Още преди да бъде прерязана лентичката на поредните готови километри от магистрала "Тракия" в участъка от Стара Загора до Карнобат част от нея ще трябва да се преасфалтира, защото настилката се нагъна на вълни, други участъци от асфалта са потънали, трети - напълно отнесени. Ще се подменят и бордюри, а пътният възел при Нова Загора трябва да се преправи изцяло. Това видяха властите при проверката на изграждащите се в момента три лота - Стара Загора - Нова Загора (лот 2), Нова Загора - Ямбол (лот 3) и Ямбол - Карнобат (лот 4).
Състоянието на пътя накара регионалният министър Лиляна Павлова да зареже директивата за предсрочно откриване на обекти и да заяви, че няма да позволи компромис с качеството за сметка на ускорените темпове. Въпреки това обаче председателят на агенция "Пътна инфраструктура" Лазар Лазаров обяви, че предсрочното пускане на магистралата на 1 юли ще бъде спазено. Желанието е на премиера Борисов, който е обещал на българите да ходят до морето по магистрала още това лято. На 1 юли всъщност е планирано откриването на отсечката от Стара Загора до Петолъчката край Сливен и още 15 км от Ямбол - Карнобат.
Строителите също обещаха, че до 1 юли дефектите ще бъдат отстранени. Те се оправдаха с тежката зима, обилните снегове и придошлите реки. Инспекцията вчера установи, че асфалтът е на вълни по отсечката от Стара Загора до Нова Загора, а бордюрите не са качествено изпълнени и трябва да се подменят. Около два месеца преди официалното откриване лявото платно на лот 2 все още е на чакъл и не е покрито с асфалт. Близо 32-километровият участък се строи от обединение "Магистрала Трейс". Фирмата построи и магистралата между Оризово и Стара Загора. Този участък потъна на места само година след като бе пуснат. Тогава строителите се оправдаха с оризищата край пътя.
По следващия лот 3 - от Нова Загора до Ямбол, с дължина 35.7 км, който се строи от гръцката фирмата "Актор", също има редица пропуски - вълнообразни участъци, на места липсва достатъчна плътност на циментовата основа - слоят под асфалта не е достатъчно плътен. Павлова заяви, че бордюрите по това трасе трябва да бъдат подменени изцяло. Според нея най-сериозният проблем е с пътния възел при Нова Загора, който по думите й трябва да се преправи основно. Подходите към надлеза са пропаднали, защото насипът не е бил уплътнен, и отново ще трябва да бъде преправен. Гърците отчетоха, че са изпълнили строителните работи на 83%.
По най-дългия участък от Ямбол до Карнобат (47.7 км), който се строи от сдружение "Тракия IV", където участват фирми от "Холдинг Пътища" на Васил Божков, управляващите имаха най-много критики. Придошлите води на река Тунджа са отнесли временния път, по който работниците се придвижваха, за да строят моста над реката, което е най-сложното съоръжение на участъка. Още не е започнала работата по укрепване на т. нар. слаби почви, заради които "Холдинг Пътища" си извоюваха допълнително 28 млн. лв. от държавата. Строителите тук обаче трябва да завършат предсрочно 15 км - от Ямбол до река Тунджа, за да се пусне тази част от аутобана заедно с лот 2 и 3. Останалата част до Карнобат по договор трябва да е готова през февруари догодина, но изпълнителният директор на "Холдинг Пътища" Иван Иванов заяви, че най-вероятно срокът ще се съкрати до ноември. Иванов заяви, че по трасето се работи денонощно, за да се навакса закъснението заради тежката зима и наводненията.
КОНТРОЛ
Властите се заканиха да има денонощен контрол по строителството на "Тракия". "Всеки ден до 1 юли ще се правят по 200 проби и ще се следи за плътността и равността на магистралата", закани се Лиляна Павлова. Тя показа мостра на предпазни огради за птици с дължина 14 км. Оградата е висока 4.5 метра и без аналог в световната практика, похвали се министърът. Изискването на еколозите е било тя да е в оранжев цвят и в горната й част да има нарисувани силуети на птици, за да не се блъскат в нея. Мрежата обаче създава притеснения за снегопочистването през зимата.
Тройната коалиция...
-------------------------------
Блогът на Генек