Финансовият министър Симеон Дянков много се гордееше с доброто пласиране на емисиите ДЦК, но вътрешният пазар вече не може да покрива растящите финансови нужди на бюджета. |
Аукционът за облигациите в размер на 35 млн. евро с предложена от МФ 4% доходност е бил проведен в понеделник, става ясно от сайта на БНБ. Постъпили са поръчки на обща стойност 45.5 млн. евро, т.е. повече от предлаганото, но финансовото министерство е отхвърлило всички. Според официалното прессъобщение на МФ до отмяна на аукциона се е стигнало заради недостатъчно изгодна доходност, поискана от участниците в търга. "Предвид целта за финансиране на правителството при оптимална за българските данъкоплатци цена Министерството на финансите взе решение да отхвърли всички постъпили поръчки", пише още в съобщението.
Седмица по-рано недостатъчен интерес имаше към друг аукцион. МФ пусна отново 10-годишни ДЦК с падеж 2018 г., но продаде само 80% от предложените книжа на обща стойност 50 млн. лв. И при този аукцион част от поръчките не са били одобрени заради отклонения от предложената доходност.
"Отмяната на емисия не се случва често и е показателна за това, че вътрешният пазар не разполага с безкрайни ресурси, за да поема толкова чести аукциони. Финансовото министерство започна през седмица да организира аукциони", коментира Георги Ангелов от "Отворено общество". Според него финансовото министерство е надценило възможностите на вътрешния пазар и за това свидетелства и идеята за инвестиране на средствата на Сребърния фонд в ДЦК. "Обяснение за по-неизгодните оферти може да се търси и в разклащане на доверието покрай общото финансово състояние на страната. България закъснява и с подготовката на емисията на външен дълг, като рискува да изпусне съществуващия прозорец на спокойствие на международните пазари", счита още Ангелов. Като рискови фактори той изтъква предстоящите избори във Франция и Гърция.
Досега от финансовото министерство изтъкваха големия интерес и ниската доходност в аукционите като показателни за стабилността на държавата. В същото време през януари и февруари бе емитиран сериозен обем нов вътрешен дълг. През януари бяха одобрени поръчки за 182 млн. лв., а закупените през февруари книжа са за 206 млн. лв.