Карта на проекта АГРИ за пренос на каспийски природен газ с терминали за втечнен газ на грузинското пристанище Кулеви и на румънското Констанца. |
Бившият министър Трайчо Трайков обаче вчера опроверга премиера. "Диверсификацията на газовите доставки чрез внос от Азербайджан е проект, по който се работи от 2009 г.", обяви ексминистърът.
Българският премиер всъщност говори за отдавна известния проект АГРИ (AGRI) - междусистемната връзка The Azerbaijan-Georgia-Romania Interconnector, за която трите изброени държави участнички се споразумяха още през 2010 г. Тогава се заговори, че към АГРИ могат да се присъединят и други страни, между които и България. Идеята на АГРИ е азербайджански газ да се доставя до специализиран терминал в Грузия, където да се втечнява и с кораби да се превозва по Черно море до терминал на румънския порт Констанца, а оттам след повторно газифициране да се транзитира към други страни през газопреносната мрежа на Европа. Впоследствие в проекта се включи и Унгария. Вече е учредена проектната компания AGRI LNG (втечнен природен газ) със седалище в Букурещ. Съдружници в нея с по 25% са румънската Romgaz, SOCAR (Държавната петролна компания на Азербайджан), GOGS (Грузинската петролна и газова корпорация) и унгарската МVМ. Смята се, че АГРИ ще пренася до 7 млрд. куб. метра газ годишно. Проектът по различни оценки ще струва между 2 и 5 млрд евро. Той ще е с доста по-малък капацитет от НАБУКО.
От изявленията на премиера Борисов в последните дни се разбра, че той ще лобира ЕС да финансира проекта. Според него от отговора на Брюксел ще си проличи дали Европейският съюз иска реална диверсификация или "това са само лозунги".
Борисов обаче чука на отворена врата. Преди него, още през януари т.г., еврокомисарят по енергийните въпроси Гюнтер Йотингер се срещна с грузинския премиер Ника Гилаури и го увери, че ЕС има интерес Грузия, Турция и България да влязат в обща енергийна мрежа. Еврокомисарят отбеляза, че Румъния е по-активна от България и вече работи с Грузия и Азербайджан по проекта АГРИ.
Вчера бившият министър Трайков поясни, че България за разлика от Румъния работи по проект за доставка с танкери на компресиран, а не за втечнен каспийски газ. Според него технологията с втечняване е по-подходяща за пренос на по-големи количества, но станциите за втечняване и регазификация са скъпи, а компресирането на газ е по-евтин вариант, но е по-подходящо при по-малки количества. Той призна, че до момента както АГРИ, така и нашият проект не са напреднали особено, защото Азербайджан предпочита сухоземния маршрут през Турция, за който вече има договореност.