели с 2.3%.
По мнението на финансови анализатори обаче тези данни не са добра новина - по-високата производителност не е резултат от повишеното качество на работната ръка или въвеждането на иновации във фирмите, а е следствие от ръста на безработицата. Фирмите традиционно съкращават по-неефективните служители, като обемът на работа се разпределя между по-малък брой заети, откъдето скача и количеството свършена работа за час.
Данните сочат също, че най-висока е производителността на труда в сектора на услугите, където са над половината (55.8%) от всички работещи. През 2011 г. средната добавена стойност от всеки зает в сектора е била 13.1 лв. на час. Най-ниска е производителността в селското стопанство. Средната добавена стойност на работещите там е едва 2.8 лв. на час.
Според информацията от НСИ индустриалният сектор увеличава дела си през 2011 г. в общата добавената стойност на икономиката с 1.7 процентни пункта спрямо година по-рано и стига 31.2 на сто. Секторът на услугите създава 63.2% от общата добавена стойност, а аграрният сектор достига 5.6% от добавената стойност.
РЕЦЕСИЯ
БВП на държавите в еврозоната се понижи с 0.3% през последното тримесечие на 2011 г. спрямо предходното, показват най-новите данни на Евростат. Това е първи отчетен спад през последните 2 години и половина, след като дълговата криза в Европа подкопа доверието на инвеститорите. Все пак за цялата 2011 година еврозоната отбелязва ръст от 1.4%, но и той е по-нисък от прогнозираните 1.5%. Европейските домакинства, ударени от строгите бюджетни икономии на правителствата и растящата безработица, са намалили разходите си с 0.4% през четвъртото тримесечие. За същия период държавните разходи са спаднали с 0.2% в еврозоната. Като "умерена рецесия" определи данните еврокомисарят по икономическите и валутните въпроси Оли Рен.