:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,468
Активни 616
Страници 20,398
За един ден 1,302,066

Румъния предяви неочаквани претенции към България

Двете страни спорят за 17 кв. км в Черно море, които не се знае къде са, но пък може да имат залежи от нефт и газ
Румънският външен министър Кристиан Дяконеску изненадващо заговори за неуреден териториален спор с България и проблеми с "румънското малцинство" у нас и предизвика недоумение в София и хладна досада в Брюксел. В интервю пред местната телевизия Digi 24 той обяви, че съществува спорна зона от 17 кв. км на румънско-българската граница в териториалните води на двете страни. "Това не е много, но между европейски държави, които си сътрудничат максимално в много сфери и споделят много общи интереси, не виждам защо тези въпроси да не могат да бъдат решени много бързо", каза Дяконеску, цитиран от БГНЕС. Според него става въпрос за дългогодишен териториален спор и Румъния още не била влязла в етап на предявяване на претенции. "Никой не трябва да се ядосва, тъй като това са сфери на национален интерес и за двете страни и въпросите трябва да бъдат решени в определен момент, защото ще се появят проблеми, например с експлоатацията на района и концесията", добави той, с което създаде подозрения, че става въпрос за находища на нефт и газ в спорния район.

Дяконеску навлезе и в изключително деликатната тема за малцинствата. Той спомена, че е необходимо двете страни да обсъдят положението на "румънското малцинство" в България. Според него е "съвсем естествено да се търсят решения на пренебрегвани проблеми, особено на тези, засягащи малцинства, граници и територии в една цивилизована Европа". Дяконеску обаче не уточнява в какво точно се състоят проблемите на хората с румънско самосъзнание у нас.

Изказването на румънския външен министър идва седмица след като той отложи официалната си визита в България с мотива, че предстои вот на недоверие срещу неговото правителство в румънския парламент. От МВнР категорично отрекоха отлагането да има нещо общо с тв изявата на министъра. "Преговорите за делимитация на морската граница между България и Румъния се водят от началото на 90-те години. Това не е териториален спор, а спор между юристи. Не е толкова голям проблем, ако беше, щеше отдавна да е разрешен", коментира пред "Сега" говорителят на външно министерство Весела Чернева. В сайта на румънското Външно нямаше и дума по изказването на министъра им. В отговор на запитване на в. "Сега" от румънското дипломатическо ведомство обещаха коментар, който обаче така и не бе получен до редакционното приключване на броя.

Досега между двете страни са се провели цели 17 кръга преговори за границата в Черно море, като следващият ще е тази година в Букурещ, стана ясно от изявлението на Външно в София. И оттам обаче не успяха да обяснят къде е спорната гранична зона и какво е естеството на спора. Европейската комисия отказа да се ангажира с коментар, предаде БНР. Оттам обаче напомниха, че всякакви териториални спорове задължително се решават между държавите, преди те да бъдат приети в Европейския съюз.

Източник на "Сега" от външно министерство обясни, че проблемът с делимитирането на границата е технически, тъй като двете страни не могат да се разберат за геодезическия метод, чрез който тя да бъде определена. Възможно е да има общо с налични находища на газ в района, но на българската страна не е известно Румъния да е провеждала проучвания непосредствено до морската си граница с България. В края на февруари Румъния се похвали с откриването на природен газ в свои териториални води, на 170 км от крайбрежието й на терен на морското дъно, за който Букурещ допреди 3 г. спореше яростно с Украйна и накрая спечели в Европейския съд. Става дума за залежи в размер на 42 до 84 млрд. куб. м газ в района, наречен Нептун Блок. Най-близкият остров до него е Змийският остров, или Инсула Серпилор.

По парливата тема с малцинствата външният министър Николай Младенов коментира, че България стриктно спазва правата на всички свои граждани независимо от етническия им произход. Той съобщи, че на последното съвместно заседание на двете правителства в Букурещ не е фигурирала темата за "състоянието на румънското малцинство".

Според източника на "Сега" много вероятно е изказването на Дяконеску да е за вътрешнополитическа употреба. Настоящото румънско правителство се опитва да успокои социалното напрежение в страната след протестите през януари, като демонстрира активност в отстояването на държавните интереси и така да подобри позициите си в предстоящите избори през ноември. Освен това малцинственият проблем в северната ни съседка се разглежда по различен начин, тъй като там съществуването на малцинства е признато в конституцията. Всяко от 18-те официално признати етнически малцинства си има собствен представител в румънския парламент, включително българското.



-----

Цифри

Според резултатите от проведеното през февруари 2011 г. национално преброяване като власи у нас са се самоопределили 3684 души, а като румънци - 891 души, което е по-малко от 0.01% от населението на страната. Българските закони гарантират еднакви права на всички български граждани, както и свободата сами да определят етническата и религиозната си принадлежност. В няколко града в страната, сред които София и Видин, има училища, в които безпроблемно се изучава румънски език.



----

Де юре

Съгласно Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България страната ни има суверенни права върху природните ресурси на своя континентален шелф. Последният включва морското дъно и недрата на подводните райони, които са естествено продължение на сухоземната територия на страната. Морските ни граници с другите черноморски държави - Румъния, Украйна, Русия, Грузия и Турция, се определят посредством двустранни споразумения. Досега България е сключила такова само с Турция, което оставя висящ въпроса за делимитацията на морските ни пространства с останалите държави.
67
6498
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
67
 Видими 
21 Март 2012 19:36
17 кв. км в Черно море ли? ***
21 Март 2012 20:05
Това е много опасна тема, даже и да е само за вътрешна консумация.
21 Март 2012 20:05
Полегнала е... за всички които я пожелаха...
21 Март 2012 20:09
Власите явно, като наближи ..13-та година, опасно се превъзбуждат.
Бром, нещо, нямат ли?
21 Март 2012 20:25
Движим към Босфора , а на братята мамалиги се заканваме . Качествени малоумници биваме ...
21 Март 2012 20:26
Този Дяконеску явно е доста тъп. Нищо няма да му донесе ербаплъка, освен шамари и извинения после.
21 Март 2012 20:38

Не, не е тъп.
Просто е намерил село без кучета и сега ще влачи де каквото завърне.
21 Март 2012 20:43
Цифри

Според резултатите от проведеното през февруари 2011 г. национално преброяване като власи у нас са се самоопределили 3684 души, а като румънци - 891 души,
Мисля че става въпрос за циганите...
21 Март 2012 20:44
Точно за това е тъп, Don. Селото тук няма да е вечно без кучета, но лошото впечатление ще остане.
21 Март 2012 20:49
...товаса си влашките мамалигари, цигани от 'сдекъде
21 Март 2012 20:52
лошото е, че е изпреварил. Нищо че е наговорил вероятно един куп неверни неща. Но действа на принципа - като кажат, че сестра ти е курва, ходи обяснявай, че нямаш сестра.
Още по-лошото е, че май пак ще ни прецакат. Както винаги в подобни случаи, политиката на съответното правителство е на висота - на задника на щрауса - вирнат в небето, и на главата му - заровена в пясъка.
21 Март 2012 21:13
Ами ще предяви Румъния претенции , как няма. Като гледа какви серсеми управляват в момента България, комшийте няма да пропуснат историческия си шанс. както виждаме и Турция не пропусна историческия си шанс да ни подхлъзне преди няколко дена. Проблема е, че нито една партия в парламента , освен националистите от АТАКА не представлява и не отстоява интересите на България.
21 Март 2012 21:28
Ето какво пише в румънската преса по въпроса:
FM Diaconescu: Romania has claims of USD 1 bln on other states
March 21st, 2012 at 9:00 PM
--------------------------------------------------------------------------------

Foreign Affairs Minister Cristian Diaconescu stated on Tuesday evening on Digi24 that Romania has claims of approximately EUR 1 bln on other states, “towards which there are no uncertainties,” deeming that the Romanian state has to rapidly adopt an attitude as clear as possible on this issue. “The sums are very high, the states are regularly those that had certain unilaterally favourable economic ties with the communist regime,” Diaconescu stated. “I don’t agree with the options entailing intermediaries, various companies that transaction dilatory deadlines or compensations in a higher or lower proportion, these are debts already recognized. I see no reason why we should not recover them in one way or the other. Negotiations have to take place at state level and without intermediaries,” the Foreign Minister stated, pointing out that the states concerned are African and Latin American states. He stated that Romania could recover debts from two or three states “in a very short time.”

