:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,771,009
Активни 403
Страници 27,476
За един ден 1,302,066

Наемането на работници в България става все по-скъпо

Това е ефект от съкращаването на нискоквалифицираните служители, но може да отблъсне чужди инвеститори
В разгара на кризата у нас става все по-трудно за работодателите да поддържат персонала в предприятията си. Разходите им за заплати, осигуровки, обезщетения и други социални плащания са нараснали общо с 9.7% през четвъртото тримесечие на 2011 г. в сравнение със същия период на предходната година, отчете националната статистика. Парите само за възнаграждения се увеличават средно с 9.7%, а за осигуровки и надбавки - с 10.5%. Миналата седмица Евростат класира България на първо място в целия Европейски съюз по ръст на разходи за труд на час, като отчетеното увеличение е дори по-високо - 12.6%.

Най-голям е скокът при фирмите от сектора на услугите - със 17.4%, в строителството ръстът е с 9.6%, а в индустрията - с 6.6%.

Най-много е поскъпнало заплащането на час в телекомуникациите - с близо 36%, което е свързано най-вече с увеличената конкуренция в сферата. В научните изследвания ръстът е с 30.1%, а в търговията и ремонта на коли - с 22.8%. С по-малко от 1% е увеличението във ВиК сектора и образованието. Все пак има и браншове, в които наемането на служители става по-евтино. При търговията с имоти общите разходи за труд на час намаляват с 10.1%. Според специалисти това се дължи на кризата в сектора и на постоянно падащите цени на жилищата. В здравеопазването и социалната работа намалението е с 1.1%.

Едно от обясненията на данните е, че те са резултат от ефекта на статистиката. В криза работодателите съкращават първо най-ниско квалифицираните и съответно най-ниско платените работници. Остават тези с повече опит, с по-добра подготовка и по-високи възнаграждения, заради което статистиката отчита значително нарастване на общите разходи за 1 човекочас. Според изпълнителния председател на БСК Божидар Данев именно тези рокади са причина за ръста. "Хората, които се освобождават, са с по-ниска квалификация. Това оказва влияние на данните за осигуровките, а оттам и на общата информация. Както има негативни страни, кризата може да има и оздравителен характер. Освобождаването на хора с по-малки възможности като цяло повишава качеството в различните сектори. Така се вижда и кои браншове имат перспектива за добро развитие", коментира Данев.

"Увеличаването на разходите за труд е пречка пред навлизането на нова работна ръка и предпоставка за по-голяма безработица", смята обаче Красен Станчев от Института за пазарна икономика. Според него тези средства в България растат 2 пъти по-бързо, отколкото в останалата част от ЕС. "Проблемът е, че преимуществото на българската икономика при привличане на инвестиции доскоро бе именно в изгодните разходи за труд. Ако те продължават да растат, вероятно е инвестициите да спадат", смята Станчев.

Според икономиста Георги Ангелов повишаването на индиректните разходи за труд е плод на безработицата, като идва от обезщетенията, които бизнесът плаща на уволнените служители. "Увеличението на средствата за труд не е заплаха за конкурентоспособността на икономиката от гледна точка на производителността, даже точно обратното. При свиване на броя на заетите по-малко хора реално произвеждат повече продукция. Така производителността расте с високи темпове", коментира Ангелов пред darikfinance.bg. Той допълни, че върху разходите за възнаграждения в края на годината вероятно са повлияли и новогодишните бонуси в дадени сектори.

Разходите за труд растяха през цялата 2011 г., макар и с различен темп. Според данните на НСИ рекордно беше второто тримесечие на годината - тогава ръстът на годишна база бе 10.1%. За увеличението на стойностите на годишна база роля е изиграло вдигането на осигурителната вноска за фонд "Пенсии". Тя нарасна с 1.8% от 1 януари 2011 г., съответно оказва влияние при сравнение между края на 2010 и края на 2011 г. При съпоставките между отделните тримесечия пък ефект има ръстът на минималната работна заплата. От 1 септември 2011 г. тя вече е 270 лв. Тъй като се предвижда от 1 май тази година минималното възнаграждение да стане 290 лв., ръстът на разходите за труд вероятно ще се запази и в следващите месеци.



В ЕВРОПА

Тенденция на увеличаване на разходите за труд е валидна за почти цяла Европа. В ЕС годишният ръст на заплатите, осигуровките и социалните плащания през четвъртото тримесечие на 2011 г. е бил 2.7% при 2.6% за третото тримесечие. Най-много се е оскъпило наемането на работници в индустрията - с 3.2%, сочат данните на Евростат. След България по ръст на разходите са Румъния и Унгария съответно с 8.6% и 6.6%. Спадове пък са регистрирани в Ирландия и Португалия - с по 1.7%.





48
5052
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
48
 Видими 
19 Март 2012 19:28
Разходите за труд се увеличават и от натиска, който инспектори (данъчни и осигурителни), профсъюзи и всякакъв друг лапачи и търтеи оказват над бизнеса - резултатът е проверки, глоби, заплахи, а впоследствие и ръст на безработицата.
.
На много български предприемачи им е по-изгодно да затворят бизнеса си, отколкото да търпят узаконения от държавата рекет.
19 Март 2012 19:35
"Увеличаването на разходите за труд е пречка пред навлизането на нова работна ръка и предпоставка за по-голяма безработица", смята Красен Станчев от Института за пазарна икономика.


Дръвен философ.
Точно сега на пика на безработицата, заплатите трябва да достигнат поне минималните заплати в страните на ЕС.
България е единствената страна на работещи просяци.
19 Март 2012 19:43
Това е хем добра, хем лоша новина. Добра е, че все пак има някакво повишение, макар и доста малко, а лошата е, че това е крайно недостатъчно. Мизерното заплащане никъде по света не е привличало инвестиции. Инвестициите се привличат с ниско, а не от мизерно заплащане. Разликата е в това какви са традициите и какви доходи са получавали доскоро или каквви са доходите в околните държави. Мизерни са доходите в България, а ниските доходи може и да са по-малки от българските, но не се възприемат като мизерни. Хубаво е в България труда да стане значително по-скъп, за да се повиши производителността на труда, иначе все повече ще затъваме с ръчен труд.
19 Март 2012 19:44
"Увеличаването на разходите за труд е пречка пред навлизането на нова работна ръка и предпоставка за по-голяма безработица", смята обаче Красен Станчев от Института за пазарна икономика.


Няма ли как гореспоменатият господин и неговия ИПИ да бъдат натирени от България? Намемането на работници може да не поевтинее, но разходите за продажни клатикурци със сигурност ще намалят
19 Март 2012 19:54
Разходите им за заплати, осигуровки, обезщетения и други социални плащания са нараснали общо с 9.7% през четвъртото тримесечие на 2011 г. в сравнение със същия период на предходната година, отчете националната статистика.

Ето как статистиката превръща многохилядните бонуси на единици в общо увеличение на всички.
19 Март 2012 20:20
А какъв е ръстът на разходите за труд в ГОРУБСО-Мадан?
19 Март 2012 20:22
" Както има негативни страни, кризата може да има и оздравителен характер. Освобождаването на хора с по-малки възможности като цяло повишава качеството в различните сектори"

М-да.
Тези с по малките възможности в газови камери, или ще ги бесите за скитничество?
19 Март 2012 20:24
Кои точно инвеститори щели да избягат, че не разбрах?
Щото в момента инвестициите са отрицателни....
19 Март 2012 20:25
И ако може да обясни Г-н Станчев като как инвеститорите не бягат от Полша и от Чехия, където заплатите са доста по-високи от нашите...
19 Март 2012 20:39
Георги Ангелов - Отворено общество на Сорос
Красен Станчев - Институт за пазарна икономика на Ричард Ран
--------------------
Авторитетно. Много авторитетно!
19 Март 2012 20:45
Написани са някакви проценти,не е дадена връзка с други проценти,изказали са се дежурните икономически корифеи,зададената от дежурният редактор квадратура на любимият вестник е засипана с талаш.
Предлагам да не коментираме в знак на протест срещу подценяването на умственото равнище на форумното братство.
19 Март 2012 20:59
може да отблъсне чужди инвеститори

Язък! Тъкмо се бяха засилил на тумби насам...
19 Март 2012 21:29
"Увеличаването на разходите за труд е пречка пред навлизането на нова работна ръка и предпоставка за по-голяма безработица", смята обаче Красен Станчев от Института за пазарна икономика.


Въпросният господин, философ по образование, и цялата му пасмина от ИПИ нямат един ден работен във фирма, да изработват нещо. Нямам предвид само дъчастна фирма или фирма в производството, а всякакъв вид фирма. Т.е., да не е хранилка, а да има към тях изисквания какво да правят с оглед на това, което фирмата продава/предлага.
Изобщо не говоря да имат предтава от управление.
19 Март 2012 22:17
19 Март 2012 22:23
Цените, както на труда така и на стоките трябва да падат по време на криза/ниско потребление/. Увеличаването на цените е рецепта за още по-голяма криза.

Проблемът на България е - неквалифицираната работна сила. Освен това възможността да не работиш и пак да живееш. В другите страни това го няма. Ако не работиш няма как да си плащаш големите текущи разходи.
19 Март 2012 22:25
Проблемът е, че преимуществото на българската икономика при привличане на инвестиции доскоро бе именно в изгодните разходи за труд. Ако те продължават да растат, вероятно е инвестициите да спадат


*бем ти икономиката, щом ниските разходи за труд са приемуществото, което привлича инвеститорите...Това означава, че е с ниска добавена стойност и да фалира никой няма да риве за нея.

А къде точно са тези инвестиции според лицето Станчев ?!? Първо ги няма, второ, когато ги имаше бяха спекулативни капитали в имотния сектор или пране на пари, пак там, тоест пак няма нормална икономика...

Натисни тук
19 Март 2012 22:28
Много е тъжно, когато журналисти се допитват до неграмотни икономисти, по въпроси, които и двете страни не разбират.
19 Март 2012 22:30
mick
Проблемът на България е - неквалифицираната работна сила.

Да. В управлението.
19 Март 2012 23:02
@mick
Проблемът на България е - неквалифицираната работна сила.

те понеже са решили проблемът с квилифицираната работна сила
19 Март 2012 23:08
Проблема на България е, че има политическа класа назначена и управлявана от ДС, едър, олигархичен бизнес, назначен и управляван от ДС. В резултат на това бизнеса и мижав, рехав, социалистически, а другото са мелиционери...
20 Март 2012 01:22
Добрата новина е, че Кодекса на Труда позволява съвсем легално плащането на 60% от заплатата.
20 Март 2012 01:43
Да.
И българската съдебна система в ролята на евтина курва продаваща се за дребни стинки на същио този измислен бизнеселит.
20 Март 2012 02:29
Проблемът на България е - неквалифицираната работна сила.

По голяма глупост рядко се чете в тоя форум.
20 Март 2012 04:11
На държавна служба да бъдат назначавани хора които никога не са били осъждани в БГ или в друга държава. На изборни позиции по същия начин - неосъждани. Когато такъв закон се приеме, ще можем да говорим за демокрация. И много като мен ще се приберат в Родината с удоволствие. Отсега предполагам, че всеки който е против тази ми идея е нарушавал закона по един или друг начин. Живи и здрави!
20 Март 2012 04:14
Знаете ли колко много работни места ще се освободят?
20 Март 2012 04:22
шааро , а ти знаеш ли че най-големите айдуци в България никога не са били осъждани ?
20 Март 2012 04:54
"Икономист" е диагноза...
-------------------------------------
Блогът на Генек
20 Март 2012 06:53
Разходите за нАучни изледвания се увеличили с повече от 30% ??? Бах мааму. Това сигурно ще да е в Института за иследване на пазарната икономика.
20 Март 2012 08:06
KaizerSoze

Проблема на България е, че има политическа класа назначена и управлявана от ДС, едър, олигархичен бизнес, назначен и управляван от ДС. В резултат на това бизнеса и мижав, рехав, социалистически, а другото са мелиционери...


Точно

Проблема е, че с този политически и икономически "елит" държавата не може да тръгне на горе, а ще продължава да забива на долу!!
20 Март 2012 08:42
Красен Станчев от Института за пазарна икономика.

Уважаеми в-к СЕГА,
Кога ще започнете да назовавате тези и др. "институти" с пълните им имена? Този горният първо е фондация и след това всичко останало. Пропускането на тази "дребна" на вид подробност създава впечатлението за научна организация, а тази далеч не е такава!
20 Март 2012 09:00
Бург Гаски
20 Март 2012 08:42,
не се коси. Че са ФОНДАЦИИ, аз го пиша от времето на регистрацията си тук. Но вестникът си е олигархичен и следва зададената му политика. По всички медии темата ГОРУБСО и Мадан е водеща, а тук се споменава мимоходим. Същото беще и с лекарствата и "Софарма". Но нали Захариев, Донев и Дончев са от една камарила, наричаща себе си "национално отговорен капитал". Тук ще добавя и бизнесменот "Горскио", дето инспекторите му пречели да намали още заплатите до пълното им премахване и въвеждане на обратното им заплащане, т.е. от работниците към бизнеса. Та за такива като Горскио узаконен държавен рекет не е достатъчен. Узаконен отстрел трябва.


20 Март 2012 09:02
Добре де, за Георги Ангелов, Красен Станчев и институтите им разбрахме. Ами Евростат? Ясно е, че са някакъв клон на световната конспирация, но да се поясни какъв, да сме наясно!
20 Март 2012 09:19
Инвеститори, които идват тук заради евтинията при заплащането - няма какво да плачем за тях. Това, което те правят, е да консервират мизерията, като същевременно извлекат колкото се може повече за себе си. Да, никой не работи без печалба, ама да буташ на някого в ръцете невероятни суми, само защото щял да си сложи рекламите навсякъде в страната, не е особено смислено. Чехите например продължават да привличат в пъти повече инвестиции от нас, ама стандартът им на живот е далеч над българския.
20 Март 2012 09:28
Поредните статистически мурафети/дефекти.
20 Март 2012 09:44
манрико,
За Евростат. По принцип, статистиката е нещо, което може при едни и същи изходни данни да ти докаже всичко - всяка теза, както и нейната антитеза.

А пък за 'Евро" - преди малко чух по телевизора да казват, че заради евро-директивата за "щастливите кокошки" сега из цяла Европа настъпвала криза за яйца. Та, тази история с яйцата е блестящо доказателство за корупция в наднационални мащаби, облечена в закон.

Така че, според мен, има достатъчно основания да се изрази недоверие към т.нар. Евростат.
20 Март 2012 09:48
Кога ще започнете да назовавате тези и др. "институти" с пълните им имена? Този горният първо е фондация и след това всичко останало.

Бург Гаски,
Тези "институти" са преди всичко центрове за влияние, в преобладаващото си мнозинство издържани от правителството на САЩ посредством Св. Банка и фондациите на Сорош. Затова всяко изказване на техни представители трябва да се възприема като пропагандна акция.
20 Март 2012 09:56
И българската съдебна система в ролята на евтина курва продаваща се за дребни стинки на същио този измислен бизнеселит.

Мисията на амбразурчика е наблагодарна. Хората му говорят за икономически проблеми, той си повтаря рефрени, чути от другаря Цвъ.Цвъ.
20 Март 2012 10:02
Калки, БирникЪ, те за това иде реч!
20 Март 2012 10:24
Тези разходи за труд може и да са намаляли в България, но в статията вероятно се говори за разходи за труд на едно заето лице, което е нещо друго.
Не се прави никакво сравнение на разходите за труд за едно заето лице с тези в другите държави, най-вече съседните на България държави и тези от ЕС. Нараставането от нула лева до 1 лев е безкрайно много, но си е един лев. Горе-долу така е в България - безкрайно ниска база и всяко малко нарастване изглежда огромно, а то не е.
20 Март 2012 10:47
Пазар бе, господа! Пазар на труда, европейски, даже световен. На пазар, като на пазар. За всички, без изключение.
20 Март 2012 12:00
Ако средната заплата във Франция се увеличи с три процента, това ще прави увеличение със 180 лева до 6180 лева.
Ако средната заплата в България се увеличи у нас с 9 процента, това ще прави увеличение със 69 лева до 830 лева.
Което значи, че всички инвеститори моментално ще зарежат България и ще хукнат към Франция заради по-спокойния ръст на заплатите, според г-н Станчев и сие.
20 Март 2012 12:25
Хор от клакьори (държава, бизнес и медии) продължава да твърди, че заплатите у нас са необосновано и неприемливо високи. Едва ли не по-високи, отколкото в половин Европа. И че по-високи заплати никой не заслужава, дори напротив - заплатите трябва да се намалят. Експериментът продължава, като България на практика изпълнява програма на МВФ и СБ по бюджетни рестрикции, съкращения и замразяване на заплати (валутен борд в най-изродения му латиноамерикански вид), без насреща да получаваме стабилизационни или целеви заеми, т.е. прецакването е двойно.
20 Март 2012 13:11
Скачат осигуровки, прагове и т.н. Колко % от повишените разходи за труд всъщност отиват в работника и колко в бюджета? Беднотията и безработицата са масови. Токът и парното се плащат със столевки, а като отидеш до кварталния магазин с 20 лв. не могат да ти върнат, че нямат оборот.
20 Март 2012 14:31
Хахаха, и как така повишаването на заплатите и съответно на осигуровките може да се използва за черен PR? Всяка новина, има две страни, за едни е добра, за други може да е лоша. Примерно - ако заплатите намаляваха, щеше ли да има статия "Все по добри условия за инвестиции в БГ!" - Едва ли, защото всяка медия изпълнява стриктно поръченията на този дето слага хлаба на масата.
Горките журналисти, превърнати в мижитурки и подлоги на няколко местни тарикати. Жалко.
20 Март 2012 14:53

"Увеличаването на разходите за труд е пречка пред навлизането на нова работна ръка и предпоставка за по-голяма безработица", смята обаче Красен Станчев от Института за пазарна икономика. Според него тези средства в България растат 2 пъти по-бързо, отколкото в останалата част от ЕС. "Проблемът е, че преимуществото на българската икономика при привличане на инвестиции доскоро бе именно в изгодните разходи за труд. Ако те продължават да растат, вероятно е инвестициите да спадат", смята Станчев.


Господин Станчев, с цялото ми уважение и страх от Тази, чието име не бива да споменаваме, ... да ти го начукам! И на теб и на цялото шибаняшко ИПИ да го начукам!

Зарекъл съм се как чуя конкурентоспособност, основана на ниска цена на труда, да ставам прав. После да си взема стола и да го строша о главата на говорившия. Заради това разбиране се унищожава методично бъдещето на страната ни. Ниската цена на труда тук прокужда навън десетилетия наред всичко младо, умно, здраво, читаво, образовано, предприемчиво и пасионарно. Вече покрай туй сухото гори и суровото. Щото оказва се и некадърник да си, по-добре е да си некадърник навън, нежели тук. Обезлюдяване. Това е резултатът. Хайде ученият колега, тъй смутен от темпа на нарастване на разходите за труд, да ни изчисли колко години по ред следва да поддържаме ръст тъй смущаващ, така щото да изравним средното за ЕС ниво на заплатите. Не разходите за труд са високи, ами другите разходи са ниски. Махам тези, инвестирани в джуки, цици и задници.
20 Март 2012 15:34
Ма работниците в България и заплащане ли са почнали да искат.
20 Март 2012 15:53
Scandinavian
20 Март 2012 09:56


И българската съдебна система в ролята на евтина курва продаваща се за дребни стинки на същио този измислен бизнеселит.

Мисията на амбразурчика е наблагодарна. Хората му говорят за икономически проблеми, той си повтаря рефрени, чути от другаря Цвъ.Цвъ.

Това че ти не виждаш пряката връзка между работеща съдебна система и просперираща икономика си е твой проблем.
20 Март 2012 18:23
Интересно, че тук форумът изглежда е пълен с работници, които така здраво "работят", че по цял ден дращят из нета
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД