Турция трябва да положи повече усилия за разрешаване на висящите двустранни въпроси със своите най-близки съседи, включително на неизпълнените си договорни задължения и на граничните спорове, призова вчера Европейският парламент. Българските евродепутати Евгени Кирилов и Кристиан Вигенин (БСП) успяха да прокарат поправка в доклада, въз основа на който бе гласувана резолюция за напредъка на Турция към ЕС. В добавения текст се казва, че тези стъпки са "за нейно добро (на Турция - бел. ред.) и за укрепване на стабилността, добросъседството и политическото и икономическото партньорство" в района.
България смята за неизпълнено задължение от Турция на допълнителния протокол към Ангорския договор от 1925 г., който предвижда обезщетение на прокудените с огън и кръв българи от Източна Тракия. Договорът не е денонсиран и двете държави продължават официално да го признават. Преговорите по него са подновявани и затихвали няколко пъти, но при последната си среща с турския премиер Реджеп Ердоган преди десет дни в Анкара българският министър-председател Бойко Борисов не даде знак, че е станало дума за обезщетенията на тракийските бежанци. През 2008 г. Европарламентът за първи път посочи в доклада си за напредъка на Турция необходимостта от разрешаване на въпроса с имуществените права на тракийските бежанци.
Вчера бе гласувана и резолюция за напредъка на Сърбия към ЕС. Евгени Кирилов внесе поправка към доклада с призив Белград да подобри положението на всички етнически малцинства и да осигури равномерно социално и икономическо развитие на Югоизточна Сърбия, където живеят българите от Западните покрайнини. Текстът настоява да се гарантира достъп до образование на майчин език, недискриминация на трудовия пазар и справедливо представителство в държавните и местните институции. Друга поправка на същия евродепутат насърчава трансграничното сътрудничество между България и Сърбия, особено в рамките на Дунавската стратегия на ЕС.
Евгени Кирилов и Кристиан Вигенин получиха подкрепа и за текста си, с който Сърбия се призовава да уважава културното многообразие на всички свои етнически малцинства и да не пречи на развитието на културните центрове, каквито има в Босилеград и Димитровград.
|
|