:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,279
Активни 854
Страници 1,209
За един ден 1,302,066

Над 1/3 от немските компании не биха инвестирали отново в България

Най-голямото предимство на страната ни са ниските данъци, най-големият проблем - корупцията
Очаквания за българската икономика за 2012 г. в сравнение с 2011 г.
35% от немските фирми не биха инвестирали в България, ако трябваше отново да избират място за вложения си. Това показва анкета на Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК). За сравнение - през 2011 г. фирмите, които не биха избрали България за бизнес, са 21.5%.

Според немските инвеститори най-големите слабости на България са неефективната държавна администрация, липсата на правна сигурност и прозрачност при обществените поръчки. Голям процент от анкетираните смятат, че не се вземат адекватни мерки срещу корупцията.

Сред позитивите на България са ниската данъци, ниските разходи за труд, политическата стабилност, продуктивността на служителите, квалификацията на персонала във фирмите.

40% от анкетираните фирми определят икономическата ситуация в страната като по-скоро неблагоприятна. Едва 12% от запитаните дават добра оценка за нея. И все пак 39% от компаниите имат намерение да назначат повече служители през 2012 г., а едва 15% ще съкращават персонал.

Немските инвеститори се оплакват от непрозрачната политика и корупция у нас още от 2005 г., когато за пръв път е проведена бизнес анкетата. През май 2010 г. премиерът Борисов се срещна с тях и им заръча да спрат да се жалват и да помогнат на България да заприлича на Германия. Заръката бе взета присърце и през юли фирмите от ГБИТК му изпратиха 101 мерки за подобряване на средата. Сред тях бяха промяна на закона за обществените поръчки, който допуска фирми да печелят търгове за пътища и улици, като си вдигат оценката с обещания за 100 години гаранция за асфалта, нов начин на изчисление на такса смет според количеството боклук, да се признава за разход покупката на служебен автомобил и на фирмата да се връща ДДС, но само за коли до 120 kW, не за мощни джипове. Към днешна дата много малка част от препоръките са изпълнени.

По данни на БНБ германските инвестиции у нас през 2011 г. са на минус 54 млн. евро. Стокообменът между Германия и България през за 2011 г. обаче е достигнал рекордните 4.5 млрд. евро.

14
3414
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
03 Април 2012 20:22
Значи две трети биха инвестирали, привсе липсата на плацикащия световния бизнес Станишев и отровната корупция при тиранът Бока.
Тз,тц, глупави германци.
03 Април 2012 21:22
Elen
03 Април 2012 21:28
За сравнение - през 2011 г. фирмите, които не биха избрали България за бизнес, са 21.5%.
03 Април 2012 23:01
Истината за участниците в допитването е малко по-друга.
Според статийката те са само немски "инвеститори"

Едно цитатче от сайта на Камарата:
Това става ясно от традиционната годишна анкета, която ГБИТК проведе през месец март 2012 г. сред водещи германски и български инвеститори в страната относно бизнес средата в България.


Делът на двете групи не е посочен.
Това означава,че посоченото като "немско" мнение се оказва с голяма част (познавайки немската педантичност: най-вероятно 50/50 %) българско участие.
Този факт е достатъчен за "изкривяването" на резултатите, дори да са проведени от ГБИТК.
В каква посока - можем и сами да се сетим
04 Април 2012 01:29
Ами честно казано, не ни и трябват. Немските компании са най-отвратителните инвеститори където и да е. Двуличието им се крие, че правят заклинания срещу корупцията на официално ниво, но същевременно изцяло разчитат на нея. Примери бол - Сименс доказано раздава стотици милиони за подкупи за обществени поръчки. Това беше доказано в немски съд - и какво? Бълха ги ухапала. В България същите раздават щедро подкупи за закупуване на медицинското им оборудване с огромна надценка (понеже е вкарвано в страната с посредници, за да се намали риска за фирмата). Даймлер е същата работа - по-миналата година бяха осъдени за раздаване на подкупи по цял свят - та да може диктаторчета и първенющи политици (нашите - бел. Я.) да закупуват мерцедеси с държавни пари. Въобще ако зависеше от мен немския бизнес нямаше да припари до България. Ама от Освобождението насам не можеш да изкараш от Ганю преклонението му към всичко немско (немска машина, немска дисциплина,... и все измишльотини). А най-интересното е, че немците са супер почтени в собствената си страна. Но извън нея активно поущряват корупцията - някакво криво разбрано чувство за превъзходство.
*
Ако ще говорим за зависимости - България не е толкова зависима от руска енергия, колкото от търговията с Германия. Трябва ни диверсификация (по Урко от Южния Парк) - и отговора е в азиатските държави. И без това произвеждат всички немски стоки по-качествено и по-евтино (дори бирата им не е лоша - препоръчвам Асахи). А кой би отрекъл, че в 21ви век политиците на България трябва да обикалят своя народ с Тойота Приус вместо с мерцедес?
04 Април 2012 04:19
Абе какви ниски данъци в България - държавата ни прибира повече от половината пари!

А официалната стъкмистика използваща БВП-то като измерител е надута, изкривена, напудрена и като така негодна за нищо друго освен за пропаганда и прикривне на реалностите.
04 Април 2012 08:18
Да прибират, ако искат и 60 % въ вид на преки и косвени данъци, но срещу това да имаме наистина безплатно здравеопазване и държавно образование, тротоари, улици, истинско почистване на улиците, паркове, истински пенсии, а не сегашната подигравка, истинска подкрепа за социално слабите, които далеч не са само цигани и не винаги са виновни, че са социолно слаби, държавата и общините да участват в поддържането на онова, за което прибират данъци - в поддръжката на сградите например и т. н., всеки може да си направи сам списъка на всичко, което НЕ полчуваме срещу огромната данъчна и осигурителна тежест върху бездруго мизерните си доходи.
04 Април 2012 08:27
Yantar,
Относно Асахито - абсолютна поддръжка на твоето твърдение!!! Ако планираш някаква партия в тази насока, пиши ме член с главно "Ч"!!!
04 Април 2012 08:35
Сред позитивите на България са ниската данъци, ниските разходи за труд, политическата стабилност, продуктивността на служителите, квалификацията на персонала във фирмите.


Има ли още някой, който да се оплаче от българският работник?
04 Април 2012 09:20
Нещо не вървят ли ВЕИ-тата?
04 Април 2012 09:35
Абе не биха инвестирали, ама не си и тръгват, което може да бъде обяснено със следното изречение от дописката:
По данни на БНБ германските инвестиции у нас през 2011 г. са на минус 54 млн. евро.
Германските компании упражняват класическа финансова помпа у нас, както и в много други страни. Е, къде тогава ни е изгодата от немските инвестиции?
04 Април 2012 10:09
ауу тез не знаят ли за президентина? Паркинзите? Горещите връзки с Германия? Това че бачи Боко държи снимка на Меркел на Бюрото?

Нещастни пиячи на бира и косуматори на наденички с кисело зеле, съботират резултатите на народната власт

За колегите Елен и Европеец изрично отбелязвам ключовата думичка ОТНОВО

Станишев ги е излъгАл веднъж да инвестират, бачи боко е изчистил положението и им е казал право истината в Очи - кат един истински мъж.
те затова таковата си тръгват - демонстрирана им е политическа воля

04 Април 2012 13:45
Не да инвестирам, ами и сопола не бих си фърлил в БГ. По-интересно ми е кои са тези дето биха инвестирали, били те и немци.
04 Април 2012 15:03
То пък щото България много се интересува от тебе и сополите ти. Брех - и сексуално фрустрирани патологии почнаха да влизат в този форум да си избиват комплексите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД