Председателят на агенция "Пътна инфраструктура" Лазар Лазаров последва примера на здравния и земеделския министър и изпрати до фирмите, които поддържат републиканските пътища, "покана за намаляване на договорените единични цени". Става въпрос само за текущия ремонт и за зимното почистване, а не за всички дейности по поддръжката.
"Искането е обосновано от икономическата ситуация в страната и ограничения бюджетен ресурс за ремонт на републиканските пътища", пишат от АПИ. Агенцията се позовава на Закона за обществените поръчки, според който условията по договор могат да се коригират "при изменение на държавно регулирани цени или намаляване на договорените цени в интерес на възложителя". Самите договори са сключени обаче така, че АПИ не може да задължи фирмите да намалят цените. До 23 март компаниите трябва да дадат отговор.
"Имаме вече неофициални индикации, макар и не много, но достатъчно, за да вярваме, че ще можем да постигнем договореност и да намалим част от цените в тези региони, в които те са най-високи, като Плевен и Кюстендил", заяви регионалният министър Лиляна Павлова. Проверка на "Медиапул" обаче показала, че фирмите не са склонни да намаляват цените. Единствено фирмата, която поддържа пътищата в Кюстендилско - "Пътно поддържане 2010", е готова да направи отстъпка за определен обект, но не и да промени цените. От контролираното от Васил Божков обединение "Пътно поддържане Плевен 2010", което чисти в Плевен, и "Трейс холдинг" (в Ловеч) отказаха коментар.
От АПИ отказаха да отговорят на "Сега" дали, ако фирмите все пак не се съгласят на по-ниски цени, договорите ще бъдат прекратени. В тях няма клауза за неустойки при предсрочно прекратяване. Поканата е към всички фирми, въпреки, че цените за различните дейности се различават в десетки пъти. Не получи отговор и въпросът защо изобщо са сключени договори с фирми, предложили в пъти по-високи цени от други.
От БСП поискаха държавата да прекрати договорите. "Конкурсите са направени с ограничителни условия, за да се елиминира конкуренцията и да се облагодетелстват малък брой фирми, близки до властта. Въпреки че формално тези договори са законни, съответните органи би трябвало да се самосезират заради корупция", коментира депутатът от БСП Димчо Михалевски. По думите му над 56% от всички пътища в страната се поддържат от три фирми - "Трейс холдинг", "Холдинг пътища" и "Интегрирани пътни системи". От АПИ не коментираха обвиненията.
До 2009 г. държавата е плащала за зимното чистене на републиканските пътища между 22 и 30 млн. лв. Новите договори обаче оскъпиха тези дейности до 52 млн. лв., защото позволяват на фирмите да получават пари не за свършена работа, а за "стендбай" - поддържане на машините в готовност. Според Михалевски в предишните договори е имало максимална цена за отделните дейности, която в сегашните договори не съществува, което е довело до престъпните разлики в цените за едни и същи дейности. Освен това в договорите няма обща стойност за периода, а само единични цени. Дейностите във всички области се възлагат на месечна основа. От АПИ обясниха, че досега например не са плащали за измиване на пътни знаци. Според договорите, ако АПИ не възложи за 4 г. дадена дейност нито веднъж, държавата не дължи неустойки на фирмата.
СОЛЕНО
Въпреки че договорите са още от 2010 и 2011 г., поканата на Лазаров идва едва след като станаха публични шокиращите разлики в цените за поддържане на пътищата в различните области на страната. Както "Сега" писа, запълването на дупка варира от 12 до 41 лв., а засаждането на храст - от 2 до 350 лв. Зимното почистване в Плевенско - областта рекордьор по скъпотия, струва 5 пъти повече, отколкото в Благоевград. Близо 70 пъти по-скъпо струват на държавата засаждането на една фиданка и едногодишната грижа за нея в Плевен, отколкото в Монтана например. Скандалните разлики в цените показаха, че в Плевен ръчното изкърпване на дупки до 4 см струва 41.24 лв./кв. м, а същата дейност в област Ловеч излиза три пъти по-евтино - 12.70 лв./кв. м. В София е 19.80 лв. Общината в Плевен плаща до 100 пъти по-евтино за дейностите, за които плаща държавата в областта, стана ясно от справката на кметството.
До 2009 г. държавата е плащала за зимното чистене на републиканските пътища между 22 и 30 млн. лв. Новите договори обаче оскъпиха тези дейности до 52 млн. лв...
ей така другари амбразурчици съпругът на Плевнелиева стана от комсомолски активист заслужил капиталист-милионер и президентин...