Започналата рецесия в еврозоната безспорно ще повлече надолу и растежа на България през 2012 г. и това вече се потвърждава от данните за износа и промишлеността през януари, показва анализ на икономистите от групата Macro Watch. "В същото време растежът на българската икономика допълнително може да се забави заради рисковете от ново обостряне на кризата в еврозоната и от евентуален по-нататъшен ръст на цените на петрола", прогнозира Десислава Николова от Института за пазарна икономика. По думите й финансовото министерство трябва да разработи план за действие при евентуален негативен икономически сценарий.
"Няма никаква яснота какво правим при ръст на икономиката под 1% за тази година, при условие че разчетите в бюджета са направени при един процент и повече", отбеляза Николова. Данните показват, че само през следващите девет месеца финансовото министерство трябва да плати по дългови плащания за облигации и дефицит около 3 млрд. лв. Според Лъчезар Богданов от "Индъстри Уоч" българското правителство трябва много бързо да премине на балансиран бюджет. Според него "дълг може да се плаща с парите от приватизация и с излишъци, а не с нови задължения".
Според икономиста Георги Ангелов големите еднократни плащания по дълга, които ще внесем през януари 2013 г., са риск и е добре в бъдеще подобни струпвания на плащания да се избягват. "Дългът на държавните компании също е риск, който не бива да се пренебрегва", допълни той. Данните за третото тримесечие на м.г. показват, че само НЕК има необслужени задължения за над 2 млрд. лв. Подобна е ситуацията и при БДЖ, АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2", "Топлофикация-София".
Данните показват, че само през следващите девет месеца финансовото министерство трябва да плати по дългови плащания за облигации и дефицит около 3 млрд. лв.
"Дългът на държавните компании също е риск, който не бива да се пренебрегва", допълни той. Данните за третото тримесечие на м.г. показват, че само НЕК има необслужени задължения за над 2 млрд. лв.