:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,089
Активни 833
Страници 1,019
За един ден 1,302,066

Премиерът Борисов "откри" и газопровода АГРИ

Според ексминистър Трайков вносът на компресиран газ от Азербайджан ще струва скъпо
Карта на проекта АГРИ за пренос на каспийски природен газ с терминали за втечнен газ на грузинското пристанище Кулеви и на румънското Констанца.
Българският премиер Бойко Борисов за пореден път доказа, че може ефектно да преоткрива топлата вода. Последното му "откритие" е възможността България да построи терминал на Черно море и да получава азербайджански втечнен газ, превозван от Грузия с танкери. Борисов го обяви по време на посещението си в Тбилиси. "България ще търси финансова и експертна помощ от ЕК за доставка на газ от Азербайджан през Грузия. Въпреки хилядите приказки, които съм чувал за диверсификация, няма друга реална възможност освен тази", обясни Борисов в Грузия, като изтъкна, че досега не се е работило в тази посока.

Бившият министър Трайчо Трайков обаче вчера опроверга премиера. "Диверсификацията на газовите доставки чрез внос от Азербайджан е проект, по който се работи от 2009 г.", обяви ексминистърът.

Българският премиер всъщност говори за отдавна известния проект АГРИ (AGRI) - междусистемната връзка The Azerbaijan-Georgia-Romania Interconnector, за която трите изброени държави участнички се споразумяха още през 2010 г. Тогава се заговори, че към АГРИ могат да се присъединят и други страни, между които и България. Идеята на АГРИ е азербайджански газ да се доставя до специализиран терминал в Грузия, където да се втечнява и с кораби да се превозва по Черно море до терминал на румънския порт Констанца, а оттам след повторно газифициране да се транзитира към други страни през газопреносната мрежа на Европа. Впоследствие в проекта се включи и Унгария. Вече е учредена проектната компания AGRI LNG (втечнен природен газ) със седалище в Букурещ. Съдружници в нея с по 25% са румънската Romgaz, SOCAR (Държавната петролна компания на Азербайджан), GOGS (Грузинската петролна и газова корпорация) и унгарската МVМ. Смята се, че АГРИ ще пренася до 7 млрд. куб. метра газ годишно. Проектът по различни оценки ще струва между 2 и 5 млрд евро. Той ще е с доста по-малък капацитет от НАБУКО.

От изявленията на премиера Борисов в последните дни се разбра, че той ще лобира ЕС да финансира проекта. Според него от отговора на Брюксел ще си проличи дали Европейският съюз иска реална диверсификация или "това са само лозунги".

Борисов обаче чука на отворена врата. Преди него, още през януари т.г., еврокомисарят по енергийните въпроси Гюнтер Йотингер се срещна с грузинския премиер Ника Гилаури и го увери, че ЕС има интерес Грузия, Турция и България да влязат в обща енергийна мрежа. Еврокомисарят отбеляза, че Румъния е по-активна от България и вече работи с Грузия и Азербайджан по проекта АГРИ.

Вчера бившият министър Трайков поясни, че България за разлика от Румъния работи по проект за доставка с танкери на компресиран, а не за втечнен каспийски газ. Според него технологията с втечняване е по-подходяща за пренос на по-големи количества, но станциите за втечняване и регазификация са скъпи, а компресирането на газ е по-евтин вариант, но е по-подходящо при по-малки количества. Той призна, че до момента както АГРИ, така и нашият проект не са напреднали особено, защото Азербайджан предпочита сухоземния маршрут през Турция, за който вече има договореност.





20
5279
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
03 Април 2012 19:54
Кучето си каза по този въпрос още при първата информация за "възклицанието" на ББ по него . Или не го подготвят добре или той си остава , просто такъв ...
03 Април 2012 20:27
Ма то момчето, нещо с главата
03 Април 2012 22:01
Няма значение колко ще струва,и без това няма да стане както и всички хвалипръцковски гербераски "велики" проекти!
03 Април 2012 23:25
Или не го подготвят добре или той си остава , просто такъв ...

