Новият здравен министър Десислава Атанасова възобнови опитите за осъществяване на своя абсурдна идея за дисциплиниране на хората, които не плащат здравни вноски. Атанасова, която е юрист, иска неосигурените да губят право на административни услуги, включително и издаване на нова лична карта. Това, според други юристи, е, меко казано, спорно и трудно за осъществяване.
"Всеки, който не си е плащал здравните вноски, да бъде санкциониран с лишаване от някои административни услуги, като например - от правото да му се издаде лична карта. Така тези хора ще бъдат стимулирани да си покрият задълженията към здравната система, защото няма да могат да получават социални помощи", каза пред Дарик радио Атанасова. Тя самата припомни, че и през 2010 г. се опита да лансира идеята, но резултат засега няма. Други услуги, от които държавата може да лиши близо 2-та милиона некоректни платци, са бележките от НАП за платени данъци, които се изискват при сделки с имоти или теглене на кредити, и редица разрешителни - за търговска дейност, за ловно и огнестрелно оръжие, за лицензи.
Според Атанасова подобна мярка ще е много по-ефективна от затвор например. "Дори административните санкции и лишаването от здравноосигурителни права не работят и затова хората без здравни вноски трябва да бъдат накарани да плащат чрез лишаване от други права. Ако нямат лична карта, това ще ги лиши и от социални помощи", обясни Атанасова. В момента санкцията за хората без вноски е, че не нямат право на платени от здравната каса медицински услуги.
Според юристи обаче личната карта не е право, а задължение на гражданите и съответно няма как да бъдат лишени от него. По закон хората без лична карта дължат глоба и могат да бъдат прибрани за проверка в полицейско управление. Подобна промяна би била и противоконституционна, тъй като в чл. 52 на основния закон изрично е записано, че гражданите имат "право на здравно осигуряване, гарантиращо им достъпна медицинска помощ". Затова неплащането може да бъде основание да се поиска здравната помощ да бъде заплатена, но не и за поредица от наказания.
Атанасова се обяви против това държавата да плаща здравните вноски на държавните служители и работещите в МВР и системата на отбраната. Тепърва предстои обсъждане на темата от политическите партии, поясни тя.
Новият министър смята, че трябва да се създадат няколко конкуриращи се здравни каси и да се премине към тристълбова система със задължителни, задължителни допълнителни и доброволни осигуровки. Здравната вноска няма да се увеличава до края на мандата на ГЕРБ, обеща Атанасова.
ОЩЕ СТРАННОСТИ
По повод завишените цени на лекарствата Атанасова заяви, че ще предложи нивата им да се сравняват не само с 8 европейски държави, както е досега, а с всички останали 26 страни членки на ЕС. Това обаче допълнително ще забави регистрацията на нови лекарства и няма да доведе до особен ефект, тъй като е достатъчно цените ни да се сравняват с най-ниските, а не с всички в ЕС. Друга идея за намаляване на цените е да се намали надценката на търговците на едро и на дребно, но без да се променя ДДС.
"Мисля, че на всички им е било ясно, че ще има повишаване на цената, когато се правят търгове за малки количества от болниците, но пък достъпът на пациентите до лекарства е много по-широк", допълни Атанасова с уверението, че няма да възстановява практиката на централизираните търгове за лекарства, отменени от уволнената зам.-министърка Гергана Павлова.
|
|