:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,437
Активни 471
Страници 7,340
За един ден 1,302,066

Бюджетът е платил лечението на два пъти повече неосигурени

Агенцията за социално подпомагане е платила 923 000 лв. за лечението на 1718 здравнонеосигурени българи през 2011 г., което е близо два пъти повече в сравнение с 2010 г. Тогава помощта е струвала на бюджета около 500 500 лв. и от нея са се възползвали едва 866 лица. Тази услуга се полага на хора, които нямат доходи и не могат да си плащат здравните вноски.

Ръстът е заради законодателни промени, направени под натиска на различни европейски изисквания, които разшириха кръга на правоимащите лица. Нарушаването на директивите за свободно движение на стоки и хора принуди социалното министерство да прави промени в законодателството, които да позволят и социалнослаби, излизали в чужбина през последната година, да имат право на подпомагане. Преди това неосигурени, пътували зад граница, нямаха право лечението им да бъде поето от държавата. От 5 на 1 година беше намален и срокът, в който лицата не трябва да са продавали или дарявали жилищен, вилен или селскостопански имот, за да имат право на финансиране на лечението им от държавата. България беше задължена да осигури право на лечение и на определен кръг чужденци - с разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване в България или със статут на бежанци.

Бюджетът е плащал повече и за здравни вноски на социално слаби. През 2011 г. за негова сметка са били осигурявани средномесечно 96 000 души, докато през 2010 г. те са били 88 770. АСП плаща здравните вноски на живеещите в социални домове възрастни, в центрове за временно настаняване, защитени и наблюдавани жилища, за родители, осиновители или съпрузи, които полагат грижи за хора с увреждания, които постоянно се нуждаят от чужда помощ. Както и на социално слаби и с право на помощи за отопление, ако не са осигурени на друго основание. Вноската е 16.80 лв. месечно.
34
2656
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
25 Март 2012 20:03
500 500 лв.

Само катарската плажна екскузия е струвала над 600 000 лв., при това без да броим по средно 10 000 лв. от бизнесмен.
-
И ако има проблем, то не е че 1718 здравнонеосигурени българи през 2011 г. са ползвали някаква здравна помощ, а че 2 000 000 човека (или 30% от цялото население) нямат право на достъп до здравна помощ.
25 Март 2012 23:05
В дописката не се говори за цигани, нали? Би било евронеправилно.
25 Март 2012 23:07
В какъв смисъл нямат "право на достъп"? Безплатен достъп ли имаш предвид?
Или това и че осигурените плащат за здравна помощ, ако не разполагат с направление или ако специалистът, към когото са се насочили, не уважи направлението за безплатен преглед?
25 Март 2012 23:09
Еваристе, циганите у нас са над 96 000.
25 Март 2012 23:28
В какъв смисъл нямат "право на достъп"?

В съвсем буквален. 2 000 000 от 7 000 000 население на България не са здравно осигурени. Това означава, че те нямат право и нямат лични лекари, нямат право да ползват и не ползват болнична помощ. Почти всеки ден има случаи, когато някой е получил някакво спешно състояние - инсулт, инфаркт или друго. Спешна помощ го взема с линейката и го кара в болница. Там на входа проверяват дали е осигурен и ако компютъра покаже, че не е осигурен го оставят с носилката на входа, като отказват да го прегледат и допуснат в болницата.
-
Миналото лято беше нашумял един случай, май в Карловско - болнична линейка тръгва към млад човек получил инфаркт. По пътя от болницата се обаждат в линейката, че човекът не е осигурен, линейката обръща и се прибира, човека умира.
---
А отделно, че дори да си осигурен, ако нямаш пари да си доплатиш за такса, изследвания, за "избор на екип" и т.н. пак си умираш.
25 Март 2012 23:44
стига си говорил глупости брайти
спешната помощ е безплатна. ясно че си търсиш електората основно сред по крадливата и неграмотна част от населението но поне половината от тези 2 млн (толкова ли са наистина?) следва да поотръскат джобовете а не да лежат търтейски на гърба на редовните.
26 Март 2012 00:06
Бритман, не сме край лагерен огън да си разказваме страшни приказки.
26 Март 2012 00:20
Мое съседче, завършило тази година гимназия и още без работа, регистрирано отскоро в бюро по труда, се наложило преди няколко дни да отиде късно вечерта до "Пирогов" да му зашият дълбоко порязано. Наложило се да чака близо четири часа (в коридора били общо трима) и да плати 45 лева.
26 Март 2012 00:32
спешната помощ е безплатна

Спешната помощ включва да те закарат, доколкото е възможно жив до болницата. И дотам.
26 Март 2012 00:37
EvaristeGalois,
това не са страшни приказки, а българската действителност след здравната реформа проведена през 2000 г. от правителството на Иван Костов и доразвита от следващите правителства. Реформа превърнала болниците и поликлиниките в официални търговски дружества по търговският закон, а лекарите в доболничната помощ в еднолични търговци.
26 Март 2012 00:41
А всички могат да се здравно осигурени, ако вместо отделни здравни осигуровки, парите за здравеопазване се събират, като част от ДДС. 8% здравна осигуровка напълно се покрива от 5 % ДДС.
-
А всички могат да се лекуват не само по добре, а най-вече по-навреме и евтино за държавата и напълно безплатно за тях, като пациенти, а лекарите да получават западноевропейски заплати, ако здравната система се върне в чистият й вид в който бе до 1989 г. - чистият "Семашко".
26 Март 2012 00:42
Brightman е абсолютно прав! Бягктвото от солидарната система е глупост обричащо населението на погибъл. Разходете се из Северозапада, примерно, и гледайте внимателно как близо половината население или не е осигурено или практически няма достъп до каквото и да е здравеопзване. Всяка болница, която още я има там има огромни финансови проблеми , качеството е ниско, населението и за него няма пари за доплащане, няма пари и да пътува и това, дето Brightman разказва са розови приказки пред реалността
26 Март 2012 00:48

Да, тук Брайтмана е безусловно прав. На някои колеги не им се вярва да е така, но ситуацията е жестока - бърза помощ закарва нуждаещия се до болницата, а там вече - според здравноосигурителния статус.
Хипократ ряпа да яде.
26 Март 2012 04:58
Какъв Хипократ?!Таксата за неосигурен при личния доктор е 30 лв.А в спешната помощ не лекуват,колкото и някои да разправят,че така се гарантира някакво обслужване!Дори и здравно осигурените едва се добират до вратата, а докараните с линейка и даже с инсулт са захвърлени в ъгъла,докато някой доктор се смили след час-два да слезе от някое отделение и да ги прегледа.Ако е жив още и осигурен,го прибират в болницата,ако не..кво им пука?!Наличието на 2 милиона души без право за лекар означава,че поне един милион от тях са безработни през повечето време.Интересното е,че държавата отпуска помощ само на единици,какво ли се случва с останалите?!Всъщност излиза,че в тая сбъркана държава е по-добре да си луд или престъпник,само тогава тя се грижи за тебе.Системата за здраве не е солидарна!Каква солидарност е да й плащаш 10 години и като останеш без доходи и си болен,тя да те изхвърли?!Държавата ти прибира парите,лекува с тях други хора,раздава бонуси на чиновници,а ти си прецакан!По-скоро такава система прилича на пладнешки обир!
26 Март 2012 06:51
Наистина системата "Семашко"беше по-добрият вариант за България след корекции на някои елементи които, я правеха не дотам ефективна.Оптимизиране на болничният престой и разходите за медицински консумативи и др.
26 Март 2012 07:26
Брайтманът е почнал отдавна агитацията. И се нада на циганските гласове, вярно.
Проблемът не е, че 2 000 000 нямат достъп до БЕЗПЛАТНо ЛЕЧЕНИЕ.
Това е поправимо - плащат си осигуровките.
Проблемът е, че 2 000 000 НЕ ЖЕЛАЯТ да си плащат за достъп до лечение.
И ПРИНУЖДАВАТ останалите - съвестните, макар и наивни, да вземат от децата, родителите, себе си - за да има за паразитите!
---------------------------------------------------------
Блогът на Генек
26 Март 2012 07:50
Брайти е прав. Проблемът е че системата сега взима САМО от работещите. И то само от разходите за труд. А, ако се вдигне ДДС до 25% примерно и се отменят осигуровките, всички ще бъдат натоварени да плащат. От ДДС средния човек практически не може да се измъкне.
26 Март 2012 08:28
Заблуда и много опростенческо е да се смята, че проблемът на здравната система и качеството и обема на предлаганото лечение са резултат само от неплатените здравни вноски, каквото внушение очевидно се прави и така отговорността за цяла една система и нейната неефективна организация се прехвърля върху част от гражданите и същите се посочват като врага.
Дори и да приемем, че неосигурените масово ползват здравни услуги и натоварват бюджета на здравната система за сметка на осигурените, то за да се случи това, би следвало от своя страна почти всички осигурени по същото време да ползват здравни услуги, т.е наистина да се получи недостиг.
Истината обаче е съвсем различна - има осигурени, които с години не ползват здравни услуги и те никак не са малко. Така практически се компенсира недостигът (чисто финансово), тъй като ползващите неосигурени здравни услуги винаги са по-малко от осигурените, които не ползват.
Откъде тогава идват проблемите?
Истина е също така, че задълженията за здравно осигуряване са еднакви за всички граждани (изключвам социално слабите), но правата им не са - всеизвестно е, че поради ограничения в броя на талоните ползването на някои здравни услуги - преглед при специалист или изследвания - зависи от момента, в който ти се налага да ги ползваш - към края на месеца, а понякога и по-рано, просто такива няма, ерго, трябва да си избираш и момента, в който да се разболееш.
По-нататък се оказва, че трябва да си избираш и заболяването и начина на лечение, защото не всички се покриват от здравната каса. Понякога неплатените от нея части от лечението, включително консумативи, надхвърлят в пъти платената част, и въпреки здравното осигуряване в продължение на години, лечение не може да получиш, ако не разполагаш с крупна сума в брой.
Отделен е въпросът за клиничните пътеки, при които сякаш се оказва, че не пациентът като биологичен интегритет е постъпил на лечение, а отделни негови системи и органи, другите са останали вкъщи - това се отнася както за изследванията, които могат да се направят за диагностика, така и за лечението.
Следва фармакологичното лечение - необходимо е например антибиотично лечение, да речем при диагноза "сепсис" - НЗОК покрива разходи за антибиотик, който е на определена цена, но той според преценката на лекуващия категорично няма да е ефективен или най-малкото е съмнително в конкретния случай.
Какъв е изборът и на лекаря и на пациента - лекува се с антибиотика, платен от НЗОК - докато се види, че ефект няма, пациентът при тази диагноза ще си замине.
Предписва се друг антибиотик - значително по-скъп е и трябва да се поеме от пациента - ако има възможност - добре, ако няма - първия вариант.
После отговорността със сигурност не е на НЗОК, а на лекуващия лекар, който практически е принуден при така формираната и организирана здравна система, да прилага икономически, а не медицински критерии на лечение, тъй като във всеки един момент трябва да съобразява какво точно покрива касата и какво не.
Примерът е реален, посочих само един, но са хиляди.
Изводът е, че самата система е дефектна още в основата си, липсва каквато и да било мотивация за здравно осигуряване, а тя трябва да е водеща.
Солидарният принцип на нейното структуриране очевидно не работи, както се вижда и от пенсионното осигуряване, поради което промените трябва да тръгнат оттам, а не от изхода на системата, където се виждат дефектите, но в действителност само се виждат, а не се пораждат.
Като за сутрин много писах, чак аз се изненадах, но преките ми наблюдения от години ме провокираха...


26 Март 2012 08:48
Няма такава песен като 2 000 000 неосигурени. При 7.5 млн население има близо 2.5 млн пенсионери и около 2 млн деца и младежи до 18-19 години (и студенти също) които няма как да са неосигурени. От останалите 3 млн около 0.7 млн са в бюджетния сектор или в държавни предприятия. Там също има осигуряване. останаха 2.3 от които за 0.3 млн безработни също се плащат осигуровки. И останаха 2 млн други от които никой не се осигурява за да има 2 млн неосигурени. Има обаче много андрешковци, които смятат за нормално другите да им плащат осигуряването а техните пари да отиват в кръчмата или в бутиците или...Трябва много да си изпаднал като политик за да търсиш електорат който разчита на това.
26 Март 2012 10:03
Брайтман, като се събере в бюджета една хубава сума от ДДС за здраве, кой ще я разпределя по болници и поликлиники? Те трябва да са държавни май, на бюджетна издръжка? Кои ще ги управлява? Кой ще назначава директорите? Кой ще ги снабдява с лекарства, консумативи и т.н.? Не се ли създават известни, леко благоприятни условия за нещо като корупционно администриране ? Нещо ми се върти в главата прясната история с резерва на Здравната каса, сега и със Сребърния фонд. Как пациентите ще контролират средствата, които се изразходват от техвите данъци, за тяхното лечение - най - ефективния контрол?
26 Март 2012 10:07
Х'Американците нали изкарват целия последен президентски мандат под мотото "здравна реформа"
В тази връзка има една снимка от протести която много ми харесва
(снимка: натиснете тук)
Не - в никакъв случай не твърдя че са прави, дори напротив.
но ви обръщам внимание че има поне 2 гледни точки по темата, а истината както обикновено, най вероятно е някъде по средата.
26 Март 2012 11:01
сип, а сега как контролираш здравната каса /ако не е тайна/? Или как например контролираш частния си пенсионния фонд?
26 Март 2012 11:27
Heat
, за безработните не е баш така.
26 Март 2012 11:39
ЗЗО чл 40
за лицата, получаващи обезщетение за безработица - размерът на изплатеното обезщетение; вноските са за сметка на републиканския бюджет и се внасят до 10-о число на месеца, следващ този, за който се отнасят
.
26 Март 2012 11:40
Румене, никаква тайна не е, че не можем да контролираме личните си пари за здраве. Те отиват в общия кюп. От там в псевдо- автономната Здравна каса. От там в болниците, също псевдотърговски дружества. Шефовете на общинските болници се назначават от местните партийни гаулайтери, а тези на големите болници от министерството, шефовете на Касата също са политически назначения. Парите за здраве отиват безпроблемно в правилните фирми за лекарства, при правилните хора.. Това преговори между касата и болниците, рамкови договори, клинични пътеки- това са смокинови листа, зад които наднича и се хили Семашко, в най уродливата си и безконтролна от пациентите командно-административна форма..
26 Март 2012 11:58
Ами тогава това което предлага Брайтмана не е по-лошо от сега, но решава проблема с неосигурените на 100%.
26 Март 2012 12:29
За тези, които искат да контролират централизирано парите за здраве в никакъв случай не е по-лошо. Плащанията "избор на екип" ще се бутат на ръка, ще се забрани частната практика за лекарите от държавните болници, ще има "правителствени" болници за привилигировани, всеки ще търси "връзки", да се запише за необходимите изследвания.. и те такива неща от късният соц.. Неосигурени няма да има, но парите за здраве ще са все тези и ще ги разпределят пак същите, а дали нещо ще се промени, не мисля.
26 Март 2012 12:47
Е това е за първите 6 месеца от безработицата, Heat, а после?
26 Март 2012 12:52

Идеята на Брайтман работи в Дания. Сигурно ще работи в Нова Зеландия и Финландия, обаче за страните от южна Европа, особено за балканските страни, е неприложима. Брайти отдавна се прехласва по тази идея. Както винаги, той предлага да лекуваме простреляния в главата с аспирин. Проблема в здравната ни система не е точно в недостига на средства, а в разходването на събраните средства. Засилването на чиновническия контрол води до корупционни практики, разширяване на лобистки намеси и облагодетелстване на "избрани и правилни" фирми. Толкова по тази тясна тема.
За мене по-общото е, че общество което не проявява солидарност, постепено губи своите жизнени сили и е принудено да плаща все повече и по-скъпо за да осигури минимална сигурност и условия за съществуване на редовите си членове. След това следва ...
Май повечето от нас са го живяли това вече?
26 Март 2012 12:56
Хиксе, после трябва да внася по 16,80лв. на месец в НАП, като безработен самоосигуряващ се, за да си запази правата. Ако не ги внесе ще се лекува за сметка на тези, който внасят.
26 Март 2012 13:11
Не, сип, ще си плаща от джоба, няма да е за сметка на осигурените. Ама е по-вероятно да си плати осигуровките за няколко години назад, което, като вземеш предвид, че размера им непрекъснато се увеличава, е по-изгодният вариант, ако става въпрос за сериозно лечение. Обаче това не са бюджетни средства, те си влизат в бюджета на касата, която, понеже не може да си събере парите, не предоставя никаква услуга на редовно осигуряващите се и дава възможжност на нередовните да влязат в системата срещу дребна сума, когато на тях им е изгодно. А при такава система трябва да си луд да се натискаш да си плащаш, та все повече са неплащащите - първо са високо интелиентните, после средно, а с времето, малко по малко, и останалите. И, съответно, лекарите, апаратурата и качеството на лечението, което такава организация може да осигури, е все по-никакво.
26 Март 2012 13:20
Такава е схемата за 6 до 12 месеца в зависимост от трудовия стаж и то за около 300 хил човека. За бройката на неосигурените се споменава числото 2 000 000. Та тези 2 000 000 андрешковци чакат те самите, децата им и родителите им да бъдат осигурявани от другите. Има всякакви житейски стечения на съдбата, та не е за обобщаване за всички, но доста от тях са просто обикновени паразити. Когато паразитите се размножат прекомерно, загива и гостоприемника а после и самите паразити.
26 Март 2012 14:09
Това, че здравнонеосигурените са оставени да мрат са басни. Има единични случаи, които са по-скоро изключение. В болницата, в която работя не се е случвало да се върне неосигурен, който е в тежко състояние. Нещо повече - след последните промени в Спешна помощ към отделенията се насочват всички неотложни случаи, вкл. рани и неусложнени фрактури. Системата е следната - през почивните дни или вечер пациентът отива в прословутите спешни кабинети на GP-тата. Там, ако се нуждае от изследвания или консултация със специалист го насочват към болницата. Парадоксът е, че ако не са за болнично лечение те са принудени да си платят прегледа и манипулациите в касата на болницата - една фрактура на предмишница излиза ок. 80 - 100 лева - преглед, снимка, репозиция с местна анестезия. Както обикновено плащат осигурените. Алтернативата е да изчака в работно време неговият личен лекар да го изпрати при специалист, вече платено от НЗОК. Ромите обикновено и тук минават безплатно - обикновено са групи от 10-15 човека заедно с пострадалия вдигат скандали, заплашват, налитат на бой. Децата им поняколко пъти годишно са на изхранване в педиатрията. За тях "Семашко" не е прпеставал да съществува.
26 Март 2012 19:03
Ромите обикновено и тук минават безплатно - обикновено са групи от 10-15 човека заедно с пострадалия вдигат скандали, заплашват, налитат на бой. Децата им поняколко пъти годишно са на изхранване в педиатрията. За тях "Семашко" не е прпеставал да съществува.
-Ето един достоен човек да каже истината!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД