|
| Полицаи патрулират из улиците на Скопие и Тетово заради зачестилите сблъсъци между албанци и македонци. |
Етническото напрежение в Македония ескалира, след като преди две седмици в Гостивар македонски полицай застреля двама албанци, след като влезли в остър конфликт. Оттогава автобусите на градския транспорт в Скопие и Тетово често стават арена на сблъсъци между албанци и македонци, като десетки пътници са били пребити. Сред ранените има и един полицай, който се опитал да спре сбиване между две групи в Тетово. Поради зачестилите сбивания и нападения в градския транспорт македонското Министерство на вътрешните работи е наредило на служителите си да пътуват до работните си места с автобусите, за да имат възможност да действат превантивно.
Министърът на вътрешните работи на Македония Гордана Янкуловска съобщи, че от началото на годината в страната са регистрирани 25 нарушения на обществения ред, като при тези инциденти са ранени 40 души. Сред пострадалите има хора и от двете етнически групи. Янкуловска твърди, че органите на реда са задържали виновниците за последните инциденти.
Македонският премиер Никола Груевски призова за спокойствие. Същото направи и неговият коалиционен партньор и лидер на албанската партия Демократически съюз за интеграция (ДСИ) Али Ахмети. През уикенда се проведе извънредно заседание на парламентарната комисия за междуетническите отношения.
ОТКРИТИЯ
Повечето балкански политически и държавни лидери са власи, твърди пред в. "Катимерини" гръцкият учен Николас Мертзос, който работи за "Дружеството за македонски изследвания". Той е категоричен, че власите са най-значителното малцинство, което съществува във всички балкански държави. Според Мертзос власи са президентът на Сърбия Борис Тадич, лидерът на социалистите в Албания Еди Рама, както и ръководителят на "Нова демокрация" в Гърция Андонис Самарас. Гръцкият учен посочва също, че власи са били бившият югославски министър на външните работи Коча Попович и бившият македонски вицепремиер Хари Костов.












Хуникалното в тази Хистория е , че халбанци нападат ... македонци . Баф , таз игра с хисторическото Време ...

