:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,719
Активни 473
Страници 7,622
За един ден 1,302,066

Чиновниците получиха нова възможност да не работят

Въведеното гъвкаво работно време в някои администрации не включва задължително присъствие на работното място
Въведеното по предложение на финансовия министър Симеон Дянков гъвкаво работно време в администрацията може да доведе до допълнително влошаване на обслужването на гражданите. В някои администрации, начело с Министерския съвет, няма изискване за задължително присъствие на работното място и служителите са получили правото сами да определят кога точно да започват работа без намеса на работодателя. Едни министерства са счели за нужно да въведат твърдо работно време на структурите, пряко обслужващи граждани, други - не. Едни ще обядват дълго, други са забравили за обяда.

Това става ясно от приетите промени в правилниците на редица институции след въвеждането на идеята за гъвкаво работно време. При лансирането на идеята Симеон Дянков обясни, че всички чиновници ще са длъжни да са на работните си места от 10.00 до 16.00 часа, а останалите 2 часа работно време ще могат да се местят - по-рано сутрин или до по-късно вечер в зависимост от нуждите. Според финансовия министър така чиновниците ще са по-ефективни, защото някои от тях имат семейства и деца, други са болни и т.н.

Вместо да служи за пример, Министерският съвет е голямото изключение от правилото за задължително присъствие на работното място. Изрично изискване чиновниците на подчинение на Бойко Борисов да са на работните си места между 10.00 и 16.00 часа с право на половин час обедна почивка няма. Това изискване е записано в правилниците на почти всички останали структури, които са решили да се възползват от новата възможност. Служителите на МС и на всички органи към МС, като комисията за борба с трафика на хора, агенцията за българите в чужбина, БОРКОР, центъра за борба с противообществените прояви и др., са и единствените, които имат право да определят кога да почнат работа в диапазона от 7.30 до 10.00 часа. В нито една от структурите извън МС не се дава лична свобода на служителите, а се предвижда редът за установяване на работното време да се определи с акт на съответния работодател. Не е ясно как всичко това ще подобри ефективността в работата на администрацията на правителството. В кабинета все пак се предвижда общ ред за отчитане на работното време, като той ще се определи от главния секретар.

От общите условия са се измъкнали и други структури. Така например министерство на правосъдието е преценило, че 6 часа задължително присъствие на работното място му идва твърде много, и вместо това неговите служители ще са длъжни да присъстват от 12.00 часа до 16.00 часа. В това се включва и обедна почивка от 30 минути между 12.00 и 14.00 часа. Комисията по хазарта пък е единствената, която е счела за нужно да почива по обяд цял час.

В администрациите не липсват и добри примери. Някои министерства като икономическото и регионалното са утвърдили изрично твърдо работно време за звената, които директно обслужват гражданите, като часовете са еднакви - от 9.00 до 17.30. Регионалното министерство и структурите към него като ДНСК са посочили като приемно време целия работен ден, докато в други ведомства обикновено се посочват конкретни дни и часове от седмицата. Икономическото министерство е стеснило времето за обедна почивка, като тя може да се ползва само между 12.00 и 13.00 часа. В някои структури времето за обяд е посочено точно.

16
6549
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
25 Март 2012 20:02
Според мен всички държавни и общински администрации трябва да имат едно и също работно време. Първо ще са по-ефективни, и второ - гражданите и фирмите ще знаят кога да ги търсят.
25 Март 2012 20:15
9101 - Тук става дума предполагам за чиновници, които не работят с граждани.
25 Март 2012 20:16
9101,
ами то е казано - от 10 до 16 часа. Въпреки, че специално работното време на пряко обслужващите гражданите звена би трябвало да не съвпада със стандартното работно време, а примерно да е от 16 до 22 часа.
25 Март 2012 20:43
Не става думата само за гишетата, става дума за всички чиновници. Еднаквото работно време дава много предимства, например съвместна проверка от няколко различни институции, междуведомствена комисия... Освен това се налагат телефонни разговори, срещи, посещения между чиновници и бизнес...
Трябва да има общоприето работно време за чиновниците, както е общоприето те да работят през всички делнични дни, а през празничните дни да почиват.
25 Март 2012 23:16
Плюсовете и минусите на плаващото работно време си бяха ясни и преди да се каже, че ще се въвежда плаващо работно време, но никой от ГЕРБ не се замисли за това. В случая статията говори само на минусите, както когато се заговори за плаващото работно време се говореше само за плюсовете. И двете статии, тогава и сега, са едностранчиви и безмислени. Примерно, какво значи цял час почивка по обяд, представено като голям минус?! Едночасова почивка е нормално за много фирми, да не кажа за повечето, които не могат да осигурят храненето на служителите си за половин час. Този един час в смисъл повече от половин час, означава половин час в повече обслужване от случая с половинчасова обедна почивка, обслужване обикновено в края на деня, което е по-доброто. Така е и с всички останали "минуси", за които пише в статията. разбира се плаващото работно време си има и минуси, но за да върват нормално нещата се изисква поне някакъв минимален акъл, какъвто засега не се вижда да е наличен.
25 Март 2012 23:21
Не посягайте на чиновника с цвете дори!
26 Март 2012 00:03
Работно време - от време на време
Почивен ден - всеки ден
26 Март 2012 08:35
Работното време на "злия социализъм" беше сутрин 8:00 - 12:00, след обяд 13:00 - 17:30, Събота и Неделя - почивни дни - кеф ти на море, кеф ти на планина, кеф ти у дома! Специалните производства работеха на три смени - първа, втора и нощна! Безработица нямаше! Неизплатени заплати нямаше! Стачки нямаше! Но я нямаше и свободата да ограбиш безнаказано някого - това се узакони после, при демокрацията дге!...
26 Март 2012 08:35
За службите, работещи с граждани, си има приемно време - тогава чиновникът не може да отсъства!
26 Март 2012 09:36
"Въведеното гъвкаво работно време в някои администрации ..." Нека не се преиграва с една практика, която съществува и е прилагана по институтите още в социалистическо време. Решението за гъвкаво работно време е много удачно и ако се прилага правилно реална полза ще имат и служителите и клиентите.
26 Март 2012 09:51
И понеже стана въпрос за административно обслужване, въпреки форумната злоба към персоната ми(Т_Живков, все пак), ще си позволя да се похваля - пенсионирах се! В Америка - в България нямам право на пенсия, щото имам само 33 години трудов стаж(при Т_Живков бяха достатъчни 25). Та да си дойдем на думата - административното обслужване. Три са начините да кандидатстваш за пенсия в САЩ - като си подадеш документите лично на гише, по телефона и "онлайн"(интернет). Е, аз като прилично мързелив(мързелът е двигателната сила на прогреса), реших да опитам "онлайн" - отворих съответната страница в сайта на US Government, попълних съответния въпросник(отне ми около половин час, главно заради техническите подробности) и кликнах "apply" като на майтап. Като на майтап, щото в САЩ моята пенсионна възраст е 66, а аз навършвам 63. Има, обаче, опцията "ранно пенсиониране", която започва от 62! Което значи, че аз попадам в нея и мога да се пенсионирам на 63 и да получа около 80% от редовната пенсия! И...стана тя, каквато стана! Три дни по-късно(Събота, 3ти Март, знатна дата), звъни телефона (US Government), мисля си "Президента Обама ли ме търси или Дик Чейни има нужда от моето сърце(току-що му го смениха)" и...оказва се, че ме търсят във връзка с подаденото заявление за пенсиониране, което аз откровено бях забравил, щото беше почти на майтап! Майтап, майтап, ама...нови 15тина минути по телефона - повечето въпроси, повтарящи се с "онлайн" приложението и правителственият чинивник ми казва, че вече съм пенсионер! И аз като шашнат - как така, бе, джанъм, няма ли проверки, няма ли срокове(меееесеци) да текат?! Няма, бе! Няма! Даже чиновникът беше толкова любезен, че след около 20тина минути пак се обади и ми казва: господине, току-що обърнах внимание, че молбата си за пенсиониране сте подали на 29 Февруари, което ви дава основание да получите пенсия и за Февруари, съгласен ли сте? Съгласен съм, викам, че и още как! Чудех се как да му благодаря на човека, все пак по телефона бакшиш не можеш да дадеш! "Просто си вършим работата", каза ми и ми пожела "приятен ден"! Е, споделих! И да ви кажа...въпреки, че оттогава минаха двайсет и няколко дена, аз все още се удивлявам колко лесно стана всичко! Дай, Боже, всекиму!...
26 Март 2012 10:36
Тодоре, що подкокоросваш народа?? .. Иначе- да ти е честитааа, че колко от българите ще има да гледат тази пуста пенсия през крив макарон
26 Март 2012 10:44
Плаващото работно време е измислено и въведено масово на запад от (тогава) Берлинската стена още в края на 60-те с една единствена цел: да се намалят върховите натоварвания на транспортната система. Когато всички започват работа в 08,00, ясна е, че между 7,30 и 8 транспортът спира самозадръстен. Затова прехвърлиха тази отговорност на работника.

В учреждението, в които тогава работех правилата бяха: идваш между 7 и 9,30, тръгваш си между 15,30 и 18. Работният ден беше 8 часа и половина. Обедната почивка не можеше да е повече от 1 час, но можеше и да не я ползваш. Можеше през някой ден да не докараш цялото време, но трябваше да го наваксаш в рамките на седмицата. Веднъж месечно шефът можеше да ти поиска картончето да те проконтролира. Никога не беше направено. Коментирайки с колегите (германски чиновници, това е друг свят и друга тема) констатирахме, че всички имат повече часове от необходимите.

Най-важното: отговорността за транспорта си я поема работникът. Не може да ти каже: имаше задръстване. Ами да пътува през времето, когато няма в съответните квартали.

Правил съм го и у нас, по подобни правила. Бяха публични и честни и функционираше чудесно.
26 Март 2012 15:35
Въведеното по предложение на финансовия министър Симеон Дянков гъвкаво работно време в администрацията може да доведе до допълнително влошаване на обслужването на гражданите. В някои администрации, начело с Министерския съвет, няма изискване за задължително присъствие на работното място и служителите са получили правото сами да определят кога точно да започват работа без намеса на работодателя.

И какво общо има Министерския съвет с обслужването на гражданите?
Принципно плаващото работно време има един голям плюс - не те стресира, че не можеш да отидеш навреме на работа по независещи от теб причини, най-вече заради задръстванията в градския транпорт. Вторият плюс е, че евентуално можеш да си свършиш някаква работа преди или след края на работния ден, работа, заради която, ако нямаше плаващо работно време, ще трябва да си пускаш отпуск - примерно да отидеш на лекар. Неудобствата са свързани най-вече с чиновниците работещи с външни клиенти - граждани, фирми или други държавни структури. Друго неудобство е свързано с насрочването на разните работни срещи, съвещания и т.н., които може да не може да се организират примерно преди 10:00 или трябва да са следобяд много рано, за да завършат преди 16:00.
-
Заглавието на статията разбира се е неуместно. Какъв е проблема, ако служителя си работи 8 часа всеки ден? Дали ще работи от 09:00 до 17:30 с половин час обедна почивка или от 09:30 до 18:30 с един час обедна почивка е горе-долу равносилно.
26 Март 2012 17:45
26 Март 2012 20:47
Как да не славословя др. Живков, Юстинияне 2ри, като по-добър държавен ръководител от него България не е имала!?...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД