Швейцария издаде заповеди за арест на трима германски държавни служители, които швейцарските власти обвиняват в индустриален шпионаж заради купуване на банкови данни за германски данъчни измамници. Това съобщи финансовото министерство на германската провинция Северен Рейн-Вестфалия, цитирано от местните медии.
Германските данъчни инспектори рискуват да бъдат арестувани, ако влязат на швейцарска територия. "Има конкретни подозрения, че от Германия са давани определени заповеди да се използва шпионаж, за да се получи информация от банката Креди Сюис (Credit Suisse). Главният прокурор поиска помощ от германските власти", посочи главната прокуратура на Швейцария. Ханелоре Крафт, премиер на провинция Северен Рейн-Вестфалия, посочи пред в."Билд", че е "ужасена от заповедите за арест". "Данъчните инспектори на Северен Рейн-Вестфалия просто са си вършели работата, преследвайки лица, които нарушават германските данъчни закони и трупат недекларирани пари в швейцарски банки", каза премиерът на германската провинция с най-многобройно население.
Профсъюзът на германските данъчни служители остро разкритикува заповедта за арест като "гротескно решение". "Това е опит за сплашване на германските политици от страна на швейцарци, които не приемат сключеното наскоро споразумение между двете страни за борба с данъчните измамници", заяви шефът на синдиката Томас Айгенталер. Той също допълни, че данъчните агенти просто са изпълнили "служебния си дълг". Представители на социалдемократите и на "зелените" призоваха федералното правителство да отговори подобаващо на швейцарските заповеди за арест. Финансовият министър Волфганг Шойбле пък заяви, че не вижда връзка между заповедите за арест и сключеното наскоро споразумения между двете страни срещу данъчните измами. Това на свой ред предизвика критика срещу него от страна на опозицията.
През последните години няколко германски провинции, включително Северен Рейн-Вестфалия, обявиха, че са купили дискове с данни от швейцарски банки като част от преследването на данъчни измамници от Германия. След тези съобщения хиляди германци декларираха укритите си доходи, за да избегнат затвора, и платиха големи глоби. Федералното правителство пък даде "зелена светлина" на провинциите да продължат да купуват информация, дори ако данните са придобити незаконно. Според различни оценки германски данъкоплатци крият в швейцарски банки около 180 млрд. евро.
ДОГОВОРКА
Швейцария и Германия постигнаха през ноември м.г. споразумение за това как да бъдат облагани тайните сметки на германски граждани в швейцарски банки от 2013 г. Сделката ще има влияние върху швейцарските закони за банковата тайна, но пък банките ще успеят да запазят в тайна самоличността на клиентите си. Швейцарските банки ще облагат с данък лихвите, дивидентите и капиталовите печалби от офшорни сметки на германски граждани. Съществуващите сметки пък ще бъдат облагани между 19 и 34%, в зависимост от това колко стари са сметките и от нивото на капиталовите печалби. Приходите ще отиват директно в германската хазна, като идентичността на клиентите се запазва в тайна. Именно тайните банкови сметки помогнаха на Швейцария да изгради финансов сектор в размер на 2 трилиона долара, но пък през последните години страната се сблъска с международна кампания срещу укриването на данъци, тъй като правителствата търсят всевъзможни начини да увеличат приходите си.