На фона на влошаване на икономическите показатели и предупреждения за рецесия правителството официално призна, че прогнозите му за 2013 г. са били прекалено оптимистични. Вчера кабинетът коригира както очаквания ръст на икономиката, така и прогнозния дефицит. Според експерти това е знак за липсата на воля за значително намаляване на разходите заради влошаващата се икономическа обстановка в изборната 2013 г.
Според приетата вчера от кабинета конвергентна програма за периода 2013-2015 г. икономиката ще расте умерено с между 2.5 и 4%. Това е доста под очакванията от 2011 г., когато за 2013-а се прогнозираше ръст от 4%. Новите нива са по-ниски и спрямо есенната европейска прогноза за растеж на българската икономика от 3%. Според кабинета растежът в следващите три години може да се очаква на база засилване на износа и едновременно с това по-ускорен растеж на вътрешното търсене.
Влошен в новата тригодишна прогноза е и очакваният размер на дефицита. Кабинетът вече говори за дефицит от 1.3% за 2013 г. Досега от МФ обещаваха 1% дефицит догодина, 0.5% за 2014-а и балансиран бюджет през 2015-а. Към момента очакванията за 2014 и 2015 г. остават непроменени. На въпрос на "Сега" защо се очаква увеличение на дефицита от МФ вчера лаконично обясниха, че това се налага както заради променените макроикономически показатели, така и заради различна структура на разходите. Дефицит от 1.3% за 2013 г. прогнозира и ЕС.
"Коригирането на прогнозите е очаквано на фона на влошаващата се ситуация за тази година. По-високият дефицит показва нежелание за орязване на разходите през изборната 2013 г. Правителството не предлага достатъчно мерки нито за ускоряване на растежа, нито за намаляване на дефицита", коментира Георги Ангелов от "Отворено общество".
За опасност от рецесия предупреди в месечния си анализ за бизнес средата у нас и Райфайзенбанк. "Развитието от последните месеци показва, че индустрията и износът вече не са фактори на икономическото възстановяване на България за разлика от 2010 и 2011 г. Спадът на промишленото производство се е ускорил през януари до 3.1% на годишна база, а оборотът на вътрешната търговия се е свил спрямо януари 2011 г. с 3.3%. Износът на стоки спада в номинално изражение - с 10.2% спрямо същия период на миналата година. Инфлацията се е ускорила до 0.9% заради скъпите храни и горива, а безработицата за януари и февруари достига 13.5% срещу 11.4% през последното тримесечие на 2011 г.", коментира главният икономист на банката Калоян Ганев. "Поради негативните развития, които виждаме в краткосрочната статистика, вероятно през първото тримесечие ще бъде отчетен минимален спад на брутния вътрешен продукт. Независимо от това засега запазваме прогнозата си за около 1% растеж на икономиката през 2012 г.", добави той.
ХАОС
Финансовият министър Симеон Дянков забърка пълна каша около намеренията на кабинета за актуализация на пенсиите през 2013 г. "Пенсиите ще растат в зависимост от два показателя - 50% от отчетената инфлация и 50% от ръста на производителността", обяви той след вчерашното заседание на кабинета. Според него досега инфлацията не е имала основната тежест, а главната тежест се е падала на производителността на труда, което е неправилно. Дянков твърди, че всичко това вече е записано в закона.
Нито едно от тези твърдения не е вярно. Според сегашните текстове в Кодекса за социално осигуряване пенсиите следва да се актуализират на база на инфлацията за предходната година. Прилагането на този текст е замразено. По старите правила пенсиите се актуализираха на база 50% от ръста на осигурителния доход и 50% от индекса на потребителските цени.
Според приетата вчера от кабинета конвергентна програма за периода 2013-2015 г. икономиката ще расте умерено с между 2.5 и 4%.
Ако това стане така, то ГЕРБ трябва да ги позлатим!
И БСП изобщо няма да премине границата за парламента