Правителството да помисли за сливане на държавни университети, препоръча Световната банка в последния си анализ "Укрепване на висшето образование в България". Държавните висши училища в момента са 37 от общо 51 акредитирани вуза в страната.
Просветният министър Сергей Игнатов заяви, че гледа положително на идеята, но въпросът е как да се реализира. От обясненията му стана ясно, че няма политическа воля подобна промяна да се осъществи по административен път. "Висшите училища у нас се разкриват с решение на Народното събрание и са автономни. Мога да ви кажа, че всички политически лобита и в парламента и извън него ще се обединят, за да не стане това", коментира министърът. Той предупреди, че трябва да има и финансов анализ, който да показва финансова полза от подобна промяна.
Според министъра окрупняването на университетите може да стане по тяхно желание, по еволюционен път и чрез рейтингова система. Новият рейтинг е готов и показва, че само 3-4 университета са изследователски, малко повече са тези, които са и преподавателски, и изследователски, но в голямата си част университетите са места, в които "се преподава нещо", обясни Игнатов. Той призна, че "силните университети в България са около 12-13".
Качеството, ефективността и достоверността на резултатите продължават да са част от предизвикателствата пред висшето образование. Препоръките в тази посока са увеличаване на бюджетното финансиране за сектора до 1% от БВП (при 0.85% сега) и промяна на модела на финансиране, който да зависи не от броя на записалите се студенти, а от този на завършилите. Според Игнатов финансирането трябва да се промени към сключване на договори за 3 години между университетите и държавата.
Банката предлага и промени в модела на управление на вузовете - съветите на настоятелите да се трансформират в управителни съвети. 2/3 от управителните съвети да се назначават от правителството или президента, но да представляват външни страни като работодателите, гражданското общество и професионалните организации. Останалата 1/3 може да се избира и да представлява преподавателите, студентите, академичните ръководители, администрацията и завършилите студенти, съветва институцията. Според ректори обаче това предложение противоречи на автономията.
ДАННИ
За последните 10 години броят на студентите се увеличи с 16%, докато броят на завършващите гимназия спадна с 13%, сочат данни на Световната банка. В същото време записалите висше образование достигна 41% от населението на възраст от 19 до 23 години. Разширеният обхват доведе до три основни последствия - все повече студенти се падат на един преподавател, намаляват разходите за висше образование на един студент и се увеличава разнородността на студентите по отношение на техните умения и способност за учене. Бързото разпространение на частните висши училища обаче засили конкуренцията сред доставчиците на обучение, констатират експертите на банката.
|
|