Това, че не го подготвят добре, е общоизвестно, Бийгъл... в цялото висше държавно ръководство, и предишно, и сегашно, няма ни един, който да разбира поне нещичко от тази материя. Загубена работа е да се очаква, че някой може не да "подготви" Борисов, а поне приблизително да го ориентира... но това е по-малката беда.
Много по-голямата е, че и в Брюксел е абсолютно същата мила родна картинка, сиреч тотална каша в главите. Видимият от всички резултат на малоумната им енергийна политика е поскъпването на нефта. Ембаргото срещу Иран е само капката, която преля чашата; ЕС отдавна я пълни с липсата на дългосрочни отношения с тази и други нефтодобивни страни.
По-невидимият е разпадането на проекта "Набуко". След като баламосва с него повече от 10 години националните правителства, включително и нашите, от 2-3 години ЕК тихомълком подготвя алтернативни проекти за същите количества газ. "АГРИ" е за 8 млрд. годишно; "Варна КПГ" /т.е. CNG е , все пак; Си - като "компресиран" - Ен Джи, а не Ел - като "втечнен" - Ен Джи, нито Ел Пи Джи - пропан-бутан, както си мислят и някои от "спецовете" във форума) е за 2.5 млрд.; ITB "Интерконектор Турция-България" е за 5 млрд. на първия етап /през 2013/ с увеличаване на капацитета до 9 млрд. през 2017 г.; IGB "Интерконектор Гърция-България" е за 3 млрд. на първия етап /през 2014/ с увеличаване на капацитета до 5 млрд. през 2020 г.. Като добавим и количествата, които ще преминават по TGI "Турция-Гърция-Италия", получаваме точно НАБУКО.
Та затова Борисов е, меко казано, ядосан на брюкселските зелки. Те трябва да са щастливи, ако не им откине главите
03 Април 2012 23:29
Българският премиер Бойко Борисов за пореден път доказа, че може ефектно да преоткрива топлата вода. ха добрутро свате
04 Април 2012 00:14
Бочко, я не се занимавай с гъзопроводи, ми по-добре, дай на Шеврон да превърне Добружда в Мордор, а още по-лесно, - удри едно коленце на Цветелинка та да изкара още 140 милиона и готово.

04 Април 2012 03:50
Двама другари,

Това са съвсем нови неща, от година-две - а това, за което говорих вчера, беше от 2007 г. за терминала в Белослав на Газтрейд за LPG, и от 2009 г. - за терминала за LNG на Бултрансгаз на мястото на пр-ще ТЕЦ Варна.

Прави сте за Набуко, той е минало - Азърбайджан няма газ за него. Няма и за малките идеологически проекти на "ЕК" за компресиран газ, за които говориш. Азърбайджан едва успява да изпълни доставките си за Иран, Турция и Русия. Турция е голям вносител на газ от Русия (Син поток) и внос у нас през нея не е никаква диверсификация, само оскъпяване за турска сметка. Единственият проект в региона, зад който има икономическа реалност, и който ще се построи в най-близко бъдеще, е ЮП. А за диверсификация, освен нашия собствен добив, мисля най-реалистично е да говорим внос на втечнен прир. газ от Израел по море също в близко бъдеще. А в по-далечно бъдеще България вероятно ще има достъп до неограничени запаси метан от газохидрати на дъното на Черно море на достъпна цена.
04 Април 2012 04:58
България е в ЕС и НАТО и има американски бази, което е и пределното възможно доказателство за "евроатлантическата й принадлежност". И то гарантира необратимостта на промените й след 1989 г. И толкоз.

Оттам нататък България не може да продължава да рита в отворена врата и да доказва отново и отново доказаното. България не бива да участва в мъртвородени идеологически проекти, било на ЕК или американски, които нямат никаква икономическа реалност, а целят да изолират политически Русия. България (с едно вменяемо, а не приматско ръководство) не може да не разбира, че Русия не може да се заобиколи в задния си двор и че тя е единствената голяма страна с приоритетен икономически интерес към България и я вижда като своя врата към южния фланг на ЕС. И България е длъжна да се възползва от това. То е и предимството й пред конкурентите й за чужди инвестиции - Румъния и в известна степен и Турция.

Моят предпочитан "руски" проект (предпочитан и от Москва, макар да не не е само руски, а и европейски в пълния смисъл) е ЮП, но бях твърдо "за" АЕЦ Белене и при определени условия за безопасност - и "за" ТБН.

От друга страна, макар да съм доста скептичен към шистовия газ (в нашия щат НЙ добивът е забранен), както екологически, така и икономически, отчитам, че това е съвсем нова технология, която много бързо изведе САЩ на първо място в света по добив на газ и сега тласка напред и добива на нефт. САЩ може в недалечно бъдеще да стане енергийно самодостатъчен; сега вече само 20% от вноса му на горива е от Бл. изток. Не е изключено в бъдеще фрактирането да стане по-безвредно и да може да се използва безопасно и в България за добив газ и нефт в гъсто населени места с интензивно земеделие и водоносни слоеве, използвани за пиене. Но шистовият газ съвсем не е единственият ни възможен алтернативен източник. Но и не бива да го забраняваме абсолютно.

Сътрудничеството на България със САЩ засега е крайно разочароващо. Нищо не се прави във военната област - най-логичното място. Американските инвестиции хич ги няма, липсват дори съвместни учебни и научни проекти на американски и бълг. университети - най-хубавото, което сега САЩ може да предложи на България. САЩ се интересува от България само политически и само в остарелия контекст на студената война - да я отчуждава от Русия, без да й предлага нищо реално в замяна. Едно вменяемо бълг. ръководство неизбежно ще стигне до тоя извод и ще го съобщи на Вашингтон. А сегашният амер. посланик в България е най-ниската точка на двустранните отношения от началото им. Безсрамното чадъриране на криминалната мутра Борисов и безсрамното му менторстване, а може би, както се говори, и изнудването му със седеминчовото му криминално досие, не са неща от Европа, не са отношения с независима цивилизована страна. Това е унизително за самия САЩ, и по-лошо - пагубно за интересите му в България за поколения напред. Мнозинството българи вече стабилно асоциира САЩ или с катастрофата, в която Герб тласка България, или с целия неуспешен и несправедлив за мнозинството криминален "преход". България се превръща в стабилно антиамериканска страна - като Русия, Гърция и Сърбия - без да има техния исторически опит. Вината за това е изцяло на САЩ, и не само на пазрния фундаментализъм и бушизма, но и на изключително слабия ДД на Хилари Клинтън и на зле ориентирания в българските работи Обама.

04 Април 2012 05:11
04 Април 2012 07:59
Та затова Борисов е, меко казано, ядосан на брюкселските зелки. Те трябва да са щастливи, ако не им откине главите
Леле тоз Борисов много страшен. Само като как ще им откине главите на зелките. Той като отиде в Брюксел е по-нисък от тревата, пък двуеку аркадаш плашат зелките от Брюксел с откинване на главите им.
04 Април 2012 08:48
04 Април 2012 08:58
Ганкиното кафене в пълния му блясък. Проекти, идеи, стратегии и накрая едно големо нищо.
Просто Кремъл отдавна спечели на газовия фронт. Блокира транскаспийския газопровод който бе единствена алтернатива за Набутко. В Азербайджан няма дотатъчно газ а това което го има е отдавна закупено от Газпром и Турция.
Всички проекти ги чака съдбата на Набутко - много приказки и накрая звучен провал.
04 Април 2012 10:45
статията е малко объркана, а пък на трайчо за 2 години не му стана ясно точно какъв проект развива ме. преноса на газ си има таблица в която е ясно кой транспорт на какво разстояние е най-изгодно в Черно море ЛНГ е неизгодно освен да го въптят 5 000 мили за да е изгодно. до 3000мили по-изгоден СNG транспорта а за количеството зависи какъв капацитет има газопровода през Грузия и количествата които се подават от азерите , Двамата другари да му обърна внимание , че нашия проект за компресиран е само за задоволяване на нуждите на България + малко за съседите и е разчетен при реален възможен капацитет на минамални разширения на газопреносната мрежа на Грузия, за по големи количества трябва да се разширява мрежата и там са парите.
04 Април 2012 11:19
E, царе сме на проектите, нали!
04 Април 2012 11:27
А за диверсификация, освен нашия собствен добив, мисля най-реалистично е да говорим внос на втечнен прир. газ от Израел по море също в близко бъдеще. А в по-далечно бъдеще България вероятно ще има достъп до неограничени запаси метан от газохидрати на дъното на Черно море на достъпна цена
Газ от Израел може да се внася, само след като официално започне добив оттам (той засега се бави, според мен по геополитически причини) и след като се построи терминал на гръцкото крайбрежие, който трябва да се финансира отнякъде. Газта от Черно море няма да е много по-евтина от руската (защо концесионерите да ни я дават евтино, след като могат да ни я дават скъпо?), освен ако не се вземе политическо решение на Запад да се направи дъмпинг на руския газ.
04 Април 2012 11:31
Не бива така да се иронизират проектите ни. Ето след няколко месеца ще се построи мостът Дунав Калафат и останалото население в двата града ще може да си врътка екскурийки до съседите освен ако не сложат такса от пет шест лева на преминал щото това са много пари за съседското население. Друг едва ли ще се престраши да мине оттам.
04 Април 2012 12:59
Нерде мост Дунав-Калафат ( апропо проекта е близо 15 годишен) нерде газопровод. Моста е проект между две страни при това натискани от ЕС. Демек е в пъти по-лесен за реализиране. Порект за газопровод не зависи по никакъв ама никакъв начин от Бълагрия и дори от ЕС. Зависи най-вече от този който държи газта. Да не говорим, че срещу един мост няма никаква съпротива докато проект за газопровод се натъква на противодействие от мастити геополитически играчи.
Затова ще бъде иронизиран докато няма нещо черно на бяло.
04 Април 2012 15:12
ЗИП е прав гаспада. Който има газ , той определя политиката , а кекериците като нашите празни ръководни тикви периодично откриват "топлата" вода.
04 Април 2012 19:39
Аман от толкоз ГАЗ.
Кога ще почнем да го изнасяме ?
05 Април 2012 03:26
В никакъв случай да не се обвързваме с Гърция за внос от Израел или другаде. Вносът да си идва у нас.

Интересно е, макар не изненадващо, че и по-рано сред българските фирми (вж. горния ми пост) и сега в ЕК (вж. поста на двама другари, Варна КПГ) за терминал за внос на газ (втечнен или компресиран) се говори само за "Варна". А Борисов в Батуми първо говори за "Варна и Бургас" и сетне вече само за "Бургас".

А Варна от години (от полицейския преврат Медузите) е с герберастки ОбНС и кметът и той стана гербераст. Но Борисов не забравя позора от първото и единствено в живота си състезание по карате киокушин, в което така и не участвал с отбора на МВР - София срещу клуба на Константин Божилов - Варна. А е и още зависим от миналото си като производител на контрабандни цигари в Бургас и никога не обижда главния си клиент и спонсор Лукойл Правец Нефтохим.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД