:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,771,525
Активни 653
Страници 27,992
За един ден 1,302,066

София ще подари кварталните градинки на грижовните граждани

Общината ще позволява на етажните собствености да печелят и от външна реклама
Гражданите ще могат да придобиват собственост върху градинките в кварталите и дори да извършват застрояване и рекламна дейност в тях. Това предвижда ревизиран вариант на наредба, изготвена от главния архитект на София Петър Диков. Както "Сега" писа, София е една от малкото общини, които вече работят по изискването на закона за устройство на територията да се уреди режимът за стопанисване на междублоковите пространства в квартали с комплексно застрояване. Такива наредби трябва да приемат всички общини, като законодателят е оставил в техни ръце решението дали прехвърлянето на градинките да става по желание, или да е задължително. София избира първия подход.

Етажните собствености, които поискат да стопанисват прилежащите площи към блока си и ги поддържат 10 години, ще стават собственици на терените. Делът ще се определя според квотите на собственост върху идеалните части от общите части на сградата и от правото на строеж. "Нали основната критика беше, че общината само прехвърля задължения, но не и права - ето даваме права на гражданите", мотивира се главният архитект. Първоначалният проект предвиждаше само задължения за гражданите, включително и разходи по поддръжката на градинки и тротоари, но им връзваше ръцете да правят каквото и да било с тях.

В новия си вариант наредбата е съвсем либерална - няма например условие предназначението на тези терени да не се променя. Така може етажната собственост да реши, че иска след 10 г. да си построи супермаркет. "Това ще се регламентира от подробните устройствени планове на кварталите, които не позволяват да се променя предназначението на тези терени", обясни Диков. Редица квартали обаче в столицата все още нямат действащи ПУП-ове, а и тези планове може да се променят по инициатива на гражданите.

"Всеки решава в каква среда да живее. Ако за 5 лева сме готови да развалим средата си, да си построим супермаркет или свинарник, това си е наш проблем", коментира главният архитект.

Общината предвижда и още възможности - например гражданите да "извършват рекламна дейност", която в първия вариант бе забранена. Това означава, че в градинките ще могат да се разполагат билбордове например. Освен това такива кооперации ще имат предимство при кандидатстване за финансиране на благоустройствени и други мероприятия по европейски, държавни и общински програми.

Ако вземат градинките си, столичани ще могат да поставят пейки, съоръжения за игра, обзавеждане на площадки за игра, поставяне на спортни съоръжения, озеленяване с декоративна растителност. В момента, ако искат да облагородят по какъвто и да е начин градинката си, софиянци задължително трябва да имат разрешение от районното кметство, а в противен случай общината трябва да ги глоби за своеволието да поемат в свои ръце грижата за градинката.

Общински съветници от ГЕРБ заявиха, че все още не са виждали новия вариант на наредбата и не могат да я коментират. Председателят на общинския съвет Елен Герджиков не бе открит за коментар.

ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ

Грижата за растителността, настилките и тротоарите, съоръженията за игра, почистването от сняг и отпадъци ще е за сметка на собствениците. Гражданите нямат право да отдават прехвърлената им площ на трети лица, нито да развиват търговска или стопанска дейност през първите 10 години. Наредбата забранява да се паркира на тези площи, освен ако тяхното предназначение не е такова. Гражданите не могат да заграждат територията освен с жив плет висок до половин метър. Сред забраните е и да се складират отпадъци или вещи. Целта на прехвърлянето е да се подобрят условията в кварталите, като от общината се надяват, че така гражданите ще поддържат пространството около блока си. Глобите за нарушения са от 50 лв. до 500 лв.
62
4316
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
62
 Видими 
26 Март 2012 19:57
Ако за 5 лева сме готови да развалим средата си, да си построим супермаркет или свинарник, това си е наш проблем"

Идиот! Това не може да се оставя в ръцете на "гражданите" - бездруго градът е заприличал на свинарник.
26 Март 2012 20:04
В момента, ако искат да облагородят по какъвто и да е начин градинката си, софиянци задължително трябва да имат разрешение от районното кметство, а в противен случай общината трябва да ги глоби за своеволието да поемат в свои ръце грижата за градинката.


Гражданите нямат право да отдават прехвърлената им площ на трети лица, нито да развиват търговска или стопанска дейност през първите 10 години.


Явно вместо да се даде възможност на гражданите да благоустрояват градинките без разрешение, но под контрола на общината, тъй като теренът ще си е общински, ГЕРБ подготвя "приватизация" на оцелелите градинки и последващото (след 10г) превръщане на огромни части от София в един битак.
26 Март 2012 20:09
До десетилетие да очакваме и Първи частен тротоар в столицата. Интересно каква такса ще ни вземат, за да ни позволят да минем по него.
26 Март 2012 20:43
И ЗАСТРОЯВАНЕ?!?!?!?!!?
Да познаем ли кои ще са най-грижовните граждани?
Ще превърнат цяла София в "студентски град".
26 Март 2012 20:45
Колко пари е платила мафията за тази наредба на главния архитект на София Петър Диков?
26 Март 2012 20:51
Същите тези граждани не поддържат дори общите части на блоковете си, интересно с какви средства ще поддържат градинки...Още един повод за безконечни разправии.
Разрешението за рекламна дейност всъщност ще ги превърне по всяка вероятност в нови рекламни, а не озеленени площи.
26 Март 2012 20:56
Какви граждани бе глупак. Граждани и общество имаше допреди 20 години. Сега е кочина с прасета...
26 Март 2012 20:57
Главният градоуморител Dick-off явно пак се чуди какво ново малоумие да роди, само и само да не свърши нещо смислено за града.
26 Март 2012 21:03
Всеки ден българите в България тръпнат от нетърпение да разберат какво ще правят софиянци и какво е решила Софийска Община с най-убавият град за живеене в Универсо. Особенно с градинките в междублоковите пространства и каква е прическата на Фандъкова.


26 Март 2012 21:09
Добре, всичко е нормално, ама без частта със застрояването.
Ще кажете, че само мрънкам...
Може и така да е...
Ама лошото е, че тия дето мрънкаме от 20 години все излизаме прави, че и по-лошо...
Айде, махнете правото на застрояване, и всичко си идва на място.
26 Март 2012 21:21
Тъп, по-тъп, най-тъп, Диков
26 Март 2012 21:21
Единствено Попето е видял хубавото в идеята.
Може би защото е видял чудесните три нови площадки в нашия квартал.
И наистина, ако се махне частта със застрояването, идеята е хубава.
Защото въпреки оскотяването, все още има много хора, които биха дали пари за опазването на тези имоти.
26 Март 2012 21:30
Ако това важи и за ГРАЖДАНИТЕ, определени като такива от ТРИЧЛЕНКИТЕ, аз съм за! Дупе да им е яко на прилежащите селяни.
26 Март 2012 21:30
Айде, махнете правото на застрояване, и всичко си идва на място.


Да, ама не Това за Ловкия

На набедения арх. Диков, мислата му е точно застрояването. От определени грижовни граждани разбира се, може и да не са от квартала, важното е да са грижовни
26 Март 2012 21:39
А за нас, дето сме близо до "Борисовата градина" (бивш "Парк на свободата" и още по-бивша "Пепиниера" ще важи ли възможността да си я стопанисваме и застрояваме? 4120 дка! Опа-а-а!
26 Март 2012 21:46
И един практичен въпрос:
Ако си продам апартамента и се преместя да живея другаде, какво става с моето идеално или реално "парченце" от градинката?
26 Март 2012 21:48
Ее, има там нещо... със застрояване..., но останалата част от идеята е много добра Ние поддържаме!
26 Март 2012 21:50
Сигурен съм, че проектът тепърва и тевтора предстои да се дискутира в СОС.
Ако се състои обществен дебат и хората изложат своите виждания, и най-важното, успеят да ги отстоят, от това може да се получи нещо хубаво.
Всичко е в нашите ръце...
26 Март 2012 21:51
Неловко ми е направо да коментирам, ала, Ловки, пич, сам знаете, че няма нищо хубаво в идеята, с която е направено предложението. Нито са им чисти помислите, нито ще са им чисти делата. Предлагат ни за пореден път отрова в станиол. Остави, че държавата открито си признава, че абдикира от основните си задължения, ами и на всичкото отгоре претендира за грижовност спрямо гражданите си. @doomchant правилно е посочил какво може да се направи, ако действително се иска - облагородяване на градинките (и на хората). Да, прав е Цанев, тъпи са, ама се мислят за хитри, докато наглеят на гърба ни.
26 Март 2012 21:53
Писали сме едновременно. Както винаги вариантите са 2: 1ви - предизивква се обществен дебат и хората показват явно негодуванието си => ББ им дърпа ушите и го променят като си оставят вратички; 2ри вариант - прокарват си го тихомълком.
26 Март 2012 22:10
Пример:
Градинката на пл."Възраждане", където ми е преминало детството.
Арх.Янев (преди Диков) разрешил да се построи в средата на градинката кафене, като временна постройка. Условието било, че собствениците на кафенето ще възстановят цялата градинка и ще се грижат за нея. Когато живущите наблизо видяли как самосвалите и бетонните помпи наливат в основите на "временната постройка" прекалено много бетон изроптали пред общината, но както е прието да се казва "глас в пустиня". Така градинката беше съсипана окончателно. А как се поддържа - минете през нея и ще се убедите лично..
26 Март 2012 22:35
И един практичен въпрос:
Ако си продам апартамента и се преместя да живея другаде, какво става с моето идеално или реално "парченце" от градинката?


Ако прилежащите части се прехвърлят на собствениците на отделни обекти в сградата, поне по сегашното законодателство (бог знае какво ще е утре) имаш три варианта:
1. Можеш да прехвърлиш заедно с обекта и тези идеални части от правото на собственост върху земята;
2. Възможно е също така и без прехвърлителна сделка с отделния обект, да се прехвърли на друго лице само идеалната част от правото на собственост върху земята;
3. Прехвърляш отделния обект, но си запазваш правото на собственост върху земята (за да си продължиш да си отглеждаш градинката и зеленчука ).

В реални части няма как да е, защото частите ще бъдат много малки и няма да отговарят на изискванията за самостоятелност.
Надявам се консултацията да е изчерпателна


26 Март 2012 22:46
И аз, както всички вас, не вярвам докрай във всяко "добро" предложение.
Но смятам, че в идеята има хляб и ако най-после се осъществи граждански контрол, нещата могат са се случат.
26 Март 2012 23:00
Ако се махне тая дивотия с възможността за застрояване, идеята би била сама по себе си смислена. При едно важно условие обаче - да се намалят местните данъци и такси на хората, които си поддържат прилежащите площи. Защото иначе какво излиза: плащаме на една община, за да се грижи за града, пък тя ни го прехвърля и си измива ръцете. ОК, всеки нормален софиянец вече е вдигнал ръце от общината и не очаква тя да си изпълнява задълженията - ама тогава откъде-накъде ще й плащаме.
26 Март 2012 23:07
Аз съм много подозрителна към възможността за застрояване. Доводът - каквото искат, да си правят с градинката, тяхна си е, издиша от всякъде. Всичко в този град, извън стените на жилищата ни, принадлежи не само на живущите на парцела, а и на всички, които минават покрай него. Доколкото разбирам, намеренията се отнасят само към регистрираните етажни собствености по новия закон, които, за наша радост, са един нищожен процент. Че знам ли предприемчиви чичковци какво могат да нацвъкат под прозорците си? Ловкия е поне проверено лице, на него имам доверие. А на другите? Като гледам резултатите от гласоподаванията, надежда нямам....
26 Март 2012 23:09
Всичко в този град, извън стените на жилищата ни, принадлежи не само на живущите на парцела, а и на всички, които минават покрай него.

Точно така, Геновева. Но докато тази проста истина не се проумее от достатъчно българи, градовете ни няма да придобият цивилизован вид. Тук масовата нагласа е, че всичко извън стените на жилищата ни не принадлежи никому.
26 Март 2012 23:48
Навремето (в стария ми блок, който беше всъщност 5-етажна кооперация) общината ни прехвърли правото на собственост върху прилежащите части (идеални части за всеки собственик на обект в сградата). Познайте какво се случи - докато някои се усетим, вече други съседи действали, стрували, на мястото на зелените площи се появиха гаражни клетки.
Това с ЕС като юридическо лице не е много смислена идея и би се получило пълно мазало, а ефект нулев.
27 Март 2012 03:26
Тази умна глава не е за два крака само! Или, ако са два, поне да са с перушина!...
27 Март 2012 04:03
Ето това следва след като влезе в сила новата наредба:
Натисни тук
27 Март 2012 04:58
тапанари
и то хитри
27 Март 2012 08:03
Почвам да виждам някаква прилика с масовата приватизация, дето ни раздаваха едни книжки и целият български народ стана акционер, демек нещо като "средна класа".
Ако градинките станат частни, някои чичковци ще започнат да изкупуват идеалните части директно или срещу погасяване дългове на живущи за парно, ток, саниране, неплатени местни данъци и такси и т.н. А какво ще стане после - справка т.н. масова приватизация.
27 Март 2012 08:17
Идеята трябва да се обсъди.
По принцип е добра, но трябва да има брутални, безкомпромисни и независещи от интерпретация защитни механизми срещу това градинките да се застроят, покрият с преместваеми обекти, рекламни пана и пр.
В този вид, в който се поднася рискът от злоупотреба е прекалено голям.
27 Март 2012 08:35
По принцип е добра
-Добра?На фона на беззаконието,което се шири в държавата?Мечтите са безплатни...
27 Март 2012 08:41
Идеята предложих преди години и е отлична. Достатъчни са и 5 години добросъвестно владеене и поддържане на градинките за придобиване4 на собствеността. Трябва да се предвидят санкции за лошо поддържане или не поддържане на тези терени - например удвояване на данъка и загуба на правото за придобиване на собствеността. Със завишеният данък общината ще може сама да осигури поддръжката като наема частни фирми.
27 Март 2012 09:12
Ами то и сега някои съвестни граждани си се грижат за градинките...
В провинцията - също, там разликата е, че някои си садят домати и лук - други райграс и цвекета-въпрос на вкус
А наистина кочина звучи по-така натурално, от свинарник
27 Март 2012 09:17
Чери,
А защо общината трябва непременно да наема частни фирми за да поддържа градинките, а не това да прави общинска фирма? Същото за пътищата, водата, тока...
Друг е въпросът, че кметът трябва да не е тип Софиянски, а общинският съвет - четиридесетте разбойника.
27 Март 2012 09:19
27 Март 2012 10:17
От рубриката "България":
В Морската градина на Варна ще продължава да се строи
Диян Иванов
Подготвеният в момента общ устройствен план на Варна не изключва строителство в Морската градина. Това стана ясно по време на заседание на общинската комисия по архитектура вчера.
27 Март 2012 10:32
Хората искали, Диков дава Приватизацията на градинките е похвална идея, но защо да не се доразвие? Защо да не се приватизира например и метрото, като се прехвърли собствеността на пътувалите поне десет години с него? Всеки пътник ще има дял от метрото и ще може да си лепи реклами по тунелите, според честотата на своите пътувания, така освен да поддържа мотрисите, да плаща заплатите на служителите и охраната, ще има и права, както Диков подчертава - правото да рекламира тунелно. Може без проблем също така да се приватизира и Столичния общински съвет. Всеки гражданин, гласувал за тези безполезни търтеи, освен да ги храни, да им осигурява тлъсти рушвети и скъпи воаяжи, ще има отново откритото от Диков право да рекламира - ще може да татуира върху кожата на общинския си съветник каквото му хрумне, разбира се според идеалната част от гласувалите за общинския търтей избиратели. Министерски съвет и Парламента също могат да се раздадат на аренда на министри и депутати. Вместо ние да им плащаме на идиотите, те сами ще трябва да боядисват сградите, да сменят на три месеца килимите, да си ремонтират беемветата, да пържат кюфтета в бюфета, като ще имат правото да привличат рекламодатели, които да покриват разходите им, ползвайки фасадите на тези институции за реклама на пача, шампоан за котки или пък друга търсена стока. Има хляб в идеята на Диков!
27 Март 2012 10:33
Петел,
Откъде е тази снимка?
А сега се сетих друг момент: то общината хубаво ще прехвърля собствеността на прилежащите площи, а какво става със собствеността на земята под самата сграда? В София поне 2/3 от сградите нямат собственост върху земята. Това е гигантска бомба с часовников механизъм, която никой досега не се е опитал да обезвреди.
27 Март 2012 10:51
Такава идея да се ликвидира цялата общинска собственост на кореняк софиянец никога няма да му хрумне.
Сега в новите блокове не могат да се разберат за чистачката, асансьора и теча от покрива, та ще управляват градинките и междублоковите пространства. Разгледайте казуса в развитие 10-20 години напред и ще се убедите в несъстоятелността на предложението в което не се крие нищо друго освен корист.
-------------------------
Не може ли градинките да се поддържат от живущите срещу гарантирани безплатни паркоместа, например. Ако не се поддържат - заличават се номерата на колите върху разчертаните паркоместа.
27 Март 2012 10:54
Змей, в повечето случаи избираш между градинка и паркомясто. Твърде рядко има място и за двете.
27 Март 2012 11:00
Руританец,
Има паркоместа. Щом в идеалния център има за живущите там, какво остова за междублоковите пространства. Дъщеря ми, например, паркира законно на бул.Стамболийски (между Св.Неделя и Възраждане). Приходящите да му мислят!
27 Март 2012 11:19
НЕБИВАЛИЦИ! Имаше едно време нещо подобно преди години, като в добавка имаше и един инспекторат...
Притеснява ме, че когато жирналистите говорят за етажна собственост, те имат предвид регистрирана като дружество с нестопанска цел такава. А етажната собственост си е етажна собственост по закон, дори да не е регистрирана като дружество.
И каква собственост ще прехвърлят? Или пак ще бъде един от призивите на др. Тодор Живков за "Държавата собственик, колективът стопанин"?!
Днес така решили, утре обратно, като си знаем стила на сегашните държавни ръководители... И поради това всички ще се ослушват, общината ще абдекира и всичко ще стане на пустопаш. А това за свинарниците си е просто много тъп хумор...
27 Март 2012 11:27
да извършват застрояване

Ето къде е заровено кучето! Резултатът се вижда в черноморските ни курорти! Твърдо против наредбата съм, макар и да не съм от София!
27 Март 2012 11:30
Сложноооо....
Това със застрояването ще падне веднага - такър пиниз нема как да мине
Значи има неква друга врътка.

А наистина трябва да се намери решение за кварталните градинки, ама у нас....... ;(
27 Март 2012 11:58
Поддържането на градинките е предварително загубена кауза в София, а и не само в София.
Как тази градинка ще е в добро състояние, когато всекидневно през градинката преминават примерно 20, 30 или 100 клошари, почивайки си на пейките, докато си пият бирата, ракията, виното или нещо друго, а и често си подремват на тези пейки? Боклуците след тях могат да напълнят за един ден повече от един контейнер за боклук. Имам една такава градинка до блока си е центъра на София и положението е неспасяемо. А една пейка някъде си, е притегателен център за хора, които им прави удоволстие да рушат, да вдигат шум посред нощ и т.н. - това съм го виждал по комплексите на София. Като не можеш да заградиш градинката и дя я заключиш поне за през нощта, какво всъщност правиш?
27 Март 2012 12:03
Идеята е да се прехвърлят задължения на общината към гражданите. Общината явно не се справя с поддържането на собствеността си и за това виновни били гражданите, че не поддържали общинската собственост около блока си. Втората цел е по-замаскирана - да се учреди сдружение на собствениците в блока, за да вземат градинката и после колективно да си плащаме за това, че сме се сдружили.
27 Март 2012 12:34
До Змея1
Прав си! Може поддръжката да се предостави и на общинско предприятие от типа на бившите БКС-та . Аз съм привърженик на гъвкавия модел, на вариантите: Стопанисваш сам - плащаш минимален данък; Стопанисва общината (чрез частна фирма или общинско предприятие) - плащаш двоен данък. Но трябва да е чисто. А иначе, кочината в която живеем вече е нетърпима.
27 Март 2012 12:38
Как тази градинка ще е в добро състояние, когато всекидневно през градинката преминават примерно 20, 30 или 100 клошари, почивайки си на пейките, докато си пият бирата, ракията, виното или нещо друго, а и често си подремват на тези пейки?

Клошари има във всеки по-големичък европейски или американски град, пък там намират начини да поддържат градинките. Пък и аз не съм виждал клошар да троши пейка.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД