:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,500
Активни 836
Страници 430
За един ден 1,302,066

Държавата ще сваля и надценките в хипермаркетите със закон

Търговците смятат, че от административната намеса ще пострадат най-вече производителите
БГНЕС/ЛЮБОМИР СПИРОВ
Въпреки упоритите си опити министър Найденов досега не е успял да свали нито една цена с държавна намеса.
Дългогодишният спор между търговските вериги и техните доставчици може да доведе до нов уродлив опит на държавата да се меси в пазарните отношения. "Скоро в България ще има законови регулации, които ще ограничават надценката, която големите търговски вериги слагат върху продаваните стоки", обяви председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) Едуард Стойчев по телевизия "България он ер".

Според шефа на ДКСБТ таванът на надценките може да е 20-25%. Стойчев твърди, че подобна практика няма да е прецедент, защото се прилага в голяма част от европейските държави. "Големите вериги за търговия на дребно получават все по-голяма пазарна мощ. В момента те държат над 50% от пазара на дребно и това им дава възможност да притискат българските производители за по-ниски цени", коментира Стойчев.

Държавата неведнъж е доказвала, че е скарана с темата за отстъпки и надценки. В началото на март министър Мирослав Найденов обвини търговските вериги, че "слагат 10-12 стотинки надценка на яйце, това е неморално", но после се срещна с търговците и се поправи: "Оказа се, че надценката е друга - тя е 10, но не стотинки, а процента, което прави 2-4 стотинки".

Новината за тавани и лимити идва, след като в петък Министерството на икономиката представи анализ за това какви промени могат да се направят в Закона за защита на конкуренцията и как различните мерки ще се отразят на пазара. От там обясниха, че тема за лимити на печалби, отстъпки и надценки не е била обсъждана. Според официалното прессъобщение на министерството анализът сочи, че се налагат законови промени, защото "в отношенията по веригата производител на суровини - преработвател - дистрибутор - търговец са налице практики, които представляват злоупотреба със значителна пазарна сила, противоречат на конкурентния процес и имат дългосрочен негативен ефект върху потребителите".

"Има странни такси, като такса "рожден ден" на търговската верига, такса реконструкция на филиал и др., предлаганите промени няма да засегнат пряко цените, но отговарят на редица сигнали на производители за непосилни условия, налагани от големите вериги", коментира зам.-министърът на икономиката Димитър Чохаджиев по БНР.

Според представители на търговските вериги държавните регулации само ще навредят, защото ще ги принудят да работят с по-малко и по-дългогодишни партньори, дребните производители ще изчезнат, вносът ще се засили и цените ще се увеличат. От "Кауфланд България" коментираха пред "Сега", че са против държавна намеса, защото и в момента има достатъчно регулаторни механизми.

Председателят на комисията по тържищата поясни вчера пред "Сега", че по работни срещи отдавна се обсъжда, че в другите европейски страни нормалните нива на надценките са около 20% и че е редно да има ясно договорен такъв процент за хипермаркетите. Според Стойчев сега търговските вериги масово притискат с всякакви такси и бонуси и в крайна сметка производителят е принуден да направи отстъпка, която в някои случаи достига 48%. За слагане на таван на таксите говори от месеци и агроминистърът Мирослав Найденов. Едуард Стойчев не можа да посочи в кои държави от ЕС има нормативно определени размери на надценките. Той само каза, че във Великобритания действал морален кодекс на търговците.

В. "Сега" отправи запитване до ЕК има ли тавани на търговските отстъпки и надценките в други страни на ЕС и дали това е допустима практика, но до редакционното приключване на броя не получихме отговор.

В действащия Закон за защита на конкуренцията има глоби за злоупотреба с монополно или господстващо положение, което обаче означава над 35% пазарен дял в съответния сектор, а в България няма търговска верига с такова влияние. КЗК би могла да направи проверка за съгласувани практики.

В проекта за промени в Закона за защита на конкуренцията е въведено понятието "злоупотреба със значителна пазарна сила". Така под заплахата от санкции хипермаркетите няма да могат да променят едностранно клаузи по договорите, да принуждават доставчиците да свалят цени под себестойност или да се бавят с месеци плащанията към производителите.



ЕВРОПРАКТИКИ

-----------------------------------------

В Германия Законът за защита на конкуренцията забранява нелоялните търговски практики от страна на предприятия с господстващо положение на пазара. Немският Център за защита срещу нелоялна конкуренция може да изисква съдебно разпореждане за преустановяване на нелоялна практика. В латвийския Закон за защита на конкуренцията изчерпателно са изброени забранените форми на злоупотреба, като например такси за разполагането на стоки в търговски площи. В унгарския закон пише, че хипермаркетите не могат да таксуват предлагането или позиционирането на стоки, както и че не е възможно едностранно изменение на договорите.

39
4976
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
20 Март 2012 19:41
В крайна сметка, види се, ще се приеме закон, според който "таванът на надценките ... не може да е под 20-25%".
20 Март 2012 19:54
Абе все си мисля, че държавата не може да се меси на пазара.
Ако ще го прави да го прави за всички стоки и услуги - ток, вода, горива, хранителни стоки, лекарства...
Действаме избирателно, за да ликвидираме някой конкурент на нашия човек май?
Циркаджии.
20 Март 2012 20:14
Според шефа на ДКСБТ таванът на надценките може да е 20-25%. Стойчев твърди, че подобна практика няма да е прецедент, защото се прилага в голяма част от европейските държави.

Щом в Европа е така какво пречи и тука да се въведе?
20 Март 2012 20:20
Очаквайте нови МЕЧЕШКИ УСЛУГИ от страна на Зурлата. Резултатът е ясен - влизане в нова възходяща спирала на поскъпване на всичко, скубане като за последнои обедняване на матрияла до просешка тояга. Скачахте, а? Сега ще се наскачате!
20 Март 2012 20:32
С това гарантирано всички надценки ще са на максимални нива от 20-25%. От това ще спечели и С.Д., от повечето постъпления от ДДСто, за да е по-блажна пицата на бонусчиите.
20 Март 2012 21:06
Отдавна е време търговските вериги ( а не малките, еднолични магазини) да се ударят през крадливите ръчички. В момента между ТВ има картел по отношение на условията, които поставят на своите доставчици - търговци и производители:

1. Зада те допуснат в свой търговски обект - ед нократна / годишна такса - повечето са толкова нагли, че таксите са на артикул - има доставчици които годишно са принудени да плащат този "рекет" само на една верига в размер на 20 тина бона.
2. След това - задължително участие на твоите продукти в измислените от тях "промоции" - много често се стига до такива дискаунти, че доставчикът на практика им продава стоката по себестойност - а като погледнеш на какви цени ги продават - да ти се доплаче, че са те изстискали варварски.
3. В същото време реват и вдигат пушилка, че работели само с 3 - 5 % надценка - ми то формално може би е толкова, ама я да се калкулират всички останали пера, които събарят от доствцичите - входни такси?!, "промоции", "рожденни дни"?! - длъжен си за рожденния им ден да им направиш подарък. В крайна сметка ТВ винаги си работи с едни 40 - 50 % реална надбавка над доставната цена - ето това е истината, и тя може много лесно да се докаже - достатъчно е само с това да се заемат хора, които са наясно с тази фасулска материя - една аритметика само - но без да се пропускат някои събираеми....
20 Март 2012 21:30
Д-р Борисов следва да подаде оставката на д-р Миро, след такивата на ТрайТрай и д-р Константинов, или поне да му даде три жълти картона за обаждане; след всяко мъцване на ветеринара цените подскачат драстично!
20 Март 2012 21:36
Има просто решение - да се възстановят държавните "Плод - зеленчук" и "Хранителни стоки" - така ще може да се постигнат по-ниски цени и печалбата ще остава тук...
20 Март 2012 21:44
Председателят на комисията по тържищата поясни вчера пред "Сега", че по работни срещи отдавна се обсъжда, че в другите европейски страни нормалните нива на надценките са около 20% и че е редно да има ясно договорен такъв процент за хипермаркетите.

То в европейските страни лихвите по кредитите са 3-4%, а у нас двойно и тройно!
Дянко-о-ов, какво стана с лихвите?...
20 Март 2012 21:46
С Боко и Цвъки, напред към НАТУРАЛНАТА РАЗМЯНА !
21 Март 2012 00:34
В тоя кабинет всеки ден идиотията става все по-голяма от предния ден.През пространството между ушите им не минава и мисъл как да повишат доходите на населението,а само как да ограничават.Ограничават доходи,изборно право,свободен пазар,придвижване,достъп до финансови средства и икономическа инциатива.Ами господа властодерибействащи,ограничете надценките на ел и топлоенегията.Ограничете надценките на петрола и дериватите му,на газа,на водата.Ограничете поне ДДС-то.Ако и това не можете,ограничете си заплатите и комисионните.Ограничете или премахнете партийните си субсидии.Ограничете броя на депутатите в тъй наречения парламент и хрантутниците в държавния санаториум наречен администрация.И тия ми били дясна партия.Дясно мислещи.Таратанци.Дори бай Тошо беше по-пазарно настроен в края на така наречения соц.
21 Март 2012 00:43
През пространството между ушите им не минава и мисъл как да повишат доходите на населението
Напротив, непрекъснато бълбука. Кеф ти Сребърен фонд, кеф ти туристическа командировка на Катарския плаж, кеф ти продажба на ядрен реактор. Просто ограничилиса се, най-вече са се ограничили в понятието "население" до "Това сме ние, управляващите" и "Пак сме тук"
Ограничете поне ДДС-то
Абсолютно е ограничено, точно 20%! Виж, базата, основата му на начисляване е оставена "широко" за да има поле бизнеса да се развива и ... да плаща "бонуси" при развитие в крива посока.
21 Март 2012 01:13
Абсолютно е ограничено, точно 20%
То при очертаващото се актуализиране на бюджета около юли-август,може да се ограничат и на 22-23%.Само че както са я подкарали в бонусопремирането се съмнявам и в това им ограничение.
21 Март 2012 04:16
Една Пешка, 20 Март 2012 21:06:
...
3. В същото време реват и вдигат пушилка, че работели само с 3 - 5 % надценка - ми то формално може би е толкова, ама я да се калкулират всички останали пера [...]. В крайна сметка Търговските Вериги винаги си работи с едни 40 - 50 % реална надбавка над доставната цена - ето това е истината, и тя може много лесно да се докаже - [...]

Ами добре, ако е толкова лесно да се докаже, защо тогава производителите не го направят?! Така ще помогнат не само на потребителите, но и на министър Миро (за който тази аритметика също се оказа непосилна и който също не разбра кой всъщност помпа цените). Да, ама не - и производителите не искат да изкарат тези сметки защото им се иска и те да надуват цените когато им падне удобен случай (както стана и става с яйцата например). Та в крайна сметка положението е хвани единия, удари другия. И не остава друго решение освен потребителите да се организират и да си направят своя собствена търговска верига. Като дори, при по-голямо желание, може да се мине и без събиране на пари - за целта могат да се използват част от парите от сребърния фонд. Този фонд и без това е толкова малък, че не е никакъв сериозен резерв, а ако част от него се инвестира в една търговска верига, която всички ще знаят, че работи с техните пари и с ограничена печалба, то ползите ще са двояки - хем озаптяване на (чуждите) частни търговски вериги (които вече са формирали олигополна структура и пазар), хем раздвижване на парите и генериране на някаква доходност за фонда (3-4%). А ако има колебания може да се спретне и един референдум по въпроса (иска ли народа с част от парите от сребърния фонд да бъде изградена търговска верига).
21 Март 2012 05:00
НЕ е важно колко е Надценката, а е важно колко е Печалбата!
Защото в Надценката може да са калкулирани реални разходи- за по-високо Качество на търговската услуга, например! Но може Надценката да е висока просто заради по-голяма Печалба!
Сиреч, по-важно е да има Таван на Печалбата- и/или да има прогресивен Данък върху Печалбата, правейки над определен размер Печалбата да е "недоходоносна"!
21 Март 2012 05:19
Контрол? Или възможност за паразитиране на чужда сметка?
И не е ли по-важно какво съдържа цената, отколкото каква е надценката?
--------------------------------------------------------------
Блогът на Генек
21 Март 2012 05:27
Тези смотаняци от ГЕРБ, които народа си хареса за управители, са толкова плиткоумни, че дори не се сещат за "пазара". Редникът го каза точно. Единствения изход е директна намеса на държавата на пазара, създавайки държавни търговски дружества, които да излязат на пазара с конкурентни операционни системи, като в крайна сметка активно да се намесят в неговото регулиране с пазарни приоми, а не с изсмукани от пръстите закончета-еднодневки.
21 Март 2012 06:47
надценка върху каква база: производствена цена или на последния по веригата прекупвач. Щото ако е второто много лесно: правим Н на брой фирмички фиктивни посредници и надценката става 1.25 на Нта степен.
Мамуня съвсем ни взема за тъпи като него.
21 Март 2012 07:22
Големите вериги слагали Такса "Рожден ден на веригата" на проиводителите...
21 Март 2012 08:49
Хм, строеж на магистрали, ами убаво. Ограничаване и на надценките ?!
Нещо много взе да прилича на икономическата политика на един чичко с мустачки от миналия век.
Кво следва ? Лагерчета ?
21 Март 2012 08:58
Споко, такава простотия няма как да мине. Боко може да е тъпак, но все се намира някой, който да го спре в последния момент преди да направи някоя глупост. Пък за него не е проблем да си смени мнението.
21 Март 2012 09:40
Найденов, къде са полските яйца за 16 ст., които ни обеща?
Айде първо да видим какво стана с това обещание, пък после да мислим за следващи мерки.
21 Март 2012 09:59
СоциализЪма ли се завръща? Нали пазара е единственият регулатор и основа на пазарната икономика? Защо тогава цените у нас са на и около европейските, при доходи 10% от европейските? Как съществува нашият пазар с такъв дисбаланс между доходи и цени Трябва да се установи къде е сбъркан модела ни и със закони да се установи нормативната база на пазарната икономика. Да се изключи или поне намали влиянието на картелите. Да се направят поносими акцизите и държавата да се отдръпне от ценообразуването и да наблегне на други икономически механизми за защита на пазарите и производителите си... Не е необходимо да скачаме от едно популистко действие към друго, да симулираме действие на парче и да чакаме реални резултати... няма как да се получи положителен ефект.
21 Март 2012 10:14
Според представители на търговските вериги държавните регулации само ще навредят, защото ще ги принудят да работят с по-малко и по-дългогодишни партньори, дребните производители ще изчезнат, вносът ще се засили и цените ще се увеличат.

В интерес на истината - точно това ще се случи! Производителите могат да проявят малко интелект и да се оправят с търговските вериги - които са наистина нагли, но Държавна намеса няма да доведе до нищо положително - какво следваща Държавна намеса ще бъде забрана на стоки произведени от небългарски производители ли? Тъпо, много тъпо .....
21 Март 2012 10:17
И ще попитам :
Как е възможно вносен кашкавал - немски или холандски - да е на същата и даже по ниска цена от кашкавал Българско производство? Кое им е по евтино в Германия и Холандия - млякото, енергията, работните заплата, транспорта до България? То на калпав х.й кожата му пречи, но високите цени ние ги плащаме ....
21 Март 2012 10:40
Кое им е по евтино в Германия и Холандия

Украинското сухо мляко от което се правят за износ в Източна Европа. Читавите немски и холандски сирена са около два пъти по-скъпи от читавите български кашкавали. Ерзаците също са около два пъти по-скъпи от българските аналози.
21 Март 2012 11:12
То пък щото в България кашкавала го правят с Бълкарско прясно мляко а не с Украинско сухо мляко
21 Март 2012 11:14
Когато петролът и производните му се продават и купуват на международна Борса, там купуват и купувачи от държави с висок стандарт(и заплати) на потенциалните купувачи на горива! А това дава възможност купувачите от тази държава и продавачи в тази държава, да дадат по-висока цена на Борсата! Така цените на петрола и производните му се вдигат още на самата Борса! А от това губат крайните потребители в държавите с нисък стандарт(и заплати)!
21 Март 2012 11:19
Някой сеща ли се все още за абревиатурата "НАРМАГ" - "НАРроден МАГазин"?
В тез магазини всичко се продаваше - на рафта до халвата бяха наредени обувки, кашкавал, гвоздеи тесли и триони...
А щайгата с хляба беше турната връз газените тенекии.
.
Редник е прав - потребителите трябва да си създадат ТВ от този тип - как ше си ги нарекат е тяхна работа, но важното е в тези магазини да се продава на "народни" цени!
Помните ли едно време по панаирите:
"Насам народее...
Захарен памук прайм, локум прайм, сладко на клечка прайм - цени народни!
Момите да не се натискат, има за всички.."

Не е трудно, повярвайте ми.
Фаща се мутрата-посредник за гушата пеликанска, и се изритва като мръсно коте.
Е, иска се дупце за тая работа, и по една ловна дружинка около всеки производител, но мисля че това не е основният проблем.
Основният Проблем е друг - защо цяла Европа произвежда хранителните си стоки на 30% от нашата себестойност?!
Нали и те получават същите субсидии като нас?
Наистина ли сме толко некадърни?

21 Март 2012 11:29
Когато петролът и производните му се продават и купуват на международна Борса, там купуват и купувачи от държави с висок стандарт(и заплати) на потенциалните купувачи на горива! А това дава възможност купувачите от тази държава и продавачи в тази държава, да дадат по-висока цена на Борсата! Така цените на петрола и производните му се вдигат още на самата Борса! А от това губат крайните потребители в държавите с нисък стандарт(и заплати)!


Това нещо като опит за обяснение на по-високите цени на кашкавала у нас ли да се третира или просто иде да покаже че автора на брилятната мислА е злоупотребил снощи с ичкията
21 Март 2012 12:13
То пък щото в България кашкавала го правят с Бълкарско прясно мляко а не с Украинско сухо мляко

Има и от единия и от другия. Вторият вид е с цени наполовина на холандските и немските "аналози". Естествено андрешко сравнява цената на кашкавала от прясно мляко произведен в България с този от сухо направен в чужбина и реве защо има такава несправедлива разлика в цените на българските чорбаджии-изедници.
21 Март 2012 12:34
Министър Найденов първо осигурява условията за ръст на цените и после самоотвержено започва да се бори срещу него и със спекулата! Безспорен обаче е фактът, че липсва политика или може би целенасочена политика. В резултат на създаването на Агенцията по храните и желанието за въвеждане на нещо като рецепти цените на млечните и месни продукти се повишиха рязко. По данни на Националния статистически институт цената на салама средно от 6 лв. стана 9.
Един килограм хляб през 2009 г. струваше 80 ст. – сега е 1,60 лв.
Яйцата, 20 стотинки – 2009 г., сега гонят 50.
Един кубик дърва през 2009 г. беше около 30 лв. – сега е 50.
Факт е, че през последните две години ръстът на цените е повече от 25%! Рекетът на дребния и среден бизнес е тотален!
През 2010 и 2011 г. вносът на продоволствени стоки отчита ръст! Дойде ред и на яйцата, и Найденов се яви защитник на потребителите, като пропусна да каже защо прилага директивата за щастливите кокошки, защо не бяха осигурени средства по Държавен фонд „Земеделие” за инвестиции в бранша и така нататък. Нека да си спомним и подписаната финансова рамка за 2012 г. със земеделските производители, с която се прие бюджет, намален с 50 на сто. Всички ограничения се обясняват с кризата, а в същото време бонусите на Държавен фонд „Земеделие” и в Централното управление на Министерството на земеделието и храните са от порядъка на 3 млн. лв.
21 Март 2012 13:10
И к'во пречи на по-големите производители да отворят фирмени магазинчета? Включително и в кварталите? Свободни помещения в София, а и в други по-големи градове - бол. Дори и в моловете А няколко по-малки производители биха могли да се кооперират за съвместни магазинчета... Обаче - би трябвало да предлагат там стока, която не е по-скапана от тази в хипермаркета. Например - аз не бих си купила месо или риба, които по цял ден се пекат от слънцето. То има една верига уж евтини магазини, наречени "пенсионерските", ама и пенсионерите се оплакват, че месото и колбасите там били вмирисани А малко магазинче, в което да продават поне 5 вида българска паста за зъби или тоалетна хартия, трудно се намира... Уф, последно миналото лято реших да купя български течен сапун от малък магазин. Сапунът така се беше напекъл от слънцето, че се разделил на няколко пласта - с боя, без боя, по-гъсто, по-рядко... Е, ако и бъдещите "държавни" магазини, за които мечтаете, ще продават само най-скапаната стока, не знам дали ще просперират...
21 Март 2012 13:10
Има просто решение - да се възстановят държавните "Плод - зеленчук" и "Хранителни стоки" - така ще може да се постигнат по-ниски цени и печалбата ще остава тук...

Има даже още по-просто решение - заминаваш за Северна Корея или Куба, там си има хубави държавни магазини
(снимка: натиснете тук)
21 Март 2012 15:59
Тея приказки за млеката са си фолклор отсекъде.
Освен ако разбира се сухото млеко не е примерно с изтекъл срок на годност.
Та кво е по-лошото на качествено сухо мляко?
Причините не са ли съвсем другаде?

Има други интересни въпроси.
Като как се получава тъй че примерно продукт претърпял допълнителни операции и произведен дори в страни с многократно по-високи разходи е по-евтин от местния.

До какво на практика доведе наливонето на стотици милиони в "малки предприятия", освен лъскави опаковки.
Не е ли до рязко падане на качеството. Що се оказва че на практика стандартите на БДС могат да постигнат единици.
Какви са тогава тези "инвестициии"?

Защо бяха отменени изискванията на БДС и то много преди изобщо да има каквато и нужда от това. Кой имаше интерес, кой го изпълни и кой го поръча

и т.н.
21 Март 2012 16:08
Хайде и един пример.
У Полша също има "калинки" Ама е верига на техни производители, където предлагат само национални стоки.
Може да е малко по-беден асортичента, но е и относително по-евтино спрямо чуждестранните вериги.
А те там са доста по-развити от тук.
21 Март 2012 16:20
Не виждате ли, че това е поредната глупост!? От една страна ще слагат надценки, защото големите вериги предлагали надценка, а от друга сами признават, че големите магазини продават по-евтино и така удрят по малките предприемачи!? Абсолютна нелепица! Да не говорим, че това очевидно е поредната лобистка кретения, която ще обслужи големите вериги. Просто, защото надценката е единствения начин за оцеляване на малкия предприемач, който за разлика от големите, не може да поддържа изкуствено ниски цени и надценката му е единствения начин за оцеляване. При него изборът е надценка, при което големите магазини му подбиват клиентите, или фалит и обикаляне по бюрата за труда.
21 Март 2012 16:36
Абадабчо - таксата рожден ден на ТВ ххххх е точно 2500 лв. без ДДС за година. Има 1800 лв. за брошури /две на месец/ също без ДДС и общ % отстъпки над 17% месечно, а има и прогресивен бонус за годишен оборот. Нарочно не пиша коя е търговската верига но броя хиксовете е равен на буквите в името и.
21 Март 2012 16:43
Според шефа на ДКСБТ таванът на надценките може да е 20-25%. Стойчев твърди, че подобна практика няма да е прецедент, защото се прилага в голяма част от европейските държави. "

Значи сега се дискутирало да няма малки надценки, а с закон да се задължат хипермаркетите да имат примерно 30% надценка или 50%. А аз наивно си мислех, че ще става въпрос за 5-10% надценка.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД