Justinian
Няма спор за характеристики. А това, че са първи в еди какво си и еди що си не ги прави най-добри и първи в момента.
Както и преди писах - няма какво да ни топли това, че в нещо руснаците са били първи.
Но пък виж справката - най-добре от руски сайтове, за катастрофите с МиГ-31 през последните 15 години. Само пак за справка - русите губят само в "странни" мирновременни авиационни инциденти толкова самолети, колкото обикновено се свалят в един съвременен военен конфликт с ниска интензивност. Не мога да твърдя на какво се дължи това - дали е от липсата на опит в летателния състав или от грешки/повреди в механиката или електрониката, но цифрите са си факт.
За същото време само в европейските държави от НАТО има в пъти по-малко повредени/загубени самолети при учения. Не вярвам да е от по-малко летателни часове или намалени учения като време.
Изводът го оставям на теб
Спорно е също доколко е различен като схващане от 25-цата. На практика са почти идентични, с известни подобрения в 31-цата. А и на практика инфото за двата самолета черпя основно от руски източници, така че елиминирам поне опитите на западната пропаганда. Но пък вероятно има влияние руската
Нашите 25-ци - само 4 на брой, ни бяха дадени от Съветите за разузнавателни самолети при евентуален конфликт с НАТО. На практика никога не са били използвани като такива, а и на земен език - докато се засили и се вдигне до тавана си, трябва да завива и да каца. Тези самолети не ни трябваха изобщо, но такава беше тогава концепцията и доктрината на Варшавския договор.
И за да не ме разбереш неправилно - не защитавам по никакъв начин американската или европейска военна техника. Но когато 31-цата е станал адекватен на Блекбърд, то вторият от едно десетилетие си е летял волно в съветското пространство. А да не би да е прехванал или свалил някой? Поне няма такава информация.
На практика се доближава единствено до максимална скорост (внимателно чети - максимална!) спрямо крейсерската на Блекбърд. Това за таван на полета, за разход, маневреност на височина над 18 км - къде го?
За съжаление, фактът е, че дори и със закъснение, руснаците не успяват да произведат адекватен отговор и адекватна заплаха за Блекбърд. И пак за съжаление на руснаците - черната птица си прелиташе през територията на СССР до разпадането му, както и после над руска територия, почти незаплашен от нищо. Факт е, че руснаците и като цяло соц лагерът загубиха не само икономическата надпревара, а и технологичната. Не че кой знае колко голямо значение е имал КОКОМ или НЕОКОКОМ - основният проблем се прояви в идиотската система за вземане на решение - на политическо ниво, а понякога дори и до лични мотиви и симпатии. Иначе чисто технологично Ту-160 никога нямаше да бъде въведен на въоръжение. Защото е кошмар - както като "гълтач" на ресурс, така и като обслужване и поддръжка. 29-ката е същата история - направен е с толкова къс междуремонтен ресурс, че ... няма коментар. Поради подобна причина Съветите не построиха и не натрупаха навреме достатъчно опит в използването на самолетоносачи. Ако не знаеш каква е причината - ето я - Л. Брежнев е хранил лична неприязън и омраза към адмирал Кузнецов, поради което предложенията му през 60-те години на 20в. Съветите да започнат да строят самолетоносачи са отхвърлени. Самият Кузнецов е бил високоуважаван герой от ВСВ, но с ерата Брежнев е изпратен в 6-та глуха. А обосновката за отказа от самолетоносачи най-кратко е била: това е оръжие и средство на империалистическите амбиции на САЩ и затова СССР няма да строи такива.
Но да се върнем към 31-цата - трудността за откриването на "черньото" с радарите на ПВО на Русия (СССР), както и с тези на използваните за ПВО самолети беше достатъчно голяма, за да осигури комфортната преднина на Блекбърд при прелитане.
Така че едно е да се четат характеристики (много често давани от лабораторно-полигонните изпитания на самолета), а съвсем друго е практическа употреба и приложение на съответното въоръжение.
поздрави!