Litigation with Bulgaria over territorial sea areaThe Foreign Affairs Minister pointed out that “there is litigation in what concerns the state border, the territorial sea” between Romania and Bulgaria, explaining that the area in question has 17 square kilometers and the issue has been known for a long time. “We will invite the Bulgarian side to discuss at the level of experts, in a framework we will agree at bilateral level,” Diaconescu stated. In retort, the Bulgarian Foreign Ministry’s spokesperson, Vesela Cherneva said Romania and Bulgaria had been negotiating this issue for over 20 years, but the negotiations are developing “in a friendly climate”. “We don’t consider this subject a problem in our bilateral relationship (….)”, she stated for Mediafax.


Натисни тук
21 Март 2012 21:49
Ще боднем една сонда в нашата част, те една в тяхната и .. който по-бързо помпи, пичели!
21 Март 2012 21:56
Източник на "Сега" от външно министерство обясни, че проблемът с делимитирането на границата е технически, тъй като двете страни не могат да се разберат за геодезическия метод, чрез който тя да бъде определена. Възможно е да има общо с налични находища на газ в района, но на българската страна не е известно Румъния да е провеждала проучвания непосредствено до морската си граница с България.

Причината, че Pумъния поставя въпроса точно сега е следната:
Тази година в началото на месец март Румъния с помощта на американската компания ExxonMobil и австрийската OMV откри в морските си територии огромни залежи от природен газ. Находището се намира само на 30 морски мили от морската граница с България.

21 Март 2012 22:03
"Преговорите за делимитация на морската граница между България и Румъния се водят от началото на 90-те години. Това не е териториален спор, а спор между юристи. Не е толкова голям проблем, ако беше, щеше отдавна да е разрешен", коментира пред "Сега" говорителят на външно министерство Весела Чернева.

Чудех се кое изречение да подчертая, тъй като всяко само по себе си е бисер и поанта...
Откога спорът за границата на държавата е само спор между юристи и не е териториален?!
И що ще рече това в превод, след като границата определя именно територията на държавата?
Дали спорът е юридически или технически, налице е спор за държавната граница, съответно за територията на държавата, а не за мушмули.
В действителност моментът е много добре избран, по-добър скоро може да няма. И начинът на поднасяне на информацията не е случаен.
За малцинствата ще го ду**т, за които и ще да става дума, пак ще напомня - България не признава малцинства по смисъла на конвенцията, така че нямат специални права, които да бъдат предмет на закрила и обсъждане.
21 Март 2012 22:25
Ммм даа,
Да кажат знаещите.Да питам.Наблюденията ми са че реките течащи по географските ширини, дълбаят южния бряг.Та за 50-тина години по протежението на Дунав , българко е поне 20-тина метра у влашко...
21 Март 2012 22:26
Billy-Joe Winchester21 Март 2012 20:26

Този Дяконеску явно е доста тъп. Нищо няма да му донесе ербаплъка, освен шамари и извинения после.


И кой по-точно ще му раздаде шамарите!?
21 Март 2012 22:39
Сега, за границата не мога нищо да кажа, щото не съм наясно, ама за малцинството - ами да си го вземат, пък ако трябва ще додадем и от нашите римляни (ромИ/Ънци/, колкото искат, няма се циганим я
21 Март 2012 22:51
Румъния предяви неочаквани претенции към България

Претенциите въобще на са неочаквани. Pумънската преса съобщава, че през декември миналата година в София са проведени преговори за определяне на границите на Черно море, а следващите преговори ще се проведат в Букурещ.
21 Март 2012 22:56
Потребител, ми за нас са неочаквани на този етап, зер ако не беше румънецът да се изяви по тв (няма само нашите да управляват и известяват оттам), нямаше и да разберем. Тази вечер слушах изказването на говорителя на външно...трябваше да си го запиша, не мога да го възпроизведа нито логически, нито по памет (механичната ми е зле, ако няма смислова подкрепа), не беше пояснение за естеството на спора, а звучеше като оправдание защо досега на българските граждани тази информация е спестена.
21 Март 2012 23:10

Ха! Тук например в друг румънски вестник пише, че Румъния има претенции за 400 кв км!
Bulgaria negotiates with ExxonMobil over area disputed with Romania for possible hydrocarbon deposits - diplomatic sources
de V.O. HotNews.ro
Miercuri, 21 martie 2012, 19:51 English | Regional Europe


A litigation between Romania and Bulgaria over a Black Sea area, announced by Romania Foreign minister Cristian Diaconescu on Tuesday evening, relates to an area of about 400 square kilometers. What is the stake of bringing the issue back to light, as diplomatic negotiations about it started as early as 1994? Bulgaria is negotiating with ExxonMobil to leave the area for ExxonMobil attempts to discover hydrocarbon deposits, diplomatic sources have told HotNews.ro.

Additionally, the area is on the route of the future South Stream pipeline.

The sources claim Romania would bring the litigation to the Hague court unless a deal is reached in the next round of negotiations.

South Stream is an Russian initiative competing with the Nabucco pipeline project supported by the EU and the US. South Stream would bring Russian gas to Central and Eastern Europe through Bulgaria, while Nabucco would deliver gas from Azerbaijan through Romania.


Натисни тук
21 Март 2012 23:31
Възможно е да има общо с налични находища на газ в района, но на българската страна не е известно Румъния да е провеждала проучвания непосредствено до морската си граница с България.



Медиапул
Анонимен 13:01 | 21.03.2012
Преди 2 години Националната разузнавателна служба закри резидентурата си в Букурещ, щото немало нужда, румъните ни били приятели. Сега ще плачете за старите ченгета по балканска линия, които в ПГУ-ДС работеха като истински патриоти. Неслучайно в 17-ти отдел на разузнаването тогава сръбският и румънският сектор бяха заедно. Сега НРС е служба от национални предатели, които си предадоха агентурата на Балканите на милиционера Евтим Костадинов - шеф на Комисията по досиетата.


Анонимен 13:59 | 21.03.2012
"МВнР: Няма проблем, преговаряме с Букурещ в приятелска атмосфера."
Как да няма проблем? Румънците искат част от територията ни и то в момент, когато няма кой да отстоява българските интереси. Кой преговаря с Букурещ? Някои НЕКАДЪРНИЦИ, назначени от недоразумението Ники Младенов. В приятелска атмосфера. Това го разказвайте на баба ми, която също няма да ви повярва, защото има акъл за разлика от всички тезе недоносчета, дето се набутаха във всички сфери на държавното управление да лапат на корем.


Бедни, бедни Македонски... защо не умря при Гредетин!
22 Март 2012 00:09
Ако имахме българи начело на държавата, те щяха да припомнят историята на мамалигарските тапири. Северна Добруджа до 1877 год. е с преобладаващо българско население и е в Османската империя. Северна Добруджа е част Българската Екзархия през 1870 година, определена със султански ферман. Със Сан-Стефано Русия взима от Румъния Бесарабия, а в замяна й предоставя Северна Добруджа като компенсация. Ето и текста в договора за границата - „Тя ще остави морския бряг при Мангалия и следвайки южните граници на Тулчанския санджак, ще достигне Дунава над Расово.“ Крал Карол I пише до българите в Добруджа послание на български: „С Берлинския договор европейските велики сили присъединиха вашата родина към Румъния. Ние няма да влезем като завоеватели във вашите граници, така определени от Европа...“.
Е, накрая, Берлинският конгрес окончателно "подарява" Северна Добруджа на румънците. Следователно, сега е времето да искаме материални компенсации за всичко заграбено от българското население на Северна Добруджа. Документи колкото щеш в държавните архиви на двете страни.
Да искаме, ама ако имахме българи за управляващи. За съжаление те са пожарникари, милиционери, бивши комунисти и настоящи милионери. Не и българи...
22 Март 2012 01:08
За да бъде приета в ЕС Румъния е подписала съответните клаузи изчистващи ВСЯКАКВИ териториални претенции към съседите си.
Сега , ако има нововъзникнали - да излиза от ЕС и тогава да ги предявява.
Другият вариант Е:
"Това не е много, но между европейски държави, които си сътрудничат максимално в много сфери и споделят много общи интереси, не виждам защо тези въпроси да не могат да бъдат решени много бързо", каза Дяконеску, цитиран от БГНЕС.
Просто ни ги отстъпват тия дребни води и закриваме темата.
22 Март 2012 01:23
Да вземат да му оправят интернета на тоя румънец, дето не ноже да си чете любимия румънски вестник, че тоя министър направи международен инцидент от това.
22 Март 2012 02:47
Румъния е в банкрут още от миналата година, тази година още отначалото се тресе от протести и насилия. Бъсеску е в положението на Чаушеску през декември 1989 г. Новото правителство на Ръзван Унгуряну, което замени падналия Бок, е също вече напълно ошашавено. Предстоят "интересни" събития.

Румъния е failed state и по друга причина - все повече (да не кажа почти всички) неуки европейци, вкл. в Италия и Франция, са убедени, че "Румъния" значи "страна на ромите" (циганите). Филмчетата с това заглавие, явно унгарски, бяха свалени от Тубата, но семето бързо падна в сърцата. Това до такава степен застрашава в очите на официален Букурещ самата румънска идентичност, че терминът "роми" беше наскоро премахнат от официална употреба и заменен със стария "цигани" (tigani).

В Черно море наистина има огромни, в бъдеще - и практически неизчерпаеми запаси въглеводороди, за което съм писал много пъти. Но това засега няма никакво реално значение нито за нас, които сме си начело с приматите, направили всичко възможно за съсипването на бълг. енергетика и специално на черноморския регион, нито за сиромашка Румъния, която няма да спасят и милион милиарда, а не 100 млрд куб м газ, колкото се говори (но не е потвърдено), че са намерили OMV пред делтата (за сравнение - Шеврон искаше да добие 60 млрд куб м от шисти в Добруджа), а капацитетът на ЮП е 65 млрд куб м годишно. Но това може да е само партенка на Ръзван Унгуряну за разреждане на напрежението в Румъния. Но Румъния, за разлика от нас, наистина е направила огромни, космически (видими от космоса) инвестиции в инфраструктура, вкл. енергийна, по своето черноморско крайбрежие, които обаче засега са губещи.

Добруджа наистина е несравнимо по-ценна стратегически и стопански за нас от Македония и наистина пропуснахме златни шансове, и в 1919, и в 1940 г. да си я върнем цялата. В темата ми "Влашко!" има обилна информация по добруджанския въпрос. Самата Румъния в 1878 г. се дърпа като от огън от тази непозната за нея земя на юг от Дунава, която не е нейна и чието придобиване, знаят добре тогава те, ще ги смрази навеки с братята им българи.

Що се отнася до претенциите на Дяконеску за "румънското малцинство" в България, такова просто няма. В България има отделни румънски граждани, под 1000 души, които си имат църква Св. Троица (Сфънту Трейме) в София на ул. Княз Борис I, училище и т.н. Но власите в България, които са си староседелско население поне от 12 в. насам, т.е. отпреди заселването на власите в днешно Влашко, НЕ СА "румънци". Румънците са съвсем нов етнос, създаден след средата на 19 в. в новонаречената Румъния (бившите княжества Влашко и Молдова) с помощтта на езикова замяна (language replacement), масирани фалшификации на историята и насилствена асимилация (румънизация) на големи инородни маси, сред които много българи. Но у нас такава насилствена румънизация не е имало и следователно няма създаден румънски етнос. Аналогично на уж македонското малцинство у нас.

В бъдеще една цивилизована Румъния непременно ще реабилитира своето славянобългарско минало и корени.

Колкото тежка ни е участта да сме обсадени отвред от живи древни елини, антички Македонци, древни римляни - преки потомци на римските колонисти и романизираните даки, а и на туранци от Туран, още толкова си я отегчихме сами, избирайки приматите на власт. Нищо разумно от тях не може да се очаква и по румънския, и по газовия, и по никой въпрос. И те вече са в паника като румънците, и тях ги чака, вече това се казва и от сините шамани, хаотичен и ужасен край, физическа разправа - и някои от тях, опасявам се, че и Борисов между тях, може да ги чака и кучешка смърт по Чаушесковски.
22 Март 2012 04:15

GreenEyes
Повтори това което написа, поне още сто пъти, може някой да се замисли. Още 100 пъти поне някой да го разбере. Аз все още вярвам и имам надежда.
22 Март 2012 04:40
"Е, накрая, Берлинският конгрес окончателно "подарява" Северна Добруджа на румънците. Следователно, сега е времето да искаме материални компенсации за всичко заграбено от българското население на Северна Добруджа.'
***
Прости ми за нахалството,Зеленоочко,ама не беше ли ти оня пурфесор,де се кълнеше,че сичко,завоювано чрез сила е напълно ЗАКОННО?
Ако ма питаш мене...ний требе да сме доволни,че успехме да си земем обратно северната Добруджа,а не да дирим под телето слонче.
Ама може и ти да си прав...компенсацийките са убаво нещо.
Стига да има балами да се връзват на акъл кат твойто.
22 Март 2012 04:59
Не, не си взехме северна Добруджа, която е голяма (15 хил кв км) - почти е колкото трите наши морски области (16 хил кв км), макар че към половината от нея е делтата на Дунава с блатата. Имахме шанс да си я вземем в 1919 г., ако не бяхме на грешната страна, като компенсация на рум. разширение за сметка на Унгария, и в 1940 г., когато Сталин подкокоросваше Борис да поиска и северна Добруджа и му даваше нишани, че може и да я получи. Лятото на 1940 г. всички велики сили, вкл. Англия и Франция, но най-много Германия и СССР, тогава готвещи четвъртата си подялба на Полша, натиснаха дружно Букурещ да ни върне южна Добруджа (Cadrilater, всъщност там е и част от Лудогорието), въпреки писъците на молдованите да им оставят за спомен поне Балчик (Balcic). Румъния "върна" на СССР Бесарабия и част от Буковина. През ВСВ Румъния като съюзник на Хитлер окупира не само Бесарабия, но и Одеска област и извърши големи зулуми. Омразата межди Румъния и Русия и Украйна е искрена. Румъния по начало си е антируски бастион на Франция, а след ПСВ, голяма Румъния - и антинемски. Сега Румъния се скара и с единствения си доскоро нормален съсед - Сърбия.

Oт 1919 дo 1940 г. границата ни с Румъния минава между Златните пясъци и Кранево. Ц. Ген. Кантарджиево е в Румъния. В румънско имало два окръга (judeti, жудець) - Bazarcic и Caliacra. Балчишкото летище, пристанище и Шабленския фар са тяхна работа и добруджанските дядовци още носят бомбета вместо каскети.
22 Март 2012 05:02
Бачо, вий каквото взели-взели само че преди това направи разлика между Южна и Северна Добруджа. Южна устискахме, ама Северна е оттатък. И тук за щастие на майкя ти в туркие няма думата.
22 Март 2012 05:23
Посипвам си главата с пепел,Друже...за южната Добруджа иде реч.
И не я устискахме,ами си ни беше се изсулила.
Добре,че бачо ти Хитлер ни я даде обратно,та все още Кранево е част от бъдещата Варненска република на Фичката.
22 Март 2012 05:43
Румъния може и да е failed state, ама ние като каква state сме
Щото очевидно териториалните претенции на съседите са проблем за нас, обаче за министерството на вънкашните ни афери проблем няма
Ето и пример от класиката:
"-Кемска волост. О, я, я!
-Ха-ха-ха! Да пусть забирают на здоровье! Я-то думал! Господи.
-Да ты что, сукин сын, самозванец, казённые земли разбазариваешь?! Так никаких волостей не напасёшься!"

PS То за домоуправител не става, ти го въздигаш в ранг президент/премиер/министър! И ето ги резултатите.
22 Март 2012 05:56
Ето ви и нещо не по темата. Според един от централните ни ежедневници: "Сушата и студът дърпат нагоре цените на плодове, месо и мляко"
Само у нашенско могат да се изхитрят да се издавят по време на суша (бог да ги прости загиналите от с. Бисер!)
22 Март 2012 05:59
Туй за морската ни граница с Грузия ме заинтригува. Наистина ли се разпростираме чак до Фанагория?
22 Март 2012 06:13
Таз булка, нашата, говорителката на Младеновия де, що тъй ми се привижда дека не е казала мъдри слова? Значи спорът се водел повеке от 20 лета? Туй добре ли или е зле? Особено пък ако мамалигарите са се упътили към Съда в Хага? Не е ли по-добре да си траем за продължителността на преговорите? Достатъчно е, че се водят в добронамерена атмосфера. Не е в наш интерес да се изтъква колко дълго се водят. Тъй ми се чини.
И друго, спорът не бил териториален? А бил спор между юристи? Териториалното море не е ли част от територията на държавата? Булката да вземе да почете малко книги и после да се изявява. И да почне да прави разлика между неправителствени организации и правителствени органи.
22 Март 2012 06:14
По темата - Натисни тук
22 Март 2012 07:23
В софия инвестициите са към 10,000 евро на човек, в Силистра - към 40.
*
Смятайте кой накъде отива.
22 Март 2012 07:54
Отвсякъде граничим със себе си и пак има недоволни. Защо методът на измерването не е повдиган по времето на Чаушеску. Дано на нашите пишман политици, дето мислят, че в политиката се отива, за да станеш милионер им светне колко е отговорно да вършиш държавни дела. Платформата от която трябва да се разглежда въпроса е казана от Брюксел: "задължително се решават между държавите, преди те да бъдат приети в Европейския съюз." Нито този външен министър, нито сегашните са способни на патриотични жестове, защото се чукат с Москва, а духат на ВАшингтон. Нямаме разузнаване, нямаме контраразузнаване, нямаме национални идеали, а зад всички брътвежи за демокрация, глобализация, човешки права, защита на малцинства се крият вълчи държавни интереси за влияние и направо за територии. Щом не успяхме да спечелим границата по Резовска, ще отстъпим и на румънците, но знайте, че ще се наредят и Южна Добруджа и накрая Одринския вилает ще стигне до Пловдив. Мълчите като пукели двайсе години и трябваше румънеца да излезе пред народа си, за да научим какви ги преговаряте зад гърба на народа. Кой знае колко пъти и как сте го натегляли на народа по този "секретен" начин.
22 Март 2012 08:37
Започна разграбването и ликвидирането (де юре) на България!
Веднъж вече сме го преживели този период, но втория път може да се окаже и фатален и последен...!
22 Март 2012 09:04
ами нали вече има свободно придвижване на хора и стоки? Ако толкова искат да с в Румъния, в Турция, в...ами да си ходят - не вярвам някой да ги спре? Толкова хора отидоха там, където нито ги искат, нито ги признават, защо пък тези да не си отидат там, където ги искат (стига те да искат да го направят). Особено циганите - мисля, че в Арат им е мястото. Ще си имат и цар, ще са щастливи.
А ако трябва да се позамислим, според мен е много нормално ТОЧНО сега да си иде това момченце Николай Младенов, заедно с всички свои хора и да даойдат професионалистите. Какво трябва да стане още, че да го изгонят? Той сам няма да си иде, повчрвайте ми.
22 Март 2012 09:05
За да спасим БГ трябва спешна смяна на столицата от софия към центъра на страната. Иначе софиянци ще опустошат тотално БГ. Защо хората от Силистра трябва да са в една държава със софия например?
22 Март 2012 09:10
Някои страни си смениха столиците и като че ли си промениха кармата за добро. Но откъде пари за подобно нещо у нас. А инак би било много пречистващо начинание.
22 Март 2012 09:12
Румънците проучват за находища на шистов газ в Добруджа. Ние само дремем и ли протестираме.
22 Март 2012 09:14
Що така ми се струва, че в Румъния има по-многобройно Българско малцинство, отколкото румънско в България??? Натисни тук А пък терит. претенции....виж пак картата....
Ама както споменаха по-горе- щом могат- претендират
22 Март 2012 09:34
Фичка ,
Пак не си проверил източниците си! Виждал ли си фара? Ходил ли си до него? Не, нали! Ако беше ходил щеше да видиш туграта на султана,
османския надпис и пр.. Мокрите власи нямат нищо общо с него. Ето ти малко факти :

Фарът на Шабла е отбелязан и в лоцията The Black Sea Pilot oт 1885 г. Така става очевидно, че през 1856 г. той само е възстановен , а строежът му трябва да отнесем към втората половина на ХVІІІ век или най-късно в първите години на ХІХ век. В подкрепа на датировката кога е построен фара е описанието на Ксавие Омер дьо ла Ел, който през 1852г. вижда зазидан в сградата камък с дата 1182 г. по ислямското летоброене хиждра. Тази дата отговаря на 1769-1770 г. от рождението на Христа. Най-вероятно фаровата кула е издигната в навечерието или началото на войната на Русия с Турция за излаз на Черно море от 1768 – 1774 г. На рисунката от 1844 г. фаровата кула е изобразена без караулката, долепена на южната страна на фара.


Прочутата тугра (монограмът) на султан Абдул Меджид, управлявал империята от 1839 до 1861 г., вградена в новата караулка на фара, свидетелствува само за голямото значение, което Портата е отдавала на възстановяването на този величествен и до днес фар, но и за неговото светване като навигационен ориентир със съвременна за времето си оптика.


В превод написаното на туграта гласи “ Високопоставеният по пътя на Мохамед Абдул Меджид”. Възстановяването на фара Шабла се извършва от “Compagnie des Phares de l’Empire Ottomane”, основана през 1856 г. от френския морски офицер Мишел Колб, наречен по-късно Мишел Паша. Компанията получава право в продължение на 25 години да строи фарове по българското Черноморие и да събира фарови такси.
А в Южна Добруджа сигурно не си стъпвал от 1939 г. щот твърдиш за носенето на някакви бомбета, което няма абсолютно никаква връзка с действителността.
Пак казвам - проверявай си източниците и тогава пиши, защото така тръгват слуховете - един казал нещо, друг го цитирал
22 Март 2012 09:44
Претенциите на Румъния към Български териториални и икономически води не са от вчера.
Брега по северното черноморие /община Шабла/ се свлича в морето. Всяка година от 0,50см. до 1м., а зоната се измерва от края на брега.
Другия маркер който определя българската икономическа водна зона е един мостик на нос Шабла, но за съжаление и той е разрушен.
Като се вземат предвид тези два фактора съвсем логично е Мамалигарите да имат неоснователни претенции.

Община Шабла през последните 3-4г. многократно е искала намеса на държавата за укрепване на брега и възстановяване на дългия кей при нос Шабла, но уви на Правителството не му дреме за Българската територия. Явно не им трябва .
22 Март 2012 09:58
Нищо ново под слънцето - ромъните, както и сърбите ,и гърците не са криви - Европата ги научи - щом поискат нещо от България - да им го дадат. Кеф им пиротско и нишко - пожалуйста, кеф им Добруджа пак пожалуйста, кеф им Македония и Тракия - взимайте! Е, що пак да не си поискат?
22 Март 2012 11:18
Защо Румъния има претенции към нас, Македония има, Турция има, че и Сърбия, а само България няма претенции към никой? И като си помслим, че отвсякъде граничим със самите себе си? Защо ние нямаме никакви претенции към никого?
22 Март 2012 11:29




През 87-8г. бях в районана Алфатар по "кайсиево" време.Рядко ,но се виждаха хора с бомбета,малко смешно ми се видя.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД