:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,667
Активни 561
Страници 10,570
За един ден 1,302,066

Софиянци пак няма да получат достъп до заседанията на общинарите

Гражданите трябвало да са извън залата, за да не пречат на журналистите
Забраната граждани да присъстват на заседанията на Столичния общински съвет няма да отпадне и през този мандат на ГЕРБ въпреки смененото ръководство. На следващата сесия би трябвало да се гласува предложението да се върне отново правото на гражданите да присъстват на заседанията на "Московска" 33, но е ясно, че мнозинството ще го отхвърли.

Преди 3 г. съветниците от всички политически групи единодушно решиха да ограничат достъпа на софиянци до заседанията. Формалната причина тогава бе един от гражданите, който увреди общинско имущество. Оттогава БСП прави втори опит да върне правото на гражданите. Доклад с това предложение сега внася съветникът Борис Цветков. Предложението му обаче е отхвърлено от комисиите по местно самоуправление и по сигурността. "Единственият аргумент от комисията по местно самоуправление беше, че няма да има какво да направим, ако дойдат 50 души, а местата са 5", коментира пред "Сега" Цветков.

Идеята гражданите да не могат да присъстват на заседанията е отдавнашна, но едва при управлението на ГЕРБ тя се осъществи. До 2009 г. хората имаха свободен достъп до заседанията на общинския съвет. Управляващите дори събраха подписка сред журналисти, което в момента е основният им мотив, с който защитават забраната. "Решението през 2009 г. за определяне на ново място за присъствие на гражданите по време на заседания на градския парламент беше взето основно по искане на всички журналисти, отразяващи работата на Столичния общински съвет, заради липсата на място и условия да си вършите работата", коментира шефът на СОС Елен Герджиков.

20 граждански организации заведоха дело срещу общината, но съдът реши, че кметството им е осигурило достатъчно условия да наблюдават заседанията. Когато бе решено, че гражданите няма да присъстват на заседания, им бе осигурена стая, където те се излъчват на живо по интернет. Местата там също не са повече от 5. Няма достъп за хора с увреждания. Освен това граждани сигнализираха, че вече четвърта сесия излъчванията на заседанията закъсняват с повече от час и те изпускат именно запитванията на съветниците, които по регламент са в началото.



ПРЕДЛОЖЕНИЕ

Цветков предлага да се определят 5 места за гражданите, като всеки да има достъп чрез регистрация, която да му позволи да участва в заседанието. Ако гражданинът има въпрос, това ще става със заявка и гласуване дали той може да се изкаже от страна на съветниците. "Докладът ми стои вече няколко месеца, някъде се е запилял, но председателят ми обеща да направи всичко възможно да се гласува на следващото редовно заседание", коментира още Борис Цветков. Именно заради това "залежаване" от опозицията ще предложат да има срок, в който докладите да се гласуват в зала, след като бъдат заведени. В края на този срок председателят ще трябва да каже дали докладът ще се гласува или не. Именно нарочното забавяне на докладите беше една от основните критики от страна на опозицията към бившия председател Андрей Иванов.





2
1357
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
26 Март 2012 00:38
Журналистите НЯМАТ вповече права от който и да е било гражданин-нежурналист, що се отнася до търсене, получаване и разпространяване на Информация(чл.41 от Конституцията)!
Журналистическата карта(или баджо) НЕ дава права вповече на журналистите, а е за улеснение на желаещите да дадат информация за медиите( да могат да си подбират на коя медия да я дадат), когато става въпрос за даване на информация в реално време, по инициатива на желаещия да даде информация за медиите( иначе важи и се прилага "Законът за достъп до информация..."- по който, също, българските Граждани-журналисти и българските Граждани-нежурналисти имат РАВНИ права!
Справка:
КОНСИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
...
Чл. 41. (1) Всеки(а НЕ само журналистите- бел. §39) има право да търси, получава и разпространява информация. Осъществяването на това право не може да бъде насочено срещу правата и доброто име на другите граждани, както и срещу националната сигурност, обществения ред, народното здраве и морала.

(2) Гражданите(всички, а НЕ само журналистите-бел. §39) имат право на информация от държавен орган или учреждение по въпроси, които представляват за тях законен интерес, ако информацията не е държавна или друга защитена от закона тайна или не засяга чужди права.

26 Март 2012 08:53
26.03.2012.тукашен.Поведението на СОС е част от провокативното пренебрежение на изп. , законодателната власт и съдът,вече установена практика, към Препоръка R 2002 (2) на Съвета на европа :..информираното участие на обществеността по въпроси от обществен интерес:Повишава ефективността и ефикасността на администрацията и подпомага подържането на нейната почтенност,като предотвратяво риска от корупция;
-допринася за утвърждаване на легитимността на администрацията....и укрепва доверието на обществеността.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД